Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

13 mar 2009, 13:34

Witam! mam goracą prośbę w Tekach Dworzaczka znalazłam następujący zapis :

W r. 1566 nazwana wdową po Kasprze Sapieńskim cz. B-im (Borkowskim)
Andrzej B. cz. Sepieński, syn Kaspra i Grzymisławskiej, nieletni w r. 1550, zapisał w r. 1566 matce swej dożywocie
-nie wiem jak interpretować nazwisko Andrzeja czy Borkowski czy Sepieński.W kilku innych zapisach znalazłam również podobne sformułowania np.
Mchowscy h. Nowina z Mchów w p. kośc., odgałęzienie Sepieńskich z Sepna. Mikołaj z Sepna Sepieński, sędzia ziemski poznański w latach .
Według zebranych informacji rodzinnych są to moi przodkowie,tylko nie wiem dlaczego ich nazwiska są tak rożnie podawane,i w związku z tym nie wiem jak ich zapisać w tworzonym drzewie geanal.Przypuszczam,że Borkowscy to z Borku a Mchowscy z Mchów ale jak ich dalej szukać? pod jakimi nazwiskami.

Pozdrawiam

Re: Prośba o pomoc

13 mar 2009, 14:51

Witaj Haniu!
Widocznie w tym właśnie czasie powstawały te nazwiska od nazw miejscowości w której był majątek. W poprzednich pokoleniach ich przodkowie występowali w formach znanych nam z literatury np. Jurand ze Spychowa. Rodziny nie posiadajace majątków znacznie później otrzymywały nazwiska (w dużej części pochodzące od wykonywanych zawodów np.Kowalski był prawdopodobnie kowalem, jego brat mógł się nazywać Kołodziejczak bo był kołodziejem a ich wspólny ojciec to Wojciech z Borku ). Tak na marginesie to w trakcie nadawania nazwisk chłopskich w wielu przypadkach była to czasami złośliwość pana, że takie np. Solibieda, Stroiwąs, itp przypadło danemu człowiekowi. Bywają bardziej ośmieszające ale nie będę ich wypisywał.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Prośba o pomoc

13 mar 2009, 19:47

Nazwiska w XV wieku to byla czysta zagadka dla detektywa. Ojciec Iksinski dajac 4 synom rozne wsie mieli oni od razu 4 rozne nowe nazwiska. Gdy to sie powtarzalo w nastepnym pokoleniu to mamy juz 16 nowych nazwisk. I wtedy trzeba dojsc od wnuka do prawidlowego dziadka. Badz tutaj madry. Ja spotkalem sie tez z przypadkiem, ze facet zeniac sie zamieszkal we wsi nalezacej do zony. Po paru latach juz byl zapisywany Jej nazwiskiem pochodzacym od nazwy wsi.
Gdy sie dotrze do tamtych lat trzeba miec naprawde oczy szeroko otwarte by znalesc powiazania rodzinne.
Przyjemnej zabawy :)

Re: Prośba o pomoc

13 mar 2009, 22:49

Krzysztofie i Piotrze bardzo dziękuje za informacje,ale tak jak piszecie doslownie trzeba być dedektywem ażeby te wszystkie nitki rozsłupłać. Ostatni przodek ur.1800 roku potwiedzony aktem urodzenia pisze się Walenty Sępiński a jego ojciec Piotr de Sepno Sępiński. Przed rokiem 1620 właśnie mam Sepińskich albo Mchowskich,Łęckich,Borkowskich prawdopodobnie z jednego przodka.Na razie chciałabym ich jakoś dopisać do drzewa ale nie wiem jak ich oznaczyć,czy nazwać ich Mchowscy-Sępińscy czy zapisywać jako Sępińscy . Może jesteście wstanie mi podpowiedzieć jak ich ująć,na pewno w Waszych doświadczeń mieliście takie przypadki.
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie z Waszej strony
Pozdrawiam

