Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

09 kwi 2009, 09:06

Witam,

Na prośbę pana Jerzego Szumana umieszczam jego indeks nekrologów Dziennika Poznańskiego z XIX w. Opracowanie nie jest kompletne, zawiera póki co roczniki:
- 1867
- 1874-77
- 1881
- 1884-85

jak jednak zobaczycie pan Jerzy włożył w to ogromną pracę i cały czas uzupełnia dane. Może będzie najlepiej, jak przytoczę to, co napisał p.Jerzy:

"(...) sprawa zaczęła sie nieco przypadkowo. Z jakiegoś powodu (chyba Wizów) wszedłem na stronę WTG i zauważyłem informację o Księżach Wielkopolskich. Okazało się, że w bazie danych jest sporo dziur, które przeglądając Dzienniki i wyszukując nekrologi duchownych mogę uzupełnić. Rezultaty tego powoli stają sie widoczne. W którymś momencie doszedłem do wniosku, że marnuję okazję bo szukając księży zapominam o innych naszych przodkach. Cofnąłem się (chyba o dwa lub trzy roczniki) i zacząłem wypisywać wszystkie (prawie) nekrologi i publikowane informacje o zmarłych. Okazało się przy tym, że w ten sposób mogę uzupełnić rodzinną bazę danych."

"W opracowaniu zawarte są "prawdziwe" nekrologi oraz wspomnienia o zmarłym znalezione w rubryce Wiadomości Miejscowe i Potoczne. Czasem się zdarza, że są one drukowane także poza tą rubryką. Jeśli poszukiwanego nekrologu nie można znaleźć na ostatnich stronach to należy tam zajrzeć. Ponieważ nekrologi dotyczące tej samej osoby ukazywały się w kilku numerach to uwzględniony jest pierwszy chyba, że dotyczyło to "wspomnienia". W żadnym wypadku nie zagwarantuję, że znalazłem wszystkie notki dotyczące Wielkopolan. Co do innych to najczęściej je pomijałem."

Opracowanie jest dostępne na naszych stronach - w dziale Opracowania lub pod bezpośrednim adresem: http://www.wtg-gniazdo.org/upload/oprac ... o_XIXw.xls

A być może znajdzie się ktoś, kto chciałby pomóc w indeksacji nekrologów?

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

09 kwi 2009, 12:09

W tym miejscu mam okazje podziękować serdecznie panu Jerzemu, który nadesłał do "Wielkopolskich Księży" wiele nekrologów.
Natomiast to co teraz przedstawia Pan Jerzy to bardzo świetna sprawa . Jest to przecież "kopalnia" wiedzy o naszych przodkach i należałoby się zastanowić , czy nie rozszerzyć tego o inne gazety.Inaczej mówiąc ,aby stworzyć indeksacje nekrologów wielkopolskich. Sam mam wiele różnych nekrologów które chętnie udostępnię.
I na koniec drobna uwaga techniczna. Dobrze by było w excelu podzielić rubrykę imię i nazwisko na dwie osobne , co umożliwi ustawienie nazwisk wg. alfabetu, a tym samym łatwiejsze wyszukiwanie.
Pozdrawiam świątecznie.
Wojtek

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

09 kwi 2009, 13:13

Wojtku, cenna uwaga i osobno: imionami i nazwiskami. Myślę, że można to podzielić jakoś automatycznie, zajmę się tym w najbliższym czasie.
Co do innych gazet - to jak najbardziej, chociaż dobrze, żeby miało to w miarę kompleksowy charakter.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

09 kwi 2009, 16:40

Witam.
Mam blisko 700 zeskanowanych nekrologów zmarłych księzy .Są to nekrologi z Dziennika Poznanskiego oraz Kuriera Poznanskiego z lat 1860 - 1939.Chętnie je udostępnię,a własciwie już udostępniłem dla potrzeb projektu.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

09 kwi 2009, 20:54

Witam.
Ja natomiast spisuje nekrologi z Dzeinnika Porannego.
Zgadzam się z Wojtkiem, że można by zebrać wszystkie informacje z nekrologów w jedno miejsce, ale wtedy, każdy powinien zapisywać z czego informacja pochodzi. Jak co zgłaszam sie na ochotnika do zbierania tego i ujednolicania.

