Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Pytanie do bardziej doświadczonych

05 lut 2016, 11:34

Witam
Dostałem odpowiedź z AP Inowrocław, że posiadają w swoich zbiorach interesujący mnie spis ludności :

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu informuje, że w zasobie swoim posiadamy akta następujących zespołów, w których znajdują się księgi meldunkowe mieszkańców miejscowości Leszcze:

- „Akta gminy Chełmce, [1818]1919-1939[1943] – Księga ludności dworu Leszcze, 1896-1932, sygn. 34; Selen liste – Leszcze, 1906-1938, sygn. 35;


Proszę mi podpowiedzieć czy znajdę te dokumenty w sieci czy muszę osobiście wybrać się do archiwum ?

Re: Pytanie do bardziej doświadczonych

05 lut 2016, 13:34

Tylko wizyta osobiście.

Re: Pytanie do bardziej doświadczonych

06 lut 2016, 14:46

Pewnie już taki temat był poruszany, ale nie znalazłem więc pytam:
Połowa XIX wieku - czy możliwe jest zamienne używanie nazwiska Andrzejewski i Jędrzejewski?
Chodzi o dokumenty kościelne i późniejsze USC.

Re: Pytanie do bardziej doświadczonych

06 lut 2016, 16:36

Jak najbardziej. Jeszcze w latach 70-tych i 80-tych XIX w. przynajmniej niektóre nazwiska nie były ostatecznie ukształtowane i urzędnicy USC używali formy np. " Jędrzejewski alias Andrzejewski". W dokumentach kościelnych z wcześniejszego okresu było jeszcze "lepiej". W moich poszukiwaniach natknąłem się na formy: Pietrzak, Pietrucha, Pietruszyńska wobec tej samej osoby. Ale dla tzw. świętego spokoju należy zweryfikować osobę w oparciu o inne dane wyróżniajcie tj. wiek, imiona rodziców itd.
Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Pytanie do bardziej doświadczonych

06 lut 2016, 18:42

Dzięki.
Ja też spotkałem się z zestawem: Jaskulski-Jaskulak-Jaskuła, ale to były trzy osoby, trzy pokolenia syn-ojciec-dziadek.
Jeszcze raz dziękuję.

Re: Pytanie do bardziej doświadczonych

07 lut 2016, 12:12

babcis napisał(a):Dzięki.
Ja też spotkałem się z zestawem: Jaskulski-Jaskulak-Jaskuła, ale to były trzy osoby, trzy pokolenia syn-ojciec-dziadek.
Jeszcze raz dziękuję.


To nie dziwi. "Jaskulak" to na pocz. XIX wieku synonim "syna Jaskuły" trochę tak jak Kaźmierczak to syn Kaźmirza. Kolejne pokolenie mogło preferować końcówkę -ski, co do której utrwalony w naszym narodzie przesąd każe wierzyć, że jest "lepsza".
Odpowiedz