Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Oficer baonu budzyńskiego

16 gru 2015, 13:50

Wsód starych rodzinnych fotografii znalazłem zdjęcie zdjęcia z gazety (prawdopodobnie z Głosu Wielkopolskiego) na którym jest mój dziadek Leonard Krukowski wśród innych oficerów baonu budzyńskiego w Budzyniu. Oprócz mojego dziadka na fotografii są bracia Wiktor i Jan Skotarczakowie oraz Franciszek Zieliński. Czy ktoś mógłby powiedzieć mi coś więcej na temat udziału mojego dziadka w Powstaniu Wielkopolskim?

Re: Oficer baonu budzyńskiego

16 gru 2015, 15:29

...Organizatorami komp. Barcińskiej późniejszej 8 komp. byli: Zieliński, (nie żyje) Franc i Krukowski Leonard....

...W Łabiszynie odbył się kurs dla granatomiotników, przeprowadził go fachowiec pan Leonard Krukowski (obecnie major aktywny) w kursie uczestniczyło nas 17 ludzi... cytat z poniższej publikacji.

... Za kulomiotami nadbiegł waleczny Krukowski ze swymi minomiotami i zaczął walić w okopy bolszewickie...

Moje wspomnienia z walk o niepodległość Polski autor Grzeczka Piotr. Budzyń, okolice i 4 ty Pułk Wlkp. wydano 1937

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=3&QI=
Ostatnio edytowano 16 gru 2015, 16:02 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Re: Oficer baonu budzyńskiego

16 gru 2015, 15:57

Kompania Barcińska, pózniej 4-ta Kompania Baonu Budzyńskiego,
weszła z końcem marca 1919 r. jako 8 Kompania 58 Pułku Piechoty Wielkopolskiej
Organizatorami byli dwaj podoficerowie z armii niemieckiej:
Franciszek Zieliński i Leonard Krukowski z Barcina.
Kompania zdobyła 19.01.1919 r.Łabiszyn,sukces pod Kołaczkowem(Szubin),
odparła atak na Strużewo
Orędownik Wrzesiński 1921.09.14 R.3 Nr73
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=197595
str.2
wyszukiwarka:
http://powstancy-wielkopolscy.pl/


Ela

Re: Oficer baonu budzyńskiego

16 gru 2015, 21:55

robuch napisał:
Wsód starych rodzinnych fotografii znalazłem zdjęcie zdjęcia z gazety (prawdopodobnie z Głosu Wielkopolskiego) na którym jest mój dziadek Leonard Krukowski wśród innych oficerów baonu budzyńskiego w Budzyniu. Oprócz mojego dziadka na fotografii są bracia Wiktor i Jan Skotarczakowie oraz Franciszek Zieliński.

A można zobaczyć tą fotkę?

Re: Oficer baonu budzyńskiego

16 gru 2015, 22:03

Dziękuję za linki. Zastanawiam się, jak to jest możliwe, że jest tyle informacji o moim dziadku, a nie ma go w rejestrze powstańców wielkopolskich. Po kampanii wrześniowej w 1939 roku trafił do oflagu w Murnau, po wojnie wrócił do Polski. Zmarł w 31.12.1966r. w Przeźmierowie k/Poznania. Czy mogę coś zrobić, aby znalazł się w rejestrze powstańców.
Z góry dziękuję za wszelką radę.

Re: Oficer baonu budzyńskiego

18 gru 2015, 00:57

ppor. Leonard Krukowski odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego :Virtuti Militarii " V kl.

Zarys historii wojennej pułków polskich 1918-1920. 8 Pułk Piechoty. Opracował porucznik Jerzy Łapiński. Warszawa 1928.

...W okresie czasu od 14 do 17 października pułk przeprowadził wspaniały trzydniowy wypad na wschodnim brzegu rzeki
Berezyny, współdziałając z ogólną operacją dywizji. Bataljony I i III pod dowództwem porucznika Kurowskiego działały ze Swisłoczy do szosy mohilewskiej pod Starosielem. Wypad ten przy bardzo małych stratach własnych, wynoszących 1 zabitego i 12 rannych, dał olbrzymie wyniki. Rozbito zupełnie koncentrację dużych sił nieprzyjacielskich i wzięto wielką zdobycz i jeńców. Zdobycz ta wynosiła: 2 działa, 600 karabinów, 11 karabinów maszynowych, 5 kuchem polowych, około 50 wozów taborowych i blisko 200 koni. Jeńców wzięto około 700 wraz z dowódcą dywizji. W związku z powyższem pułk otrzymał liczne słowa uznania "z powodu świetnego wyniku akcji dzielnego 4-go pułku strzelców wielkopolskich".
Nadchodziła mroźna poleska zima. Listopad i grudzień minął na ciągłych mniejszych wypadach kompanij poszczególnych,
które nieustannie niepokoiły wroga, odbierając mu inicjatywę działania i zmuszając go do cofnięcia swych linij ubezpieczeniowych. Nagle- 28 grudnia Rosjanie w sile jednego bataljonu i jednego szwadronu zaatakowali folwark Nowosiółki, broniony zaledwie przez 18 ludzi z jednym lekkim karabinem maszynowym i miotaczem min. Dzielną obroną kierował przez 6 godzin ranny na początku walki dowódca 7-ej kompanji, podporucznik Krukowski. Rosjanom pomimo zamarznięcia karabinu maszynowego zadano duże straty, gdyż sięgające 47 samych zabitych, między którymi znaleziono dowódcę bataljonu, dowódcę jednej kompanji i dowódcę szwadronu. Za tę dzielną obronę generał Szeptycki, dowódca frontu litewsko-białoruskiego, udzielił pochwały w słowach:

"Ppor. Krukowskiemu, dowódcy 7 komp. 4 p. strz. wlkp., oraz żołnierzom jego: za dzielne zachowanie się pod Nowosiółkami w dniu 28.12. 1919 r. wyrażam w imieniu służby Ojczystej moje pełne uznanie i podziękowanie" .


"Virtuti Militari" V klasy otrzymali również bracia ppor. Antoni Skotarczak i ppor Wiktor Skotarczak (i wielu innych)-ten sam pułk.
http://www.dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/9778.dhtml Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego.


Cytuję "Czy mogę coś zrobić, aby znalazł się w rejestrze powstańców."
Radzę zwrócić się do Centralnego Archiwum Wojskowego-Jest wielce prawdopodobne, że znajduje się tam teczka osobowa a w niej nawet własnoręcznie pisany życiorys, w którym bardzo dokładnie podawano przebieg służby wojskowej, a więc będzie mowa i o Powstaniu Wielkopolskim. (Sama mam potwierdzone kserokopie kilku takich teczek z własnej rodziny)

Re: Oficer baonu budzyńskiego

18 gru 2015, 21:28

Cmentarz: Miłostowo
Leonard Krukowski
(1893-10-18 – 1970-04-14)
pole:1 kwatera:24A rząd:5 numer:8 (grób rodzinny)
Odpowiedz