Kasia

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

09 kwi 2009, 23:30

Witam
Ja mam zindeksowane ponad 2000 nekrologów z Kuriera Poznańskiego - ale z lat 1907, 1908, 1909, 1924 całość i 1925 częściowo. Wiem, że potrzebne są z XIX w. ale jak kiedyś by były potrzebne - udostępnię.

Pozdrawiam Waldemar

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 01:38

Kawał dobrej roboty, taki indeks wymaga mrówczej pracy, jestem pod ogromnym wrażeniem.
Panie Jerzy, gratuluję pomysłu i dziękuję za udostępnienie.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 08:31

Świetny temat, może być wypisywany w exelu.
Drobna rada dla ułatwienia segregowania w exelu, nazwisko później imię zmarłej osoby.
Może hiperłącze do fotki, opisy zamieszczone na klepsydrze to kopalnia informacji.
Macieju tutaj twoje umiejetności i możliwości pomogą w umieszczaniu fotek.
Free hostingi, jeśli nie dysoponujemy tyle miejsaca na WTG.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 13:36

Witam,

Cieszę się, że jest duży odzew. Dostałem od Krzyśka i Waldka ulepszone wersje plików z danymi, ale wstrzymam się z ich publikacją. Przede wszystkim pan Jerzy cały czas aktualizuje dane, więc całą pracę trzeba by powtarzać, a docelowo myślę, że trzeba by zrobić wyszukiwarkę na stronie. Myślę jednak, że to dopiero po świętach.

Podałem w temacie XIX wiek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby był to i wiek XX-ty, więc - Waldku - jak najbardziej Twoje indeksy mogłyby się przydać. Tak samo jak dane Kasi.

Widzę, że Kasia jest chętna do koordynacji czegoś takiego, więc może faktycznie można by zrobić z tego ciekawy projekt.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 17:03

Witam. Przede wszystkim pragnę wszystkim podziękować za te megabajty uznania dla mego "dzieła". Jak się jednak okazuje nie jestem sam w temacie indeksacji nekrologów (jeśli pominąć te które już jakiś czas temu ukazały się na WBC). Z pewnością nie przesadzę jeśli podsumowując informacje uczestników forum powiem, że zideksowano ich 5 do 7 tysięcy. Jest to taka ilość, że sprawa bazy danych stała się paląca, jeśli chcemy ją mieć, tym bardziej, że najprawdopodobniej każdy z nas robi to inaczej. Może znalazłoby sie wśród nas kolegium informatyków, które ustaliłoby sposób wykorzystania tego co już zrobione i jak to robić w przyszłości. Osobiście nie jestem specjalistą od Excela, ale wydaje mi się, że pisanie nazwisk i imion w odrębnych kolumnach jest nieco ryzykowne (w zasadzie nikt tego nie robi), a poza tym wyszukiwanie nazwiska obok imienia w 1 kolumnie nie przedstawia żadnego problemu. Sama funkcja Excela "wyszukaj" zupełnie tu wystarczy. Przecież zaglądając tam szuka się konkretnego nazwiska (bo niczego więcej tam nie ma). Być może dałoby sie poprawić wynik funkcją sortowania albo specjalnym makro ale tu zapraszam fachowca. Zresztą fachowiec przydałby się w inny sposób. Mogę sobie wyobrazić, że mój plik otwiera się w oknie przeglądarki internetowej, wspomniał o tym kol. Maciej, która zawiera w sobie funkcję "szukaj na stronie". Od tego miejsca znalezienie wszystkich wystąpień poszukiwanego nazwiska staje się bezproblemowe. Możliwość wyszukiwania przy pomocy Google to już zupełnie inna sprawa ale chyba też warta zachodu. Tymczasem zapraszam do dalszej dyskusji i szukam dalej. Jak już kolega Maciej zauważył, jestem "w trakcie" i do końca bieżącego rocznika nic nie będę zmieniał (kwestia kilku dni). Potem to zależnie od ustaleń. Chciałbym jeszcze zauważyć, że pisanie w kolejności imię - nazwisko jest "bardziej po polsku", nekrologi tak są pisane i zachowanie tej kolejności ułatwia przepisywanie personaliów. Metodą "kopiuj wklej" nic tu się nie da zrobić. Jeszcze jedna uwaga, tym razem osobista. Uważam, że kolejność: rocznik > nr > dane osoby > reszta jest bardziej czytelna ale oczywiście podporządkuję się Madrym Głowom" (bez złośliwości). Jerzy
Ostatnio edytowano 10 kwi 2009, 17:35 przez Jerzy, łącznie edytowano 1 raz

