Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Archiwum Państwowe Bydgoszcz

06 lut 2016, 18:58

Witam
Jak szybko - przez maila uzyskać akty swoich przodków z Archiwum w Bydgoszczy. Proszę niech ktoś opisze co i jak trzeba napisać.
Pozdrawiam

Re: Archiwum Państwowe Bydgoszcz

06 lut 2016, 22:50

Witam,
Jeśli znasz dokładną datę i nr aktu to nie powinno trwać długo. W mailu musisz podać parafię/USC, rok, rodzaj aktu i oczywiście imię i nazwisko osoby, której akt dotyczy. Po odnalezieniu przez AP wskazanego aktu otrzymasz powiadomienie z kwotą i numerem konta, na które masz zrobić przelew. Ja po przelaniu pieniędzy wysyłam wiadomość zwrotną z informacją o przelaniu pieniędzy i przeważnie w ciągu godziny mam skany zamówionych aktów. Kwerenda trwa niestety trochę dłużej, nawet do kilku tygodni.
Ja na Twoim miejscu wybrał bym się do AP osobiście, bo przecież jesteś z Bydgoszczy. Będzie szybciej i taniej :-)

Re: Archiwum Państwowe Bydgoszcz

07 lut 2016, 09:43

Henryk Krzyżan napisał(a):Witam,
Jeśli znasz dokładną datę i nr aktu to nie powinno trwać długo. W mailu musisz podać parafię/USC, rok, rodzaj aktu i oczywiście imię i nazwisko osoby, której akt dotyczy. Po odnalezieniu przez AP wskazanego aktu otrzymasz powiadomienie z kwotą i numerem konta, na które masz zrobić przelew. Ja po przelaniu pieniędzy wysyłam wiadomość zwrotną z informacją o przelaniu pieniędzy i przeważnie w ciągu godziny mam skany zamówionych aktów. Kwerenda trwa niestety trochę dłużej, nawet do kilku tygodni.
Ja na Twoim miejscu wybrał bym się do AP osobiście, bo przecież jesteś z Bydgoszczy. Będzie szybciej i taniej :-)



W zeszłym roku byłam w AP w Bydgoszczy i muszę POCHWALIĆ :) Wyjątkowo sympatyczna i pomocna obsługa. Mogłam bez problemu szukać, ale ponieważ miałam wyszukane w internecie konkretne osoby, których akty urodzenia mnie interesowały, dostałam księgi. Poinstuowano mnie co do płatności dodając, że jeśli mam aparat fotograficzny i chcę akta sfotografować to nic nie zapłacę. Polecam osobistą wizytę :)

Re: Archiwum Państwowe Bydgoszcz

07 lut 2016, 10:46

Nie wiem czy aktualnie archiwa udostepniaja swoje zbiory, bo wszystko znajduje sie w internecie (podobno).

Re: Archiwum Państwowe Bydgoszcz

07 lut 2016, 11:29

Adam91 napisał(a):Nie wiem czy aktualnie archiwa udostepniaja swoje zbiory, bo wszystko znajduje sie w internecie (podobno).

Archiwa Państwowe udostępniają swoje zbiory bez względu na to, czy są one w internecie. Nawet jeśli jakieś jednostki są na mikrofilmach, a zamówisz księgi oryginalne, to nie robią problemu.
Na miejscu można zamówić skan (4 zł sztuka), można zrobić zdjęcia, a niektóre AP mają w pracowni naukowej skanery i można samemu zeskanować interesujące nas akty i to bezpłatnie, ale trzeba zabrać własny pendrive. Korzystałem z każdej formy, ale najlepiej zamówić skan wykonany przez AP. Do zrobienia zdjęć trzeba mieć dobry aparat, a ogólne dostępne skanery nie zawsze wyraźnie skanują. Zapomniałem dodać, że można też zamówić kserokopię, ale te nie zawsze są wyraźne.

Re: Archiwum Państwowe Bydgoszcz

07 lut 2016, 11:41

Zależy ile kto robi zdjęć i jak często bywa w archiwach, ale od kilkuset zdjęć to już się niezły aparat zwraca :)

Re: Archiwum Państwowe Bydgoszcz

07 lut 2016, 18:37

W inowroclawskim archiwum juz nie udostepniaja oryginalnych ksiag, tlumaczac sie, ze te sa dostepne w internecie.

Re: Archiwum Państwowe Bydgoszcz

07 lut 2016, 20:34

Dziwne, nie ma obowiązku posiadania łącza internetowego w domu, a przepisy są równe dla wszystkich AP.

Re: Archiwum Państwowe Bydgoszcz

07 lut 2016, 20:35

W samym Archiwum jest stanowisko komputerowe i pewnie sugerują żeby korzystać. Zadzwonię żeby wyjaśnić.
Odpowiedz