Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

kantonista

21 lut 2009, 22:26

W księgach metrykalnych z pierwszych lat XIX w. znalazłam przy ojcu chrzczonego dziecka informację o zawodzie - kantonista. Czy ktoś potrafiłby udzielić mi więcej informacji na ten temat. Osoba ta mieszkała w Jarocinie i pochodziła z dość zamożnej rodziny rolników. Czy "kantonista" w tym rejonie może mieć inne znaczenie niż to, podane w wikipedii, jak rozumieć to pojęcie w odniesieniu do takiej osoby, kim naprawdę był i czym mógł się zajmować? W kolejnych latach rodzą się kolejne dzieci, ale brak już informacji o "profesji" ojca.

Re: kantonista

24 lut 2009, 19:04

Moim zdaniem był to Kantor - muzyk kierujący śpiewem. Definicja jaką znalazłaś dotyczyła zaboru rosyjskiego i Rosji.
Pozdrawiam

Roman

Re: kantonista

24 lut 2009, 20:34

Prawdę mówiąc wątpię by osoba duchowna dokonująca wpisu określiła kantora kantonistą, ale tego nie wykluczam. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że ten człowiek wcześniej przebywał na terenie gdzie podlegał prawu rosyjskiemu, a tam był wszędzie identyfikowany zawodowo jako kantonista. Ojciec prawdopodobnie podał zawód tak jak to czynił w każdej sprawie urzędowej. Znalazłem kilka stron z rosyjskimi zapisami prawnymi, a tam wszędzie rozgranicza się żołnierzy zawodowych od kantonistów (np. nadawanie pewnych przywilejów). Dobry stan majątkowy też nie wykluczał możliwości pozostania kantonistą ponieważ wcielano obowiązkowo do tych szkół np. Żydów ze względu na konieczność intensywnej rusyfikacji i mocnej integracji z narodem rosyjskim. Polacy podobnie jak Żydzi mogli obligatoryjnie być przymuszani do pozostawania kantonistami. Samo pojęcie kantonu (w tym wypadku okręgu wojskowego) występuje nie tylko w Rosji, ale również we Francji i Szwajcarii. Ciekawy temat bo w żadnym słowniku nie znalazłem takiego hasła. W Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej znalazłem kilka pozycji w których występuje określenie kantonista. Wynika z nich, że również na terenach Wielkopolski i Kujaw ucznia szkół wojskowych określano kantonistą.

Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz
Odpowiedz