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 17:28

Zgadzam się z przedmówcą, i autorem zarazem, to co jest zupełnie wystarczy, by poszukać konkretnego nazwiska. Na tacy mamy podany rok i nr gazety więc bez problemu można odszukać nekrolog i sobie wydrukować.
Druga kwestia dotyczy nekrologów z innych gazet:
- istniałaby konieczność poszerzenia indeksu o rubrykę z nazwą gazety i/lub z nazwą biblioteki (np. wbc, k-pbc), bo raczej nie ma sensu tworzyć odrębnych indeksów;
- jeśli ktoś ma i chciałby dodać nekrologi, to z całego jednego rocznika, a nie pojedyńcze, wtedy byłoby wiadomo co jest, a co brakuje;
Nawet moglibyśmy rozdzielić między siebie brakujące gazety/roczniki, by rok po roku zindeksować.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 17:46

Jurku chyle czola nad Twoim dzielem. Ogromna praca i bardzo przydatny dodatek do coraz wiekszej bazy danych Wielkopolski. Po prostu brak mi slow uznania.
Ja sie troche zabawilem w posortowaniu tej bazy danych. Niestety Excel ma swoje limity. Np. filter dziala tylko na 1000 linijek. Sprawa rozdzielenia imion i nazwisk to juz pare minut pracy ale masz racje ze przeszukiwarka tez dziala dobrze. Ja mysle, ze posortowanie wedlug nazwisk daje liste nazwiska i jego podobnie brzmiacego wariantu. Czesto robiono bledy w pisaniu nazwisk ale tez przepisujacy moze zrobic jakas literowke. Wtedy taka lista wedlug nazwisk to wychwyci. Takze wszelkie nas interesujace nazwiska beda razem a nie porozwalane na calym arkuszu Excela.
Jurku obojetnie czy posortowane czy nie Twoje dzielo jest ogromne.
Ostatnio edytowano 11 kwi 2009, 00:44 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 18:08

menka napisał(a):- istniałaby konieczność poszerzenia indeksu o rubrykę z nazwą gazety i/lub z nazwą biblioteki (np. wbc, k-pbc), bo raczej nie ma sensu tworzyć odrębnych indeksów
.

Chyba nie jest to całkiem prawda. Weźmy dla przykładu naszą "nekrologową" bazę danych w której są dane z nekrologów w postaci plików Excela, Worda, txt i nie jestem pewien czy przeszłoby to z pdf-em. Wydaje mi się, że przy pomocy właściwego narzędzia za jednym wyszukiwaniem z każdego rodzaju pliku można wyciągnąć interesujące nas dane bez bawienia się w modyfikację jego struktury organizacyjnej. "Ale tu trzeba fachowca".

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 18:27

Krzysztof Dobrzynski napisał(a):Niestety Excel ma swoje limity. Np. filter dziala tylko na 1000 linijek.

