Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Przedwojenny Śrem

11 mar 2009, 21:37

Prośba do znawców przedwojennej historii Śremu.
Wg przekazów rodzinnych popartych niewyraźnym zdjęciem całego rocznika (kompanii?), mój wujek Edwin Matuszak w latach trzydziestych skończył szkołę wojskową w Śremie. Nie udało mi się zidentyfikować takiej szkoły, nie ma też przekazów rodzinnych o dalszej służbie wojskowej. Wiem (ze zdjęć w "oprzyrządowaniu" lotnika), że wujek miał licencję pilota a później jako oficer działał w konspiracji i brał udział w powstaniu warszawskim. Jak na wiejskiego chłopaka spod Leszna to dość nietypowy życiorys.
Czy istniała jakaś wojskowa szkoła w Śremie? Czy można było poza wojskiem zostać pilotem (w jakimś przedwojennym aeroklubie?)?
Będę wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat.
Roman Dulski

Re: Przedwojenny Śrem

11 mar 2009, 22:46

Witam!Przed wojną w Śremie najpierw istniała Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr VII w latach dwudziestych, dowódca mjr Edward Banaszk.Póżniej od roku 1933 Szkoła Podoficerska dla Małoletnich nr 2 w Śremie dowódca kmdt. ppłk.Wilhelm Popełka(o bardzo bogatym życiorysie wojskowym).W Śremie ostatnio dwa, trzy lata temu odbył się zjazd byłych absolwentów w/w szkoły.Został wydany również wydany album z wychowankami szkoły,z którym nie miałem jeszcze okazji się zapoznać.

Pozdrowienia
Paweł

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 00:17

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wg wieku mój krewniak powinien kończyć Szkołę Podchorążych Rezerwy. Czy to było zamiast służby wojskowej? I jeszcze wątpliwość ze zdjęciem:
http://www.imagic.pl/files/view/11445/z ... 040108.JPG
Wojskowy w środku (chyba komendant?) ma dwie gwiazdki na otoku, a major powinien mieć jedną. Zagadka.
Bardzo zaciekawił mnie pamiątkowy album - czy jest jakiś sposób na jego nabycie?
Pozdrawiam - Roman

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 00:21

Batalion Szkolny Piechoty Obrony Kraju Nr 7 dla podoficerów zaczął funkcjonować w Śremie już w 1921 roku.
Na WBC dostępne jest ciekawe opracowanie dotyczące lotników i lotnictwa: "Ku czci poległych lotników: księga pamiątkowa"
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ds=1&tab=1
Są tam zawarte życiorysy wielu poległych lotników, między innymi pochodzących z okolić Śremu - Antoniego Bartkowiaka (ur. 25.04.1897 w Nochowie; rodzice: Stanisław Bartkowiak, Antonina Olejniczak) i Stanisława Rozmiarka (ur. 7.08.1895 w Psarskim; rodzice: Jakub Rozmiarek, Marianna Cichocka).

Pozdrawiam
Piotr Skałecki

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 11:07

Widzę, że został wywołany temat Śremu...
Nie chcąc zakładać nowego wątku o podobnej tematyce pozwolę sobie podłączyć się pod ten temat.
Z przekazów rodzinnych wynika, że brat mojego dziadka chodził przed wojną do szkoły rolniczej w Śremie. Nigdy nie drążyłem tematu, ale bardzo jestem ciekaw jaka to mogła być szkoła i dokładnie gdzie się mieściła.
Pozdrawiam:
Marcin

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 13:53

Witam!
Korzystając z wątku dotyczącego Śremu chciałbym zadać pytanie dotyczące patrona ulicy. Przeglądając przewodniki wielkopolskie natrafiłem na książkę „Patroni wielkopolskich ulic”. Zainteresowała mnie informacja dotycząca ul. Dutkiewicza w Śremie. W treści wyczytałem, że patronem jest Józef Dutkiewicz artysta malarz z Krakowa. Wątpliwości nasunęły mi się kiedy przeczytałem życiorys tego człowieka. Nie mogłem w żaden sposób powiązać go z tym miastem ponieważ związany był z Małopolską, a dodatkowo nie pasowały mi lata w których żył (1903-1968). Z tego co wiem ulica Dutkiewicza była już w latach pięćdziesiątych. Pytałem już w magistracie Śremu, ale tam odpowiedziano mi, że dokumentacja dotycząca nadania nazwy tej ulicy zaginęła. Jaki jest prawdziwy patron tej ulicy?

Pozdrawiam serdecznie
Piotr Dutkiewicz

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 16:25

Manag napisał(a):
Nie chcąc zakładać nowego wątku o podobnej tematyce pozwolę sobie podłączyć się pod ten temat.
Z przekazów rodzinnych wynika, że brat mojego dziadka chodził przed wojną do szkoły rolniczej w Śremie. Nigdy nie drążyłem tematu, ale bardzo jestem ciekaw jaka to mogła być szkoła i dokładnie gdzie się mieściła.

