Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Gdzie znaleźć informacje o zgonach

03 wrz 2015, 16:30

Forumowicze.
Zwracam sie do Was z prosba. Mam dwoch pradziadkow, ktorzy zmarli w trakcie II Wojny Swiatowej, ze starosci. Jeden zmarl w Wójcinku niedaleko Ślesina, a drugi gdzies na wschodzie Polski. Rodzina tego drugiego przebywala tam na wygnaniu.
Gdzie sprawdzic ich miejsca i daty zgonu lub pogrzebu? Czy Urzad Stanu Cywilnego bedzie posiadal takie informacje? Czy raczej powinienem szukac gdzie indziej?

Re: Gdzie znaleźć informacje o zgonach

03 wrz 2015, 19:18

Witaj,
w czasie II wojny światowej urzędy stanu cywilnego działały normalnie. Dokument był sporządzony w języku niemieckim. Najlepiej zwróć się do USC właściwego do miejscowości śmierci pradziadków. Z aktem pogrzebu może być problem, bo dużo kościołów w czasie wojny było zamkniętych, a pogrzeby czasami odbywały się nieoficjalnie.
Jeśli chodzi o wysiedlenia, to ustalenie miejscowości w której mieszkali może być problemem. U mnie w rodzinie, która też była wysiedlona pamiętano nazwę miejscowości. W dokumentach meldunkowych nie było nigdzie podane miejsce wysiedlenia.

Re: Gdzie znaleźć informacje o zgonach

03 wrz 2015, 19:26

Hmmm to mam problem, bo nie znam miejsca smierci jednego z pradziadkow.

Re: Gdzie znaleźć informacje o zgonach

03 wrz 2015, 23:28

Witaj,
Czy znasz miejsce i datę urodzenia pradziadków? Jeśli tak, to w akcie urodzenie powinno być odnotowane miejsce i data zgonu. Niemcy w czasie wojny bardzo skrupulatnie zapisywali takie fakty.

Re: Gdzie znaleźć informacje o zgonach

03 wrz 2015, 23:32

Znam ich daty urodzin.
Pojde tym tropem i poszukam w ich aktow urodzin.
Dziekuje, to moze byc dobry pomysl.
Odpowiedz