Tyle miodu już dawno nie widziałem. Szkoda, że nie da się tego polizać. Zacznę od tego, że nekrologi zbieram rocznikami (jeden rocznik - jeden arkusz) i potem dodaję je do jednego wspólnego arkusza-pliku. Jeśli potraktować rocznik jako odrębny arkusz czy nawet plik to mamy do czynienia z koniecznościa przeszukania 200 do 300 rekordów w każdym co pozwoliłoby ominąć Excelowe ograniczenie. Co do mechanizmu wyszukującego np rekordy zawierające "Szuman" to chyba nie powinno być trudności z jego utworzeniem. Król Ryszard III wołal "królestwo za konia" ale chyba powinien zmienić konia na informatyka.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 19:36

Do Pana Jerzego Szumana.
Witam Pana serdecznie! Czy nie ma Pan przypadkiem krewnych w Mosinie?

Pozdrawiam - Ludwik

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 19:48

Z tego co wiem to nie, ale kto wie wszystko? Może ktoś się przeprowadził? Chętnie porozmawiam na ten temat ale poza forum

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

10 kwi 2009, 22:42

Z technicznego punktu widzenia sposób rozbicia imienia i nazwiska na osobne pola ma bardzo duży sens, chociażby po to, żeby wyszukując np. Andrzejewskich, Andrzejowskich, Andrzejczaków itd. nie wyszukiwać jednocześnie wszystkich Andrzejów. Kolejność kolumn nie ma natomiast żadnego znaczenia, z czysto użytkowego punktu widzenia powinno to być tak, jak najbardziej odpowiada wpisującemu.
Najlepiej byłoby wpisywać dane tak, jak dotychczas - w Excelu - tyle, że z podziałem na imię i nazwisko (choć to akurat można zrobić w miarę automatycznie). W przypadku jeśli chcemy indeksować nekrologi z innych gazet, powinniśmy dopisać nazwę gazety (lub jakiś kod - np DP, DzPoz, lub coś podobnego - oczywiście wcześniej ustalonego). Dane zebrane w tak przygotowanym arkuszu Excela będzie można w prosty sposób wstawić do bazy danych, a później napisać odpowiednią wyszukiwarkę oraz stronę prezentującą wyniki.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

11 kwi 2009, 08:05

Zgadzam się z Maćkiem, tak jest czytelnie. Natomiast przy zapisie w jdnej rubryce imienia i nazwiska, jedni wpisują najpierw nazwisko później imię drudzy na odwrót. Jak długo robi się to tylko na własny użytek nie ma to większego znaczenia, ale przy scalaniu kilku baz w jedną sprawa zaczyna sie komplikować.
Podobnie z zapisem dat. Kiedyś spisywałam Wieleń pisząc daty "radośnie" wg. formatu dd.mm.rrrr. po wpisaniu 3000 osób i kilkkrotnym posortowaniu, kazała programowi użołyć osoby wg daty urodzenia i co uzyskałam? najierw tych urodzonych 01.01.1600, później 01.01.1605 itp. A ja chciałam aby było 01.01.1600 a po tym 02.01.1600. w efekcie musiałam modyfikowac zapis daty na rrrr.mm.dd.

Ale ile osób piszących, tyle sposobów zapisu

Pozdrawiam Kasia

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

11 kwi 2009, 08:47

w exelu bezpieczniej i rosnąco wg. lat Y M D 2009 04 11 lub 2009.04.11 też tą "radośc" przerabialem i doszłem do wniosku dla spisow tak lepie.
Natomiast tych spisach pisząc wg dnia , to może być pewnym ulatwieniem w poszukiwaniach.
Pamięć mówi, to było srodek września itp

