Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Izdebno

12 sty 2016, 20:09

Zabrała się za spisanie pokrótce historii wsi Izdebno powiat Słupca. Dzięki Tekom Dworzaczka dotałam aż do roku 1427 jako daty najwcześniejszej a do 1789 jako tej najpóźniejszej. Przejrzałm Kodeksy Wielkopolskie i nie znalazłam nic na temat lokacji wsi. Widocznie wieś nie powstała jako nadanie ani na podstawie przywileju lokacyjnego. Gdzie oprócz KDW i Tek mogę szukać historii najdawniejszej oraz w jaki sposób znaleźć historię poi 1800 roku

Re: Izdebno

17 sty 2016, 09:14

Oprócz faktów stricte dotyczących Izdebna w poszukiwaniach zwracam uwagę na historię najbliższego regionu. I tak dowiedziałam sie że w XV wieku szlak handlowy z Poznania do Warszawy biegł przez Słupcę, Kleczew, Ślesin, Sompolno, Kłodawę, bo bliższy który biegł przez Słupcę, Konin, Koło, Kłodawę był ze względu na rozlewiska Warty bardzo trudny do przebycia. A Izdebno leży właśnie na trasie Słupca - Kleczew więc ten szlak wiódł przez moja wieś.
Druga wiadomośc której nie mogę chwilowo sprawdzić to to że droga z Mieczownicy przez Chrzanów, Kąpiel, Izdebno nazywana jest traktem Napoleońskim. Fakt ten jest głęboko zakorzeniony w świadomości mieszkańców.

Re: Izdebno

17 sty 2016, 10:29

WBC Kórnik
Amtsblatt der Königlichen Regierung zu Posen, tam pomiędzy "wierszami" z rożnych stron co pewien czas znajdziesz cenne dane na temat twego zainteresowania.

Re: Izdebno

17 sty 2016, 11:17

witam,
Bardzo bogaty materiał...
i inne nie wskazane.

http://www.znaki-drogowe.pl/index.php?o ... Itemid=157
http://mazowsze.hist.pl/files/Rocznik_M ... 25-358.txt

http://www.mojswarzedz.pl/swarzedz-w-xiv-i-xv-w

...W dokumencie nadmieniano, iż mieszkańcy Poznania skarżą się, że gdy z towarami i w interesach udają się do Warszawy przez Słupcę, Kleczew, Kłodawę, Kutno i Łowicz, wówczas niektórzy mieszkańcy i dzierżawcy dóbr straszą kupców konfiskatą towarów i przymuszają ich, aby jeździli innymi drogami, po to, by móc ściągnąć z nich nadzwyczajne cła. Król zakazał takich praktyk. W XVI wieku trakt ten uległ pewnym zmianom, ale tylko na odcinku od Kostrzyna do Łęczycy. Na odcinku od Poznania do Kostrzyna pozostawał niezmieniony przez setki lat. Dokładny przebieg szlaku w XV wieku na tym odcinku wyglądał mniej więcej w następujący sposób: z Poznania droga wychodziła przez Bramę Wielką, przechodziła most na Warcie, wiodła przez Groblę Kapitulną, późniejsze Chwaliszewo, Ostrówek do mostu na Cybinie, potem przez Śródkę kierowała się na wschód przez Główną i Kobyle Pole, opodal Swarzędza i przez Jasień, Paczkowo dochodziła do Kostrzyna. Stąd droga wiodła przez Wrześnię, Słupcę, Strzałkowo do Kleczewa i dalej do Kłodawy, Kutna, Łowicza, Sochaczewa, przez Wolę i Błonie do Warszawy.
Trzeba też tutaj zaznaczyć, że nie był to jedyny szlak handlowy wiodący przez Swarzędz. Tą samą drogą, co do Warszawy i dalej na wschód, kierowali się kupcy zmierzający do Łęczycy i Lublina, do Lwowa i do Krakowa. W sumie więc, przez Swarzędz przebiegał ważny szlak handlowy prowadzący co najmniej w czterech kierunkach: na Warszawę, Lublin, Lwów i Kraków.
Czytaj dalej...

Re: Izdebno

17 sty 2016, 13:01

Izdebno w 1846r należało pod powiat mogilnicki. Miało 10 dymów i 90 mieszkańców- właścicielem wsi był Thokarski .
W tej książce jest bardzo dobrze opisany cały powiat mogilnicki zarówno pod względem geograficznym jak i społecznym w 1846r - str. 490.
Może się przyda jako wskazówka gdzie szukać dalej.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... dDMzq2r_Tg
Pozdrawiam,
Mirka G.

Re: Izdebno

17 sty 2016, 13:30

A w tej książce z 1867r. może znajdziesz wiadomości o pobliskich szkołach nauczycielach ich uposażeniu, ilości uczniów oraz języku jaki wtedy obowiązywał.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=1&QI=

Mirka G.

