Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

zawarcie małżeństwa

27 sty 2016, 23:39

Witam Genealogów !

Mam dwa pytania :

1. Ile musiał mieć lat mężczyzna, aby mógł zawrzeć związek małżeński, a ile kobieta ?
2. Do jakiego wieku, nubturienci musi uzyskiwać zgodę na zawarcie małżeństwa przez rodziców lub opiekunów ?


Pozdrawiam Jaruszka60

Re: zawarcie małżeństwa

28 sty 2016, 08:56

Witam,
Najmłodszy pan młody jakiego znalazłem w XIX-wiecznych księgach miał 17 lat, panna 13.
Z tego co mi wiadomo, zgoda rodziców była wymagana bez względu na wiek nowożeńców (jeśli żyli). W przypadku wdów i wdowców zgoda sądu, ale chyba tylko w przypadku posiadania przez nich dzieci.
Tu znajdziesz trochę informacji na ten temat.
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... kQpR-1dO9A

Re: zawarcie małżeństwa

28 sty 2016, 09:54

„Kodeks Napoleona” „O Małżeństwie” dział I
„ O przymiotach i warunkach potrzebnych do możności zawarcia małżeństwa”
tak w skrócie:

§144. Mężczyzna nieskończywszy lat osiemnastu, a kobieta piętnastu, nie mogą małżeństwa zawierać.
§145. Może jednak Cesarz dla przyczyn ważnych, dać dyspensę na lata.
§146. Nie masz małżeńskiego związku gdzie nie masz zezwolenia.
§147. Nie można zawierać drugiego związku bez rozwiązania pierwszego.
§148. Syn przed skończonym dwudziestym piątym rokiem wieku swojego, a córka przed skończonym dwudziestym pierwszym, nie mogą zawierać małżeństwa bez zezwolenia ojca swego i matki, w przypadku różności zdań, dosyć jest na zezwoleniu ojca,
§149. Jeżeli jedno z rodziców umarło, lub jest w niemożności oświadczenia woli swojej dosyć jest na zezwoleniu drugiego itd., itd.
§150. Jeżeli ojciec i matka umarli. Albo są w niemożności oświadczenia woli swojej, zastępują ich dziadowie i baby: w przypadku różności zdań między dziadem i babą, jednejże linii, dosyć jest na zezwoleniu dziada itd., itd.

Pozdrawiam,
Mirka G.
Odpowiedz