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

11 kwi 2009, 14:19

Pisanie dat to juz oddzielny problem. Dziwie sie, ze ONZ jeszcze nie wydal dekretu. W Stanach pisze sie mmm ddd rrr, W Kanadzie czesto ddd mmm rrr, a ja mam w glowie ddd mmm rrr. Dworzaczek pisal rrr ddd mmm.
I badz tu madry jak sie ma date 02,05,08 ??? 4 warianty.
To powinno byc ustalone jednakowo na calym swiecie.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

11 kwi 2009, 15:05

Hm, a co z tymi co piszą od prawej do lewej albo z góry na dół? :lol: To oczywiście żart ale problem jest. Jak widać na naszym własnym podwórku próba "odgórnego" ustalenia formatu daty niewiele dała.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

11 kwi 2009, 16:42

Jeśli nie ma formularza na początek :
Pochowany cmentarz raczej Gnieznio czy Mogilno?
św. Krzyża jest w Gnieźnie szpital św. Jana jest w Gnieźnie
Niestety parafie Gniezna nie mają odnotowane tego zgonu, więć nie znamy rodziców.

Obrazek

Biblioteka cyfrowa WBC Poznań
Gazeta Lech Gniezno nr216 R31 NR13

http://kabat53.fotosik.pl/albumy/617431.html

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

11 kwi 2009, 19:52

Nie na wiele to się przyda ale można sądzić, że został pochowany w miejscu zamieszkania czyli w Gnieźnie, a nie Mogilnie gdzie był wypadek.
Załącznik wyślę mailem.
PS
Nie wiem jak wtedy działał USC ale wypadek i zgon miał miejsce w Mogilnie więc tam powinien być wystawiony akt zgonu. A szpital w Gnieźnie był wymieniony jako miejsce wyprowadzenia zwłok (pewnie z kostnicy przyszpitalnej; może była sekcja zwłok)

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

11 kwi 2009, 21:12

Leszku, nazwy nie są związane z Mogilnem, więc pochówek był pewnie w Gnieźnie.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

11 kwi 2009, 21:53

Tak myślałem i dlatego pytałem, ze jest zbieżność nazw jak Mogilnie.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

12 kwi 2009, 13:01

Wracajac do indeksacji zgonów z gazet, mam jedna uwagę ; pisaŁo zamieszczać całe roczniki- myslę że na przykładzie gazety Lecha Gniezno - np rocznik 1929 jeszcze nie został na WBC umieszczony.
I jak będziemy traktować ten "problem" na dzisiaj jest tylko tyle co zeskanowali ,ale co tydzień dochodzą nowe skany, ale i tak są luki.
Więc nigdy wg. pomysłu nie powiniśmy zamieścić wypisówć.
Proponuje wypisywać tak jak mamy i albo dopisywać te które doszly, i kazdy widząc stan na dzień np " dzisiaj " dopisze i prześle braki.
Więc cząstkowe dane to tez ważna forma indeksacji.
Wiem, że fotki to za dużo pracy ( mimo to przysłałem przykład Mrówczyńskiego)
A już od [b][i]Jerzego dostałem odpowiedz na zamieszczony nekrolog-Brawo[/i][/b]- indeksacja działa.
Czastkowe dane zrobią trochę zamieszania, ale to ważne dane ktore " już można odczytać" a po zindeksowaniu całego rocznika wymazać z pozycji cząstkowe.
Na pewno, to uaktywni większą liczbę chętych do przekazywania danych.
CZASAMI MAMY KILKA GAZET KTÓRE NIGDZIE NIE SĄ UMIESZCZONE , A NIE SA CALOŚCIĄ MIESIĄCA LUB ROCZNIKA

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

12 kwi 2009, 13:42

Szybka odpowiedz Jerzego
Jan Mrówczyński wypadek Mogilno 13.01.1929 Gazeta Poznańska

co ciekawego tutaj mamy podana przyczne i ulice Zórawia /myśle ze pomyłka Żuławy
A na klepsydrze mamy jeszcze dodatkowe dane - wiemy ze miał rodzine, braci i szwagra.
ogrom wiadomści - jeśli Zuławy to pownna być mojej Alii linia.
Obrazek


http://kabat53.fotosik.pl/albumy/425801.html

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

12 kwi 2009, 13:57

Drobna korekta: Dziennik Poznański, gdyby ktoś chciał sprawdzać. I jeszcze jedno.
Jest adres i pewnie dzisiaj coś tam stoi, a 80 lat to wbrew pozorom nie jest aż tak dużo. Może są gdzieś jacyś sąsiedzi?

