Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Stopień pokrewieństwa, dyspensa papieska

01 lut 2016, 06:27

Witam,
Zawsze myślałem, że moi dziadkowie byli w drugim stopniu pokrewieństwa (najbliższe kuzynostwo - matka babci, i ojciec dziadka byli rodzeństwem), a okazuje się, że w czwartym. Znalazłem na ten temat ciekawy artykuł.


Prawo kanoniczne. Z kolei prawo kanoniczne jest nieco bardziej restrykcyjne. Zabrania bowiem ślubów pomiędzy wszystkimi osobami spokrewnionymi w linii prostej, ale także w linii bocznej do czwartego stopnia pokrewieństwa włącznie. Oznacza to, że nie mogą się ze sobą pobrać brat i siostra (II stopień) i ich dzieci, czyli bliscy kuzyni (IV stopień). W obliczaniu stopnia pokrewieństwa bierze się pod uwagę, ile pokoleń dzieli dane osoby od wspólnego przodka, dlatego rodzeństwo to II stopień pokrewieństwa (II pokolenie), z kolei jedno z rodzeństwa z własną bratanicą lub siostrzenicą to III stopień. Dzieci rodzeństwa łączy natomiast IV stopień pokrewieństwa. Kolejne stopnie nie stanowią już przeszkody do zawarcia ślubu, czyli dalsi kuzyni (na przykład posiadający wspólnych pradziadków) mogą się ze sobą pobrać, ponieważ jest to już VI stopień pokrewieństwa.

Papieska dyspensa. Jeżeli jednak kuzyni się kochają i chcą się pobrać, mogą starać się o uzyskanie dyspensy od tego przepisu prawa kanonicznego, która zwykle jest udzielana. Przepisy kościelne mówią bowiem o tym, że w wypadku trzeciego i czwartego stopnia pokrewieństwa można wnioskować o uchylenie obowiązującego kodeksu. W tym celu narzeczeni powinni się udać do proboszcza swojej parafii, który w ich imieniu napisze stosowne pismo do ordynariusza Kurii diecezjalnej. Tylko w tajnych sprawach lub wyjątkowo zawikłanych wysyła się prośbę bezpośrednio do Watykanu. Można więc powiedzieć, że nawet w Kościele istnieje możliwość zawarcia małżeństwa pomiędzy bliskim kuzynostwem. Jeżeli narzeczeni są zdecydowani na ślub, nie powinno być większych problemów z otrzymaniem dyspensy. Co więcej, w przeszłości małżeństwa pomiędzy kuzynostwem zdarzały się na porządku dziennym, ponieważ kojarzono pary na zasadzie rodzinnych koligacji.

http://teczka.pl/rodzina/Czy-mozna-wziac-slub-z-kuzynem

Re: Stopień pokrewieństwa, dyspensa papieska

01 lut 2016, 07:53

Henryk Krzyżan napisał(a):Zawsze myślałem, że moi dziadkowie byli w drugim stopniu pokrewieństwa (najbliższe kuzynostwo - matka babci, i ojciec dziadka byli rodzeństwem), a okazuje się, że w czwartym.

W II stopniu wg komputacji kanonicznej (starej), w IV stopniu wg komputacji rzymskiej (stosowanej od wydania Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku).

Re: Stopień pokrewieństwa, dyspensa papieska

01 lut 2016, 09:56

Czyli, jak dobrze rozumiem, dziadkowie biorąc ślub 1912 roku byli w II stopniu pokrewieństwa?

Re: Stopień pokrewieństwa, dyspensa papieska

01 lut 2016, 09:59

Tak. Przynajmniej w prawie kościelnym, bo w prawie cywilnym chyba obowiązywała już rachuba rzymska.

Re: Stopień pokrewieństwa, dyspensa papieska

01 lut 2016, 12:30

Bardzo dziękuję.
Odpowiedz