Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Zygmunt Wicherski

10 mar 2016, 08:34

Nadeszłą taka oto prośba od naszego kolegi genealoga z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Może ktoś z forumowiczów będzie mógł pomóc ?

Witam,
Rosjanie zwrócili się do mnie w sprawie znalezionych podczas remontu domu w Brześciu Litewskim medali, odznak i dokumentów.
Wśród tych ostatnich była pocztówka z adresem :

„Zygmunt Wicherski Poznań Szamarszewskiego 14 m 8”

Może uda się odnaleźć jakieś informacje o tym człowieku ?

Pozdrawiam
Wojtek Beszczyński

Re: Zygmunt Wicherski

10 mar 2016, 09:15

Jego karta meldunkowa:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

syn Kazimierza i Marii:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Pochowany w grobie rodzinnym na Junikowie:
Zygmunt Wicherski
(1898-06-01 – 1967-11-24)
pole:18 rząd:6 numer:12 (grób rodzinny)

A dodatkowo z powstancy-wielkopolscy.pl ;)

Wicherski, Zygmunt
Rodzice: Kazimierz, Maria
Ur.: 1898-06-01, Edmundowo (Poznań PL)
Uchwała Rady Państwa nr: 11.12-0.913 z dnia 1958-11-12
Opis:
Wicherski Zygmunt brał czynny udział z bronią w ręku w Powstaniu Wlkp. przy wyzwoleniu Poznania i okolicy, Ławicy lotniska, pod Zbąszyniem oraz Łomnica, Perzyny, na odcinku Kąkolewo - Leszno a w późniejszym okresie na odcinku frontu północnego pod Szubinem, Rynarzewem i Nakłem w Kompanii Poznańskiej, późniejszej 4 Kompanii 1 Pułku Poznańskiego, wcielony następnie do 10 Pułku Strzelców Wlkp. 68 p.p. Wlkp. Od 27.12.1918 do lipca 1919 pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy i por. Popiałkiewicza. Dowodził początkowo sekcją a następnie plutonem, w stopniu plutonowego. Przez długie lata pracował w rolnictwie, obecnie jest rencistą-inwalidą w II grupie jako niepracujący. Podstawa: zaświadczenie współuczestników Powstania Wlkp. poświadczone przez Państwowe Biuro Notarialne w Poznaniu.

Re: Zygmunt Wicherski

12 mar 2016, 19:36

Witam,
pięknie dziękuję Piotrowi za odnalezione informacje.

Kartka pocztowa z adresem Zygmunta Wicherskiego została odnaleziona w ścianie remontowanego domu w Brześciu Litewskim razem z polskimi medalami i odznaczeniami.
Jeżeli będę wiedział coś więcej - poinformuję.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 13 mar 2016, 21:10 przez Adalbertus, łącznie edytowano 1 raz

Re: Zygmunt Wicherski

12 mar 2016, 22:25

Dzisiaj byłam w kamienicy nr 14 przy ul. Szamarzewskiego. Najstarszy obecnie mieszkaniec tej kamienicy wprowadził sie dwadzieścia lat temu. Udało sie dzięki zyczliwości obecych mieszkańców skontaktować z jeszcze starszymi byłymi mieszkańcami. Niestety nikt Wicherskich nie pamieta. Ojciec Zygmunta był mistrzem piekarskim i być może właścicielem piekarni , która mieściła się w podwórzu, sklep zaś od frontu. W książce adresowej nazwisko Wicherski po raz ostatni wymienione jest w 1930 roku. Ojciec Zygmunta, Kazimierz, był dwukrotnie zonaty. Druga jego żona Waleria spoczywa na Zabytkowym Cmentarzu Jezyckim. Zmarła w 1954 r. Kazimierz Wicherski zmarł w 1937 r.
Pozdrawiam
krysia

Re: Zygmunt Wicherski

13 mar 2016, 21:09

Krysiu,
dziękuję za spacer na ul. Szamarzewskiego i uzyskane informacje. Jak to bywa w genealogii - nigdy nie wiadomo kiedy okażą się one przydatne.
Pozdrawiam

Re: Zygmunt Wicherski

30 mar 2016, 17:07

Wojciechu,
mam kontakt z rodziną Zygmunta Wicherskiego. Mam nadzieję, ze informacje na priv dotarły.
Pozdrawiam
krysia
Odpowiedz