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

12 kwi 2009, 18:14

Leszku, jeżeli coś jest narazie tylko w części to spisując należy poprostu zapamiętać na kiedy dane są aktualne i w miarę dochodzenia nowych uzupełniać je o kolejne dane. Przecież i tak jest to czasochłonne, więc wg. mnie lepiej jest co jakiś czas uzupełniać niż nie zamieszczać nic czekając aż będzie się miało całość.
Poza tym, jeżeli chcecy zebrać nekrologi w jedną baze danych to i tak zawsze będzie cs dochodzić, więc nie ma problemu.

Pozdrawiam Kasia

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

12 kwi 2009, 18:51

Są różne drogi Rzymu. Tą która ja preferuje i daje '"doczesne wyniki"
Ochotnicy i zapał na początku jest duży, później " życie jest pod górkę i czasami nie kończy się z takim zapałem.
Przykładem jest np.: mój nekrolog i natychmiastowa odpowiedz. To czysty przypadek ale dobry przykład umieszczania, pytań. Riposta Jerzego iście piorunująca i skuteczna.
Moderator będzie miał więcej pracy to fakt, albo Maciej opracuje taka "wpisywarkę" która automatycznie wpisze zaproponowany formularz.
Wracając do chęci, to parę projektów średnio się rozwija, mapy i przynależność do parafii trudna sprawa ucichła, do moich kapliczek i drugiego projektu kapliczek, kościołów i ciekawostek znikoma odpowiedz.

Ten pomysł, którego śmiało można nazwać Projektem,lub jak to i inaczej nazwiemy jest najciekawszy z ostatnich.
Z deklalaracji wynika, że z deklaracji będzie kilka tysięcy.
To już dużo to także wywoła " psychologiczna ' chęć włączenia się do tego, tylko nie kazdy ma tyle czasu ale kazdy coś wypisał z gazet.
Niestety to tylko cząstkowe dane ale będzie w "czymś" przeglądać, coś poszukać. Myślę są na pewno takie same poglądy jak moje ale i pewnie takie co Ty preferujesz.
Decyzja jest w rękach naszych dyskusji, ale to obok Projektu Poznan może być prawdziwy hicior.

Myśle zdeklarowane dane i cząstkowe dane szybciej rozreklamują ten pomysł.
Każdy lub wielu przegląda gazety, ale nie każdy będzie robił to indeksując cały rocznik.
A jeszcze miesiąc temu przeglądałem rocznik gazetę Lech z Gniezna i .... się pośpieszyłem jak widać.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

12 kwi 2009, 18:59

Dalej szukam takich dat i wydań na gazety Gniezna, Poznania lub Bydgoszczy
03.08.1926 i 14.08.1922
02.02.1925 19.10.1928 albo dzień przed lub dzień po.
Ciekawy co piszą gazety w dniach urodziń naszych najważniejszych rodziców.
I te daty już powiedziały, że nie wszystkie skany wykonano w rocznikach gazet.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

12 kwi 2009, 23:23

Witam!
Swego czasu znalazłam taki zapis w którymś z postów

"Wykaz nekrologów zamieszczanych w prasie wielkopolskiej w okresie międzywojennym."
Baza opracowana i uzupełniana przez Magdalenę Fik.
tytuł trochę mylący bo są nekrologi już od 1896r(z lukami) i kolejność lat też nie jest zachowana,na co zwracam uwagę przy przeglądaniu.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... blication&

