Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Księga dusz Cisew pow.turecki

25 mar 2009, 08:50

Witam!!!
Jestem nowa na tym forum.Przepraszam jeśli zrobię coś zle,ale mam pytanie?
Czy ktoś z państwa orientuje się czy istnieją księgi dusz lub spisy ludności dla wsi Cisew pow.turecki.
Próbowałam odnależć w spisie AP Poznań ,ale nie udało mi się .
Pozdrawiam
Alicja

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

25 mar 2009, 11:30

Witaj Alicjo.
Jeśli są to na pewno w AP w Koninie. Przeglądałem księgi meldunkowe kilku miejscowości z okolic Turku, ale Cisew nigdy mnie nie interesował.
Kogo szukasz w Cisewie i w jakich latach?

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

25 mar 2009, 12:10

Z terenu Cisewia poszukuję moich pra -dziadków Brzusków (różna pisownia) i Pakułów przed rokiem 1900.Z metryki mojej babci wynika ,że urodziła się w 1907 roku ,kiedy jej ojciec miał 57 lat -to znaczy ,że on ur.się w 1850r.Wszyscy byli rolnikami w Cisewiu myślałam więc, że pomogą mi spisy ludności .
Pozdrawiam Alicja

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

27 mar 2009, 00:13

Szkoda, że nie podałaś imion i nie sprecyzowałaś, który z pradziadków (Brzuska czy Pakuła) urodził się w 1850 r.
Przeglądałem dzisiaj księgi parafii Turek.
W 1850 roku znalazłem akt nr 164:
Działo się w mieście Turku dnia 18 czerwca 1850 r. Stawił się Stanisław Brzuska, gospodarz w Cisowiu zamieszkały, lat 36 liczący i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Cisowiu dnia 8 czerwca br. z jego małżonki Ewy z Piąstków, lat 35 liczącej. Dziecięciu temu na Chrzcie świętym odbytym w dniu dzisiejszym nadano imię Jan. Rodzicami chrzestnymi byli Michał Czapla i Józefa Daniszewska.
Nie miałem za dużo czasu, bardzo się spieszyłemi z ksiąg, które przeglądałem wynotowałem tylko tyle:

Rok 1836 (sygn. 57) str. 285, akt 155 Cisów:
Działo się w mieście Turku 17.12.1836br. stawił się Mikołay Brzuska, gospodarz, lat 32 liczący i Kazimierz Kapusta obydwoje w Cisowie zamieszkali i oświadczyli, że dn. 15 grudnia br. umarł Mikołay Brzoska, bezżenny, lat 50 liczący, pasterz w Cisowie.

Rok 1836
Cisów
W Turku 11.02.1836 r. stawił sie Piotr Brzuska, gospodarz w Cisowie zamieszkały, 34 lata. Zgłosił narodziny dziecka urodzonego w Cisowiu dn. 06.02. br. z żony Katarzyny z (Kabatów?) lat 38. Imię dziecka: Józef.

Rok 1836, akt nr 61 Cisów:
Ojciec: Stanisław Brzuska, 23 lata.
Matka: Ewa z P(iąstków?) lat 22.
Dziecko urodzone 26.02.1836 - nadano imię: Józef.

Dzisiejszy Cisew w XIX wiecznych księgach i na starych mapach przedstawiany był jako Cisów.

Tyle tylko wynotowałem. Przeglądałem księgi z lat 30-tych i Brzusków (Brzósków) z Cisewia tam dostatek zarówno wśród urodzonych, zaślubionych jak i zmarłych.
Żeby ich wszystkich wypisać potrzeba duuużo czasu.

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

27 mar 2009, 07:58

Witam!!
Dziękuję bardzo za okazaną mi pomoc.Faktycznie strzeliłam gafę nie podając imion.Moja strata.
Brzóski z 1836 r.które mi podałes to prawdopodobnie rodzice mojej pra...Józefy Brzóski.Prosiłabym o adres kościoła w którym są te metryki.
A jeśli byś miał czas i przeglądał te archiwa to prosiłabym o sprawdzenie Kasper Pakuła ur.1850r.,jego żoną była Józefa Brzóska ur.1862r.
Nie wiem kiedy brali ślub ,ponieważ byli już w podeszłym wieku kiedy urodziła się moja babcia (on 57 lat ona 45 lat) w roku1907. Podejrzewam ,że było to ich ostatnie dziecko.Wiem też ,że mieli jeszcze jedną córkę(która musiała być starsza ) Annę Pakułę ,która wyszła za mąż za Stanisława Brzóskę.
Pozdrawiam Alicja

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

27 mar 2009, 09:29

harnas napisał(a):Witam!!
Brzóski z 1836 r.które mi podałes to prawdopodobnie rodzice mojej pra...Józefy Brzóski.Prosiłabym o adres kościoła w którym są te metryki.

Kościół jest w Turku, tu link, ale tam księgi urodzeń zaczynają sie od 1869 roku, link do archiwum parafialnego.
Ja księgi przeglądałem w AP Konin.
A jeśli byś miał czas i przeglądał te archiwa to prosiłabym o sprawdzenie Kasper Pakuła ur.1850r.,jego żoną była Józefa Brzóska ur.1862r.

Na pewno kiedyś wybiorę się jeszcze, ale na razie trudno mi określić nawet przybliżony czas mojej wizyty.
Cierpię na ciągły brak czasu :?

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

27 mar 2009, 10:15

Witam ponownie i bardzo dziękuję za adresy.
A z czasem to tak jak u wszystkich .Brak i jeszcze raz brak.Swoich przodków mam w każdym rejonie Polski i na Ukrainie ,więc takie dobre dusze jak Ty przydają się na forach genealogicznych.Nie starczyłoby mi życia ,żeby samemu wszystkie parafie i archiwa odwiedzić. Narazie spróbuję napisać do szacownych instytucji o kopie. Zobaczymy co otrzymam i wtedy się odezwę .
Pozdrawiam
Alicja

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

27 mar 2009, 11:32

harnas napisał(a):byli już w podeszłym wieku kiedy urodziła się moja babcia (on 57 lat ona 45 lat)
Pozdrawiam Alicja

Potrzebuję pocieszenia

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

27 mar 2009, 13:53

Witaj Marzeno!!!!
Jakiego pocieszenia ,bo nie rozumiem.Napisałam tak ,ponieważ podejrzewam ,ze w tym wieku urodziło im się ostatnie dziecko.Byc może się mylę ?
Pozdrawiam
Alicja

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

27 mar 2009, 13:59

menka napisał(a):
harnas napisał(a):byli już w podeszłym wieku kiedy urodziła się moja babcia (on 57 lat ona 45 lat)
Pozdrawiam Alicja

Potrzebuję pocieszenia

Marzeno, to było 100 lat temu! Podeszły wiek to też pojęcie względne ;)

Pozdrawiam
Piotrek

Re: Księga dusz Cisew pow.turecki

27 mar 2009, 21:49

:D Piotrze, od razu mi lepiej
Odpowiedz