Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Parafia greckokatolicka w Wielkopolsce XVIII/XIX w

19 mar 2009, 14:10

Znalazłam informację, że w okresie 20-lecia międzywojennego w Poznaniu funkcjonowała wojskowa parafia greckokatolicka
http://www.konsola.com.pl/wp39/index.php?page=10

Na stronie Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego podano, że w Poznaniu parafia Greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej funkcjonuje ponownie od 1998 r
http://www.cerkiew.net.pl/index.php?glo ... ski#Poznan

Mnie natomiast interesuje czy istniała w Wielkopolsce parafia greckokatolicka wcześniej – już na przełomie XVIII i XIX wieku i gdzie się mieściła ???

Pozdrawiam
Monika Bayer-Smykowska

Re: Parafia greckokatolicka w Wielkopolsce XVIII/XIX w

19 mar 2009, 17:34

Oto co znalazłem w książce pana Stanisława Małyszki "Zabytkowe cmentarze przy Rogatce w Kaliszu":

"Byli oni wyznania greko-orientalnego, nieunickiego. W 1782r. w Rynku urządzili kaplicę w zakupionej na ten cel kamienicy. [...] Od początku opiekę administracyjo-kościelną nad nim, a także kaplicą w Rynku sprawowali wybrani z gminy greckiej epitropowie (kuratorzy). Już w 1782r. duchownym "kaliskiej konfraterni kupieckiej" obrządku greko-orientalnego, nieunickiego był papas Mikołaj Dymitr Mikoła a później, od 1805r. ks. Teodor Petrowicz (Pietrowicz). Z kolei, po nim pieczę duchowną przejął osiadły w Kaliszu w 1808r. O. Anastazy Sawicz, zakonnik z monastyru św. Jura w Bogowadziu. [...]"

Nie wiem czy te informacje w czymś Ci pomogą, ale może będą jakąś wskazówką :)

Re: Parafia greckokatolicka w Wielkopolsce XVIII/XIX w

19 mar 2009, 22:29

Dziękuję Kuba !!!
Temat wydawał mi się abstrakcyjny - grekokatolicy i zabór pruski :shock:

Teraz pozostaje mi tylko dowiedzieć się w jakiej parafii mógł wziąć ślub grekokatolik z Inowrocławia, gdyby uparł się wziąć ten ślub w swoim obrządku.
Chodzi mi o lata 1795 - 1807.

Monika
Odpowiedz