Odtąd korzystam z tego adresu.
Czy te indeksy, które teraz są opracowywane przez Pana Jerzego to coś innego?
Pozdrawiam

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

13 kwi 2009, 07:14

Witam
Bożeno, baza na wbc "Wykaz nekrologów..." obejmuję okres 1897-1919, a to co robi Jerzy to jak do tej pory lata 1867-1887, można więc przyjąć że obie bazy danych uzupełniają się nawzajem.
Pozdrawiam Kasia

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

13 kwi 2009, 15:38

Bozenko swietne odnalezienie tej publikacji. Szkoda, ze nie mozna tego przelozyc to tekstu. Wtedy pare sekund i bylby piekny plik Excela i uzupelnienie danych Jurka. A moze jest jakas metoda o ktorej nie wiem. Moze pelna wersja DjVu ma takie mozliwosci.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

13 kwi 2009, 15:55

Krzysztofie, wydaje mi się że można to obrobić, muszę tylko poszukac w komputerze który program to robił i mam nadzieję, ze jeszcze go nie usunęłam. Jak tylko ustale co i jak to dam znać

Kasia

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

13 kwi 2009, 16:55

Mogę zapytać co chcecie konwertować? Może mogę pomóc? Jerzy

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

13 kwi 2009, 19:38

Nic nie trzeba konwertować...
http://www.ornatowski.com/index/nekrolo ... nanski.htm
polecam także to:
http://www.ornatowski.com/index/nekrolo ... nanski.htm

Myślę, że w razie czego najlepiej poprosić autorów o zgodę na ewentualną publikację tego materiału na naszych stronach w formie wyszukiwarki.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

13 kwi 2009, 22:58

mac napisał(a):Nic nie trzeba konwertować...
http://www.ornatowski.com/index/nekrolo ... nanski.htm
polecam także to:
http://www.ornatowski.com/index/nekrolo ... nanski.htm

Myślę, że w razie czego najlepiej poprosić autorów o zgodę na ewentualną publikację tego materiału na naszych stronach w formie wyszukiwarki.


Witam
Oczywiście nie trzeba konwertować - zgłaszam się jako autor drugiej pozycji. Owym pomysłem spisywania nekrologów zająłem się już w 2007 nakierowany przez opracowaną bazę przez p. Magdalenę Fik w WBC. Skontaktowałem się z autorką i za Jej zgodą przełożyłem bazę z Dz. Poznańskiego (ok. 1200 poz.) do postaci tekstowej dodałem swoją bazę z Kuriera Poznańskiego (ok. 1000 poz.) i przekazałem do portalu przodek.pl i na stronę p.Ornatowskiego. Obecnie moja baza z Kur. Poz. liczy ponad 2500 poz. i nadal rośnie.
Dla początkujących spis w Excelu kilka rad:
Wpisując dane w Excelu w postaci nazwisko i imię w osobnych kolumnach mamy bardzo pomocne narzędzie autouzupełnianie wartości komórek (opcja domyślnie jest włączona). Bardzo pomaga - po kilku znakach np. nazwiska, które już wpisywaliśmy Excel sam podstawia (proponuje) cały wyraz. Jeśli nasza baza zawiera kilkaset pozycji to mamy wprowadzone praktycznie większość imion i ograniczamy się do wpisu 3, 4 znaków. Jako praktyk stosuję wpisywanie wszystkiego w jednym arkuszu - a po zakończeniu rocznika kopiuję go do osobnego pliku. Dla osób zaczynających indeksowanie można stworzyć bazę imion do wklejenia i ukrycia.
Gotową bazę zapisujemy jako zbiór typu txt - bardzo prosty później do pakowania i przesyłu (małe rozmiary), łatwy do importu do każdej bazy - również html i szybkiego wyszukiwania.

