Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Cyfry rzymskie przy nazwisku w niemieckich aktach USC

02 lut 2016, 11:34

W aktach metrykalnych niemieckich USC można napotkać odróżnienie osób o tym samym imieniu i nazwisku mieszkających w tej samej miejscowości poprzez dodanie cyfry rzymskiej. Pierwszy z brzegu przypadek z USC Koźmin i najpopularniejsze w Polsce nazwisko: Kowalski:
http://www.szukajwarchiwach.pl/11/705/0 ... /#tabSkany
Na pewno takie zapisy były stosowane w okolicy Koźmina Wielkopolskiego co z resztą zachowało się również w okresie późniejszym, co widać np. w miejscowym Orędowniku Powiatu Koźmińskiego, który cytuję w innym wątku na tym forum dla przykładu post z listą nazwisk członków komisji wyborczych:
viewtopic.php?p=101482#p101482
(tutaj z resztą sen z powiek spędza mi Jakub Szwałek III z Wyrębina, bo ja mam u siebie w drzewie w tym czasie tylko dwóch Jakubów Szwałków w tej miejscowości – nie wiem skąd ten trzeci).

Ciekawa jestem czy taki sposób zapisu występuje tylko w okolicach Koźmina, czy może w innych częściach Wielkopolski też go stosowano? Spotkaliście się z czymś takim w swoich poszukiwaniach?
Biorąc pod uwagę niemiecki Ordnung logicznym się wydaje wniosek, że te osoby numerowali według starszeństwa – czy u Was tak jest?

Re: Cyfry rzymskie przy nazwisku w niemieckich aktach USC

02 lut 2016, 11:56

W aktach USC spotykam bardzo rzadko, częściej w księgach dusz.

Pomysł śmiało stosowany w pruskiej armii. Na listach strat widać np. Müllerów ponumerowanych od I do XXXX, stanowili oni ok. 20% ogółu wojskowych o tym nazwisku (18 z 90 tys.).

Re: Cyfry rzymskie przy nazwisku w niemieckich aktach USC

02 lut 2016, 12:20

Witam !
Ja rowniez spotykalam sie z dodana rzymska cyfra w okolicach Gniezna. I rzeczywiscie mieszkaly dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku. A w jednym przypadku i ich zony mialy to samo imie i nazwisko.

Pozdrawiam
Grazyna
Odpowiedz