Re: Prośba o pomoc

13 mar 2009, 23:32

Haniu!
Raczej ich personalia pozostawiłbym bez własnych przeróbek, co najwyżej w nawiasie przy nazwisku dodałbym – prawdopodobnie syn …. Takie autorskie zmiany powodują tylko kłopot i niepotrzebne dochodzenie do prawdy następnym „badaczom” rodzinnych historii. Mój pradziad w kilku przypadkach dokonał takich małych przeróbek, a ja po stu latach wątek po wątku je rozsupływałem. Gdyby napisał mniej, ale to co było sprawdzone zaoszczędziłby mi trochę czasu. Słowo „prawdopodobnie” pozostawia furtkę i znak, że tu jest pole do popisu w szukaniu wiarygodnej dokumentacji. Nam życia nie wystarczy, aby wyszukać wszystkich informacji o rodzinie. Ja staram się tak kompletować wszelkie wskazówki i dane, aby pozostawić po sobie porządek w rodzinnej dokumentacji.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

13 mar 2009, 23:49

Haniu dla polaczenia wielu rodzin ktorzy przybierali rozne nazwiska pomocne byly herbarze. Otoz jedyna droga do polaczenia ich w jedno drzewo byl ich wspolny i ten sam herb. Chociaz musze tutaj ostrzec, ze niektore rodziny wielkopolskie wyjezdzajac dalej przyjmowali czesto inne herby. Przyklad Malczewscy, ktorzy Ciebie tez interesuja a swietnie opisani w Tekach. Oni zmienili herb Tarnawa na Abdank http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Malczewski To pewnie dlatego by nas teraz zdenerwowac. A wiec zobacz czy Twoi maja ten sam herb. Jezeli tak i mieszkali w niedalekiej od siebie okolicy to w 80% rodzina. Pozniej mozesz przestudiowac Teki juz bardziej uwaznie zwracajac uwage na imiona. Np masz Jan Iksinski syn Piotra z zona Jadwiga . Pozniej Iksinski ginie i pojawia sie jako Jan Ygrekowski syn Piotra z zona Jadwiga. To juz napewno ten sam.
Powodzenia i przyjemnej zabawy.

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

15 mar 2009, 21:56

Piotrze!
Według twoich wskazówek nazwiska wpisuje do drzewa tak jak występują w TEKACH-co prawda w rożnych metrykach czy regestrach występują pod zmienionymi wersjami czyli Sepinski ,Sepienscy itp ale trudno muszę dać sobie z tym radę.Co prawda zrobił mi się zupełny "mentlik"w moim drzewie ale rzeczywiście jest to chyba najlepszy sposób, ażeby ich uszeregować pokoleniowo.Z tego co widzę, przodkowie byli jak to się mówi popularnie bardzo rozrodzeni w związku z tym ,jest kilka linii rodzinnych. Szkoda ,że W. Dworzaczek nie dokończył swego dzieła życia w postaci dokończonych monografii łącznie z literą "S".Rozwiązało by to dużo problemów,ale i zarazem odebrało by satysfakcję ze znalezionego antenata.Ja prawdę mówiąc ,nie zaglądałam jeszcze do ksiąg grodzkich ani tym podobnych w Archiwum,ale z tego co się orientuje są one pisane chyba po łacinie więc i tak bym nic nie wyczytała.Chwała mu za to co jest!

