Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Gdonczik, Gdończyk, Gdańczyk, Duńczyk

08 kwi 2016, 09:19

W swoich poszukiwaniach dotarłam do przodka bezpośredniego w szóstym pokoleniu! Thomas Gdonczik z Pomarzanek był fornalem z Czech. Tak mają wpisane w aktach urodzenia jego dzieci i Josephy: Katharina - z męża Kaminiecka albo Kamieniecka (ur. ?1825 Pomarzanki - 06.01.1877 Kuszewo); , Nicolaus ur. ok.1831 w Pomarzankach mieszka z żoną Theofilą zd. Burzyńską także w Parczewie, Jakób ur.ok. 1833 ożenił się z Theofilą z d. Wieczorek w 1862r. u tu są już wpisani jako Duńczyk. Z dziećmi całego rodzeństwa jest podobnie.
Katharina jest przodkiem bezpośrednim w piątym pokoleniu. Johann Kaminiecki zmarł 1884r. Na tych danych moje poszukiwania uległy "zawieszeniu" :oops:
I tu najciekawsze, co mnie spotkało: w różnych spisach i różnych parafiach nazwisko jest pisane właśnie Gdończyk, Gdańczyk, Dańczyk aż wreszcie Duńczyk. Które z nich traktować jako to prawdziwe?

Re: Gdonczik, Gdończyk, Gdańczyk, Duńczyk

08 kwi 2016, 10:24

Nazwiska w XIX wieku ulegały częstym zmianom, więc wszystkie są prawdziwe/poprawne. Ze Zwolińskiego robił się Woliński, z Karczmarka Kaczmarek, a przodkowie mojej prababci o nazwisku Bielik, nazywali się Bialik. Inny przodek brał ślub pod nazwiskiem Strzelec, a jego przodkowie i potomkowie nazywali się Strzelczak. Wszystko też zależało od wpisującego dany akt, jak zrozumiał nazwisko, tak je zapisał. Zwróć też uwagę na to, że rzadkością było w tamtych czasach robienie kreseczki nad ó, więc nazwisko mogło brzmieć Gdóńczyk (błędów ortograficznych jest w księgach sporo), a zrobiono z niego Duńczyk W moim drzewie wpisuję je tak, jak je zapisano w księgach.

Re: Gdonczik, Gdończyk, Gdańczyk, Duńczyk

08 kwi 2016, 11:15

Bardzo serdecznie Ci dziękuję i jednocześnie trochę zazdroszczę tak potężnej wiedzy. Wpisywałam cały czas Gdonczik (czesko brzmiące). Teraz dochodzę do wniosku, że muszę wszystko poprawiać. Może w ten sposób "spotkam się" na drzewku z jakimś wyświetleniem i wtedy będzie łatwiej. Pozdrawiam

Re: Gdonczik, Gdończyk, Gdańczyk, Duńczyk

08 kwi 2016, 11:33

Thomas Gdonczik występuje w drzewie zarządzanym przez Grażynę Chojnacką. Mam nadzieję, że to nie Twoje drzewo, bo ostatnio mam "szczęście" kierowania ludzi do ich własnych drzew :-)

Thomas Gdonczik
Drzewa genealogiczne MyHeritage
CHOJNACKA Family Tree in CHOJNACKA Web Site, zarządzana przez GRAŻYNA CHOJNACKA
Żona: Nazwisko Żona
Dzieci: Katharina Kaminiecka (z d. Gdończyk) i nazwiska 2 kolejnych dzieci

Re: Gdonczik, Gdończyk, Gdańczyk, Duńczyk

08 kwi 2016, 11:59

:lol: Ha ha ha! To akurat moje. Ponieważ mój pesel jest "posunięty" tak jak przodkowie w drzewie stronę MyHeritage zakładała mi osoba o wiele młodsza i skoro z domu nazywam się Chojnacka to i tak zatytułowała. Nie wiedziałam jak to zmienić i już tak zostało. Pozdrawiam
Odpowiedz