Re: Izdebno

17 sty 2016, 18:12

Serdecznie dziękuję za podpowiedzi i pomoc. Sęk w tym że w powiecie mogileńskim leży drugie Izdebno i cały czas muszę odsiewać wiadomości o tym drugim Izdebnie. Jak na ironie oba te Izdebna w XV wieku miały tego samego właściciela? właścicieli? Powoli do tego dochodzę.

Re: Izdebno

17 sty 2016, 18:27

Przepraszam, pomyliłam Izdebna. Wspólnych właścicieli miało moje Izdebno i Izdebno nad jaziorem Chrzypsko. Byli to Łężeccy z Łężec i Milińscy z Milina

Re: Izdebno

17 sty 2016, 22:18

Zajbel napisał(a):Zabrała się za spisanie pokrótce historii wsi Izdebno powiat Słupca. Dzięki Tekom Dworzaczka dotałam aż do roku 1427 jako daty najwcześniejszej a do 1789 jako tej najpóźniejszej. Przejrzałm Kodeksy Wielkopolskie i nie znalazłam nic na temat lokacji wsi. Widocznie wieś nie powstała jako nadanie ani na podstawie przywileju lokacyjnego. Gdzie oprócz KDW i Tek mogę szukać historii najdawniejszej oraz w jaki sposób znaleźć historię poi 1800 roku

Zajbel napisał(a):Serdecznie dziękuję za podpowiedzi i pomoc. Sęk w tym że w powiecie mogileńskim leży drugie Izdebno i cały czas muszę odsiewać wiadomości o tym drugim Izdebnie. Jak na ironie oba te Izdebna w XV wieku miały tego samego właściciela? właścicieli? Powoli do tego dochodzę.
Zajbel napisał(a):Przepraszam, pomyliłam Izdebna. Wspólnych właścicieli miało moje Izdebno i Izdebno nad jaziorem Chrzypsko. Byli to Łężeccy z Łężec i Milińscy z Milina

O które Izdebno chodzi? wg. wikipedii
Izdebno - wieś w woj. kujawsko-pomorskim, w pow. żnińskim, w gminie Rogowo
Izdebno - wieś w woj. lubelskim, w pow. świdnickim, w gminie Rybczewice
Izdebno - wieś w woj. mazowieckim, w pow. garwolińskim, w gminie Łaskarzew
Izdebno - wieś w woj. wielkopolskim, w pow. międzychodzkim, w gminie Sieraków
Izdebno - wieś w woj. wielkopolskim, w pow. słupeckim, w gminie Ostrowite
Izdebno - osada w woj. zachodniopomorskim, w pow. kołobrzeskim, w gminie Siemyśl

Jeżeli chodzi Ci o Izdebno w dzisiejszym powiecie słupeckim gminie Ostrowite to w/w książkach w 1867r był to powiat mogilnicki.
Natomiast Izdebno nad jeziorem Chrzypskie leży w pow. międzychodzkim w gminie Sieraków

Pozdrawiam,
Mirka G.

Re: Izdebno

17 sty 2016, 22:41

miroslawa napisał(a):Jeżeli chodzi Ci o Izdebno w dzisiejszym powiecie słupeckim gminie Ostrowite to w/w książkach w 1867r był to powiat mogilnicki.


Nie, Izdebno w powiecie Mogilno to jest to, które dziś jest w pow. żnińskim. Okolice Rogowa do roku 1887 były częścią pow. Mogilno, a później pow. żninski, nigdy wcześniej zresztą nieistniejący, objął m.in. ten teren.

Re: Izdebno

18 sty 2016, 00:04

Łukasz uświadom mnie :D dla mojej ciekawości i wiedzy:D
Mamy Izdebno k/ Rogowa pow.żniński i Izdebno k/ Ostrowite pow.słupecki
To w takim razie do jakich powiatów należały te dwie miejscowości na pocz. XIXw?

Pozdrawiam,
Mirka G.

Re: Izdebno

18 sty 2016, 09:13

Moje Izdebno to to gmina Ostrowite powiat Słupca.
Z tego co do tej pory wyszukałam to w latach 1867-1918 leżało w guberni Kaliskiej,
1919 - 1932 powiat Słupca należał do woj. Łódzkiego a powiat Konin 1919 -1938 do łódzkiego
powiat Konin w 1938 - 39 należał do woj Poznańskiego.

Re: Izdebno

17 lut 2016, 19:50

W trakcie kompletowania danych do historii mojej wsi natrafiłam na taką ciekawą wiadomośc. Otóż Paulina Chrzanowska urodzona w Izdebnie była drugą żoną Stefana Starzyńskiego prezydenta Warszawy. Dla Niej to też było drugie małżeństwo.Jej pierwszym mężem był Stanisław Tylicki.
Rodzicami Pauliny byli Kazimierz Chrzanowski i Marianna z domu Kotarska. Nazwiska Kotarskich i Chrzanowskichprzewija się wśród właścicieli Izdebna w XIX wieku.
Odpowiedz