Pozdrawiam

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

15 mar 2009, 22:38

Krzysztofie!
Z tego co zdołałam ustalić wszyscy odnalezieni przodkowie pisali się h. Nowina-i jak wynika z moich poszukiwań mieszkali na terenie Wielkopolski. Mam pewne informacje,że pod koniec XVI wieku rodzn.wyjechała do Zasławia guber.Wołyńska i tam się również pisała się h.Nowina.
A tak przy okazji jak już o tym piszę,czy możesz mi podpowiedzieć gdzie i jak mam rozpocząć poszukiwania niżej opisanego dokumentu- otrzymałam od jednego z moich krewnych spisany ręcznie stary zapis, który jak przypuszczam został chyba przepisany z jakiegoś dokumentu ,który musiał być w naszej rodzinie ale na wskutek zawieruchy lat uległ zniszczeniu. W nim niejaki Bernard Sępiński dnia 19 oktober 1797 za rozkazem Najjaśniejszego Pawła I-szego Imperatora Całej Rosyji poświadcza przy udziale 12-tu Obywateli wpis do ksiąg ziemskich Powiatu Zasławskiego o swojej szlachetnej rodowitości . Przepraszam za styl ale staram się zrobić jak najkrótszy opis tego dokumentu.Jeżeli skan by Tobie więcej wyjaśnił mogę go załączyć.
Bardzo będę wdzięczna za wszelkie wskazówki. :D

Pozdrawiam

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

16 mar 2009, 00:40

Haniu nie wiem czy moge Tobie pomoc gdyz ja jeszcze raczkuje w temacie. Ale od wielu lat ucze sie od najwiekszych fachowcow w Polsce, ktorzy skupiaja sie na 2 forum. Czesto te same osoby sa jednoczesnie na obu forum. Oba sa polaczone ze Zwiazkiem Szlachty Polskiej. http://herbarz.net/zszp/ to nowo zalozone forum jest podobnie zorganizowane jak forum Gniazdo. Drugie jest na bazie e-mailowej http://www.szlachta.org/forum.htm. Ja bym sugerowal, bys tam poprosila o pomoc. Sa tam fachowcy z Ukrainy i Litwy. Swietni fachowcy z Mazowsza. Ludzie ktorzy latami siedza w temacie. Gdybys mnie przeslala ten dokument to i tak bym tam prosil o pomoc. Tak wiec warto samemu to zrobic.

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

16 mar 2009, 01:31

Krzysztofie wielkie dzięki za informację o forum.Skorzystam wysyłając te zapiski z prośbą o wytłumaczenie celowości tego dokumentu.Ale dla mnie najważniejsze jest odszukanie moich prapradziadków ze strony mego ojca.W momencie zabrania się do tworzenia wywodu moich przodków znałam jedynie miejsce pochówku mego dziadka oraz, że któraś prababka z domu była Malczewska.Od tego się zaczęło.Odnalazłam do 5-tego pokolenia wstecz czyli mego 3-go prapradziadka udokumentowane metrykami urodzenia lub aktami ślubu.Ale to wszystko zajmuje ogrom czasu ale i daje szalenie dużo satysfakcji.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za wszelkie wskazowki

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

19 mar 2009, 22:47

Haniu Malczewskimi sie i ja interesuje ale na razie po prostu nie mam czasu. Ale w przyszlym roku wezme sie za nich i Trapczynskich. Mam nadzieje ze na podstawie Tek Dworzaczka uda mnie sie skleic niezle drzewko. Wspomnialas o Guberni Wolynskiej. Zobaczylem swietne zestawienie materialow zrodlowych tamtych stron. Pan Adam Pszczolkowski, znakomity fachowiec genealogii Mazowsza opublikowal te liste: http://herbarz.net/zszp/index.php?topic ... rdseen#new Mam nadzieje, ze link bedzie dzialal. Jak nie to po prostu skopiuje zawartosc.
Moze sie przyda i innym.

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

20 mar 2009, 11:54

Krzysztof niestety link nie działa-to znaczy pokazuje mi się ,że nie mam do niego dostępu po zalogowaniu się na stronie.Jak byś mógł to skopiuj go-chętnie go zobaczę.W tekach Dworzaczka nazwisko Malczewscy ma wykonaną monografię ale jak wiesz jest to rodzina bardzo liczna-duża ilość lini rodzinnych.Jak będziesz miał ciekawe informacje daj znać.
Pozdrawiam