Obecna Szkoła Rolnicza w Śremie, to oddział szkoły w Grzybnie i ten dopiero powstał w 1974 roku. Wcześniej nic mi nie wiadomo o tego typu szkołach. Oprócz gimnazjum były tu jednak także szkoły rzemieślnicze i może właśnie o którąś z nich chodzi? W tamtych czasach Śrem nie był taki duży i najpewniej szkoły te mieściły się gdzieś całkiem niedaleko rynku.

Piotr Dutkiewicz napisał(a):
Korzystając z wątku dotyczącego Śremu chciałbym zadać pytanie dotyczące patrona ulicy. Przeglądając przewodniki wielkopolskie natrafiłem na książkę „Patroni wielkopolskich ulic”. Zainteresowała mnie informacja dotycząca ul. Dutkiewicza w Śremie. W treści wyczytałem, że patronem jest Józef Dutkiewicz artysta malarz z Krakowa. Wątpliwości nasunęły mi się kiedy przeczytałem życiorys tego człowieka. Nie mogłem w żaden sposób powiązać go z tym miastem ponieważ związany był z Małopolską, a dodatkowo nie pasowały mi lata w których żył (1903-1968). Z tego co wiem ulica Dutkiewicza była już w latach pięćdziesiątych. Pytałem już w magistracie Śremu, ale tam odpowiedziano mi, że dokumentacja dotycząca nadania nazwy tej ulicy zaginęła. Jaki jest prawdziwy patron tej ulicy?

Rzeczywiście ulica Józefa Dutkiewicza wydaje się być tam ni z gruszki ni z pietruszki, ponieważ wszystkie inne nazwy ulic w okolicy związane są z krajobrazem lub sąsiadującą zabudową. W Wikipedii jest jeszcze artysta malarz Jan Józef Dutkiewicz, bardziej związany z Wielkopolską, jednak wątpię żeby to jego dotyczyła nazwa tej ulicy. Wcześniej ulica ta nosiła nazwę Przykop, a po wojnie Chudoby.

Pozdrawiam
Piotrek

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 19:09

Witam!Nadanie nazwy ulicy imieniem Czesława Dutkiewicza(1872-1923) związane było tym,że w/w był pierwszym polskim burmistrzem Śremu po 1918r.Urodził się 6 VIII w Śremie, rodzice Józef i Magdalena prowadzili restaurację.Siostra Helena (1876-?),działacz społeczny i gospodarczy(bank ludowy,handlowy i parcelacyjny).Żona Zofia Jurdzyńska(1877-1942) ślub 1898r.,dzieci Janina,Mariana,Antonina i Barbara.

Paweł

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 19:34

Ulica nosi imię Józefa Dutkiewicza - przynajmniej tak jest w dostępnych opracowaniach i na planie Śremu.

Piotr

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 19:58

Witam!Widocznie w Śremie jest za dużo historyków i wszystko się im pomyliło :D ,dla mnie jest to logiczne,że ulica powinna nosić imię pierwszego burmistrza.Chyba,że chodzi o ojca w/w.

Pozdrowienia
Paweł

ps.postaram się to wyjaśnić.

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 20:08

To prawda, to byłoby logiczne.. może ktoś będzie znał odpowiedź na tę zagadkę :)

Pozdrawiam
Piotrek

Re: Przedwojenny Śrem

12 mar 2009, 20:37

Witam!
Logicznie Czesław najbardziej związany jest ze Śremem, ale w taki sposób nie wyjaśni się tej zagadki. Tak na marginesie wyjaśnienie kto jest patronem tej ulicy będzie cegiełką na rzecz samego Śremu. Pytałem ludzi z tej ulicy, ale każdy odsyłał mnie z kwitkiem mówiąc, że mieszka na tej ulicy od kilku lat.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Przedwojenny Śrem

01 sie 2010, 22:07

Pawel napisał(a):Witam!Przed wojną w Śremie najpierw istniała Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr VII w latach dwudziestych, dowódca mjr Edward Banaszk.Póżniej od roku 1933 Szkoła Podoficerska dla Małoletnich nr 2 w Śremie dowódca kmdt. ppłk.Wilhelm Popełka(o bardzo bogatym życiorysie wojskowym).W Śremie ostatnio dwa, trzy lata temu odbył się zjazd byłych absolwentów w/w szkoły.Został wydany również wydany album z wychowankami szkoły,z którym nie miałem jeszcze okazji się zapoznać.

Pozdrowienia
Paweł

Pułkownik nazywał się Popelka...Jestem jego wnukiem i mam wiele zdjęć z tamtych czasów...

