Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Świadectwo moralności 1938 rok

29 sty 2016, 12:18

W grudniu 1938 Zarząd Gminy wystawiał Świadectwa Moralności. Dokument ten był wystawiony na oficjalnym druku w imieniu Zarządu Gminy. Na dokumencie znajdują się pieczęcie Zarządu Gminy, wójta i sekretarza oraz podpisy wójta i sekretarza. Na dokumencie widać, że został oficjalnie zarejestrowany.

Czy ktoś się z takim dokumentem spotkał i może ktoś wie dlaczego były wystawiane?

Z poważaniem
Marek Szymański

Re: Świadectwo moralności 1938 rok

29 sty 2016, 13:04

Był to rodzaj opinii o niekaralności, życiu w zgodzie w lokalnej społeczności, etc. Musieli je przedstawiać najczęściej kandydaci do służby publicznej (np. do służby leśnej, żołnierskiej, etc.), czasami także przy rekrutacji szkolnej. Nienaganne zachowanie się kandydata pod względem moralnym i politycznym (a więc właśnie świadectwo moralności) było jednym z wymogów rekrutacji. Najczęściej było wystawiane przez władze gminy lub przez policję, ale także np. przez poważaną w środowisku personę, księdza lub przez instytucję.

Re: Świadectwo moralności 1938 rok

29 sty 2016, 13:38

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Świadectwo moralności 1938 rok

29 sty 2016, 22:18

Świadectwo moralności wystawione Jakobinie Skomskiej przez Urząd Miasta Trzebini w 1933 r. - poświadczające, że urodzona w dniu 17.03.1914 r. w Trzebini córka Michała i Amalii, wyznania rzymsko-katolickiego, wolna, z zawodu praktykantka biurowa "zachowywała się przez przeciąg swego pobytu w tutejszej gminie Trzebini wzorowo i moralnie i nie dawała powodu do zażaleń w tutejszym Urzędzie gminnym". Świadectwo moralności zostało wydane "celem uzyskania posady", w dniu 27 marca 1933 r. Pod dokumentem widnieją dwa podpisy, z czego jeden jest nieczytelny, a drugi to prawdopodobnie "J. Bartosik". Świadectwo opatrzono dwoma pieczęciami - w lewym górnym rogu prostokątną z napisem "Urząd Miejski Trzebinia, woj. krakowskie, pow. Chrzanów", a u dołu przystawiono okrągłą pieczęć "Urząd Miejski w Trzebini". Dokument udostępniła Teresa Ichniowska.
http://trzebinia.archiwa.org/zasoby.php?id=1749

Moja babcia po roku 1903 była jakiś czas guwernantką i również musiała mieć świadectwo moralności wydane przez Prezydium Policji, które jest w moim posiadaniu. Napisano w nim, że jest katoliczką i prowadziła się moralnie.
Z tego co mi wiadomo, to również przyszłe żony wyższych urzędników państwowych i wojskowych II RP musiały przedstawić takie świadectwo.
Ciekawostki:
http://www.wykop.pl/ramka/865201/swiade ... ospolitej/
http://www.wedrowka.nastrazy.pl/index.p ... &Itemid=90
http://genealogia.mrog.org/MR00882.html
Odpowiedz