Re: Prośba o pomoc w ustaleniu nazwiska przodka

20 mar 2009, 14:10

Chce jeszcze raz dodac, ze wiadomosci te sa ze strony http://herbarz.net Oto zawartosc tego postu:
gub. Grodzienska
----------------
1. Dikow P. Spisok ziemliewladielciew Grodnienskoj gubiernii, Grodno, 1890.
http://www.mm.pl/~wwmkiewicz/ws/bibliot ... _wlad.html
2. Polnyj spisok krupnych ziemliewladielciew Grodnienskoj gubiernii. [Grodno, 1904].
3. Ukazatiel nasielionnym miestnostiam Grodnienskoj gubiernii, s otnosiaszczimisia k nim nieobchodimymi swiedienijami, Grodno, 1905.
4. Ukazatiel nasielionnym miestam Grodnienskoj gubiernii, Grodno, 1911.

gub. Kowienska
--------------
1. Alfawitnyj spisok ziemliewladielciew Kowienskoj gubiernii po 1-je sientiabria 1887, Kowno 1887.
2. Alfawitnyj spisok ziemliewladielciew Kowienskoj gubiernii, Izd. 2-je, ispr. i dop. Kowna 1889.
3. Spisok nasieliennych miest Kowienskoj gubiernii, Kowno 1892.
4. Alfawitnyj spisok nasieliennych miest Kowienskoj gubiernii. Kowno 1903.

gub. Minska
-----------
1. Spisok ziemliewladielciew Minskoj gubiernii na 1876 god., Minsk, 1877, ss.186.
2. Spisok ziemliewladielciew Minskoj gubiernii., Minsk 1889, ss. 419.
http://www.mm.pl/~wwmkiewicz/ws/bibliot ... pisok.html
3. Sprawocznaja kniga i sputnik po Minskoj gubiernii. Sost. I.A.Bomsztejn., Minsk 1889.
4. Spisok ziemliewladielciew Minskoj gubiernii wladiejuszczich 500 diesiatin ziemli i bolieje // Pamiatnaja knizka Minskoj gubiernii na 1903 god., Minsk 1903.
5. Spisok ziemliewladielciew Minskoj gubiernii wladiejuszczich 500 diesiatin ziemli i bolieje., Minsk 1903.
6. Jarmolowicz W.S. Spisok nasieliennych miest Minskoj gubiernii., Minsk, 1909.
7. Spisok nasielionnych miest Minskoj gubiernii w alfawitnom poriadkie sielienij po kazdoj wolosti., Minsk 1912.

gub. Mohylewska
---------------
1. Alfawitnyj spisok ziemliewladielcam po ujezdam, za 1882 god // Opyt opisanija Mogiliowskoj gubiernii., pod red. A.S. Diembowieckogo. Kniga 3., Mohylew 1884.
2. Spisok nasielionnych miest Mogiliowskoj gubiernii., pod red. G.P.Pozarowa., Mohylew 1910.

gub. Wilenska
-------------
1. Spisok wolostiej i sielskich obszcziestw po mirowym uczastkam Wilienskoj gubiernii 1873 goda., Wilno 1873.
http://www.mm.pl/~wwmkiewicz/ws/bibliot ... start.html
2. Spisok wolostiej i sielskich obszcziestw po mirowym uczastkam Wilienskoj gubiernii 1873 goda., 2-je izd., Wilno 1874.
3. Wilienskaj gubiernija. Polnyj spisok nasielionnych miest so statisticzieskimi dannymi o kazdom posielienii. Sost. I.I. Hoszkiewicz., Wilno, 1905.

gub. Witebska
-------------
1. Alfawitnyj poujezdnyj spisok ziemliewladielcam Witiebskoj gubiernii // Pamiatnaja knizka Witiebskoj gubiernii na 1878
god., Witebsk 1878.
2. Spisok nasielionnych miest Witiebskoj gubiernii. Pod red. A.P.Sapunowa., Witebsk 1905.
3. Ziemliewladienije i ziemliewladielcy Witiebskoj gubiernii w 1905 godu., pod ried. A.P.Sapunowa. Witebsk 1907.


Informacja: Wladzislaw Viarowkin-Sheliuta
Odpowiedz