Re: Przedwojenny Śrem

01 sie 2010, 23:14

Roman49 napisał(a):Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wg wieku mój krewniak powinien kończyć Szkołę Podchorążych Rezerwy. Czy to było zamiast służby wojskowej? I jeszcze wątpliwość ze zdjęciem:
http://www.imagic.pl/files/view/11445/z ... 040108.JPG
Wojskowy w środku (chyba komendant?) ma dwie gwiazdki na otoku, a major powinien mieć jedną. Zagadka.
Bardzo zaciekawił mnie pamiątkowy album - czy jest jakiś sposób na jego nabycie?
Pozdrawiam - Roman

Na tym zdjęciu jest mój dziadek Podpułkownik Wilchelm Popelka...

Re: Przedwojenny Śrem

05 sie 2010, 19:48

[quote="Roman49"]
Wg przekazów rodzinnych popartych niewyraźnym zdjęciem całego rocznika (kompanii?), mój wujek Edwin Matuszak w latach trzydziestych skończył szkołę wojskową w Śremie. Nie udało mi się zidentyfikować takiej szkoły, nie ma też przekazów rodzinnych o dalszej służbie wojskowej.
Mam dla Ciebie informację pochodzącą z rodzinnego archiwum:we wrześniu 1937r Twój wujek został przeniesiony do 75 pułku piechoty w Chorzowie rozkazem dziennym 104/37 podpisanym przez kpt.Włodzimierza Dudę, zastępującego Komendanta Szkoły.
Pan Bronisław Kaźmierczak wraz z moim Teściem napisał monografię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich Nr 2 w Śremie.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Teścia w dniu 1 września 1985r w Śremie odsłonięto tablicę upamiętniająca poległych w II wojnie światowej wychowawców i uczniów tej Szkoły
Pozdrawiam również potomka Ppłk Wilhelma Popelki, o którym niejednokrotnie Teść wspominał.
Danka

Re: Przedwojenny Śrem

15 sie 2010, 20:27

Poszukuję informacji o Stanisławie Nowaku - kierowniku szkoły w Małachowie w latach 1925- 1939 ( został rozstrzelany prazez gestapo w Książu Wlkp. 20 pażdziernika 1939 roku).
10 września 1933 roku sprawował funkcję nauczyciela przy Podoficerskiej Szkole Piechoty dla Małoletnich w Śremie.
Szukam informacji oraz zdjęć.

Re: Przedwojenny Śrem

27 gru 2012, 20:39

KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.06.13 R.14 nr 71

„- Ze Śremu pisze nam p. Chałupczak, że posiadłość swoją sprzedał katolikowi p. Antoniemu G a e r t i g o w i, a nie obcemu. - Czy p. G. jest Polakiem, bo katolikiem może być także Niemiec?!”
KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.06.13 R.14 nr 71

Gazeta Grudziądzka 1907.06.18 R.14 nr 73

„- Z Kościańskiego [i śremskiego]. Wedle Gaz. Pol. złożeni zostali z urzędów gminnych następujący gospodarze: Józef N o w a c k i, ławnik z Nowego Tarnowa. Jan Wendziński, sołtys z Piechanina, Fr. J u r g a, sołtys Wyrzeki, Jan Idaszewski i Mikołaj Żak, ławnicy z Wyrzeki. - Wymienieni nie podobali się rządowi pruskiemu, więc musieli pójść na odstawkę. Niema czego tak bardzo żałować!

„- Od Śremu. Przed kilku tygodniami wybito w mieszkaniu nauczyciela Zalewskiego w Bninie szyby. Izba karna skazała za to czeladlnika tokarskiego Górneckiego na miesiąc, czeladnika stolarskiego Wilczyńskiego na 2 miesiące i mistrza stolarskiego Niemiera na 3 miesiące więzienia.”

Gazeta Grudziądzka 1907.06.18 R.14 nr 73

„- Śrem. Czeladnik rzeźnicki K o s e w i c z z Dolska napadł swego czasu za namową innych pewnego nauczyciela na targu. Za to skazała go tutejsza izba karna na 7 m i e s i ę c y w i ę z i e n i a, zaś tych, którzy go do tego czynu namówili, na trzy do czterech miesięcy więzienia.”

Re: Przedwojenny Śrem

29 gru 2012, 22:32

KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.06.06 R.14 nr 68

„-Śrem. W zeszły piątek na placu targowym spłoszyły się konie gospodarza Marc. Stempy z Orkowa i w" szalonym pędzie wpadły pomiędzy kobiety, sprzedające i kupujące artykuły spożywcze. O ile dotąd wiadomo, to 8 kobiet tak z miasta jak z okolicy zostały poranione, z tych dwie bardzo ciężko. Oprócz tego wyrządzoną została wielka szkoda w towarze, a niektóre kobiety pogubiły pieniądze w zamieszaniu.”

Gazeta Grudziądzka 1907.07.23 R.14 nr 88

"-Śrem. Tutejszy sąd karny skazał mistrza. rzeźnickiego p. Jana Kolatę z Kunowa za obrazę sołtysa Dworaka na 200 marek kary.
Sołtys pomagał władzom gorliwie w tłumieniu strejku."
Odpowiedz