Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Odnaleziono setki dokumentów z XV i XVI wieku

04 sty 2016, 00:00

Ciekawostka. Gniezno - ponad półtora tysiąca dokumentów. Jestem pewien, że znajdą się tam ciekawe informacje genealogiczne.

http://www.wprost.pl/ar/528640/Sensacyj ... siaca-lat/

Re: Odnaleziono setki dokumentów z XV i XVI wieku

04 sty 2016, 02:44

W linku w komentarzu jest mowa o Zielniku Syreniusza z XVII wieku.
Ja taki oddałem w 1968 roku jako pamiątkę po zmarłym wuju do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Myślę,że powinien on tam nadal być i może kiedyś zostanie zdigitalizowany?

Re: Odnaleziono setki dokumentów z XV i XVI wieku

06 sty 2016, 21:57

wiwisniewski napisał(a):Ciekawostka.
Jak dla mnie to nie ciekawostka a przerażający brak odpowiedzialności.

Źródło:
http://ekai.pl/diecezje/gnieznienska/x9 ... ych-gazet/
ekai.pl napisał(a):W Gnieźnie zaprezentowano w czwartek unikatowe dokumenty z XV i początku XVI stulecia, odkryte niedawno w pomieszczeniach na poddaszu katedry gnieźnieńskiej pod stertą gazet z czasów międzywojennych i powojennych.
czyli dysponenci tych archiwaliów od przynajmniej 70 lat nie znaleźli czasu ani środków aby przynajmniej, choćby z grubsza, zinwentaryzować posiadane pomieszczenia i zasoby a wobec tego zaniechania część tego naszego dziedzictwa osiągnęła poziom 'masy dokumenckiej':
ekai.pl napisał(a):Jak dotąd zidentyfikowano 1500 dokumentów. Oprócz nich w dyspozycji badaczy jest tzw. masa dokumencka, czyli pisma mniej lub bardziej rozdrobnione, które trzeba będzie zidentyfikować i na ile to możliwe poskładać.

Jakoś zupełnie mnie ta historia nie zaskoczyła.

Próbowałem kilkanaście miesięcy czas temu bezskutecznie wyjaśnić losy archiwaliów z końca XVIII wieku znajdujących bezspornie jeszcze w latach 50 ubiegłego wieku w jednym z archiwów parafialnych Archidiecezji Poznańskiej a na dzisiaj zaginionych.

Moim doświadczeniem okazał się zupełny brak zainteresowania wyjaśnieniem ich losów - tak ze strony Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu jak i obecnego czy poprzedniego proboszcza Parafii w której archiwum się znajduje.
Może kiedyś ich odnalezienie będzie kolejnym 'niusem' (jak ten powyżej) za jakiś czas - oby tylko nie jako jedynie już 'masy dokumenckiej'...

Re: Odnaleziono setki dokumentów z XV i XVI wieku

07 sty 2016, 10:30

W takim razie proszę mi wskazać, które archiwum w Polsce ma w pełni zaprowadzony porządek. Myślę, że takowe się nie znajdzie...

Jeśli idzie o brak pieniędzy przez ostatnie 70 lat, to po pierwsze - nie było wtedy takich możliwości jak wszelkiego rodzaju dofinansowania, projekty (chociaż projekty może i się odbywały, ale zapewne realizowały one program założony przez partię...). A po drugie (co się wiąże z pierwszym) - czy przez ponad 40 lat po wojnie, z racji takiej, a nie innej sytuacji politycznej w Polsce, archiwa kościelne mogły liczyć na wsparcie państwa? W tym miejscu warto też się zapytać, czy i dzisiaj archiwa, zarówno kościelne i państwowe, dysponują odpowiednimi środkami, aby móc w dostateczny sposób zagwarantować, że archiwalia będą przynajmniej w stanie użyteczności? Mówiąc o archiwach państwowych, z budżetu państwa dostają one po prostu za mało pieniędzy, i o tym trzeba mówić wprost (w szczegóły nie będę wnikał, ponieważ za bardzo mógłbym zboczyć na tematy niezwiązane ściśle z genealogią, historią itp. - jeśli ktoś jest zainteresowany, chętnie porozmawiam na PW lub przez maila), a z kolei archiwa kościelne muszą utrzymywać się z datków wiernych (jak chociażby z części daniny diecezjalnej, która odprowadzana jest na działalność archiwum). To między innymi z tej przyczyny AAG prowadzi Mecenat Skarbu Słowa...

Natomiast jeśli chodzi o przerażający brak odpowiedzialności, byłbym bardziej ostrożny z takim sformułowaniem. Bo gdyby Archiwum nie wiedziało o całym zbiorze, zapewne leżałby sobie w pomieszczeniach nad katedrą nadal. Archiwum jednak wiedziało, co się tam znajduje, a to, dlaczego doszło do takiej, a nie innej sytuacji, tłumaczy sam X. Dyrektor Archiwum w rozmowie:

naukawpolsce.pap.pl napisał(a):Dokumenty trafiły teraz do Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, gdzie zostaną poddane inwentaryzacji. Jak wyjaśnia dyrektor Archiwum, ks. dr Michał Sołomieniuk, aż do 1998 roku siedziba archiwum znajdowała się właśnie w katedrze. Stamtąd dokumenty przeniesiono do pomieszczeń w nowej siedzibie. W katedrze pozostał jednak tzw. magazyn akt brudnych.

„Tam znajdują się dokumenty i książki w złym stanie zachowania. Nie można było ich przenieść do nowej siedziby z tego względu, że wraz z nimi do nowych pomieszczeń trafiłyby zagrożenia biologiczne – grzyby i owady” – wyjaśnia dyrektor. Dlatego władze Archiwum podjęły decyzje o stopniowym opróżnianiu trudnego pomieszczenia. „Jestem przekonany, że czekają nas kolejne ciekawe odkrycia” – przekonuje ks. dr Sołomieniuk.


Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407907,w-gnieznie-odkryto-olbrzymi-zbior-sredniowiecznych-dokumentow.html

Chyba lepiej, że konserwacja będzie dotyczyła tylko jednego zespołu archiwalnego, niż gdyby trzeba było pompować grube miliony, by ratować zbiory całego archiwum...

Re: Odnaleziono setki dokumentów z XV i XVI wieku

07 sty 2016, 13:47

W każdym razie dobrze by było zabrać te archiwalia z wilgotnych pomieszczeń,(obawiam się,że te katedralne mogą do takich należeć,sądząc z powyższego opisu),zanim się rozpadną i może popakować je w worki nieorganiczne z jakimiś chemikaliami, co to dokumentom nie zaszkodzą,a tym robalom i grzybom-tak. Ci archeolodzy od papirusów powinni wiedzieć czym,to potraktować,mam nadzieję,że się by tą wiedzą podzielili,archeologia śródziemnomorska u nas przynajmniej niedawno stała wysoko,nie wiem,jak na dzień dzisiejszy tam z funduszami.Nawet mikrobiolodzy mogliby tu pomóc.
Odpowiedz