Kwestia daty wg mnie najwłaściwsza: YYYY-MM-DD (automatyczne sortowanie w stronę najstarszych rekordów lub odwrotnie - pierwszy dzień lub miesiąc, wymiesza roczniki.

Proponuję do dyskusji poniższy układ kolumn:
1. Nazwisko
2. Imię
3. Nazwisko 2(rodowe, panieńskie)
4. Data nekrologu
5. Nazwa i nr gazety
6. Uwagi
- (wszelkie dodatki np. Ksiądz, Hrabia, wdowa po ..., bardzo pomocne przy tworzeniu baz dodatkowych np. księży)

Maciejowi podesłałem już rozbitą na nazwiska i imiona bazę Jerzego i oferuję pomoc innym, którzy mają już bazy ale w różnych układach.
Jeszcze jedno - pierwsza powstać musi baza wyjściowa: nazw roczników, które już są zindeksowane lub w trakcie pracy (aby się nie powielać). Całe roczniki muszą też zawierać informację: których nr brakuje.

Bardzo zachęcam do indeksowania - zanosi się na świetną bazę.
Pozdrawiam Waldemar

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 07:25

Witam!
Ja jakiś czas temu zaczęłam spisywać zmarłych z rubryki "Zgłoszono do USC" z Kuriera Poznańskiego poczynając od 1 stycznia 1918 roku. Na razie doszłam do numeru 31 z 7 lutego i mam 364 rekordy.
Spisuję wg schematu
Nazwisko
Z domu
Imię
Status
Wiek
Data zgłoszenia do USC
Miejsce zgonu
Gazeta
Przy okazji uzupełniam listę o nekrologi.

Pozdrawiam

Ewa

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 08:28

Witam!
I doszliśmy już chyba do punktu w którym trzeba zabrać się do tworzenia indeksu nekrologów.
Wiemy , że jest to potrzebne
Mamy już pewna listę wstępną zrobionych indeksów .
Wiemy jakie rubryki powinna indeksacja zawierać.
Trzeba tylko koordynatora i kogoś kto to wszystko poprowadzi.
Zgłosiła się Kasia , która ma duże doświadczenie w pracy z excelem.
Pozdrawiam

Wojtek

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 08:38

Powinna być informacja jakie prace trwają czyli np: Ty robisz ten rocznik inna osoba ten - info w formie co robimy lub czego jeszcze oczekujemy na wzór Poznań projektu - lub szukamy- a dla wielu będzie to implusem do włączenia sie itp. ( ten fragment z prv. rozmowy z Ewą)
Te wiadomości powinien i tylko powiniem zamieszczać moderator Kasia - dla czytelności kto już coś robi lub będzie robił do tego pomysłu.
Dublowanie - to tez powioelanie sie proponowanych danych czastkowy - poźniej exel i tak je wykryje -
ustalenie kody jaki dziennik i wszystkie jego sygnatury podane w stopce dzień nuer itp
Pozostną na forum tylko te które zrobi Ten które podał więcej , lub będa wspólnymi autorami wpisów.
Ostatnio edytowano 14 kwi 2009, 09:10 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 08:45

Życzę miłego dnia. Generalnie zgadzam się z kol. Pegazem. Pozwolę sobie jednak na kilka uwag. Jeśli indeksujący korzysta z Excela to kolejność kolumn w chwili pisania nie jest krytyczna. Po zakończeniu indeksacji zawsze można je poprzestawiać zgodnie z oczekiwaniami administratora bazy i jej użytkowników. Nie wiem co Kolega rozumie przez datę nekrologu. Jeśli datę jego publikacji to znacznie prostszym identyfikatorem jest numer kolejny gazety. W strukturze danych stosowanej przez WBC jest on natychmiast widoczny i bardziej czytelny od daty dziennej. W takim przypadku wpisywanie daty jest wg mnie zbędne. Jeśli myślimy o dacie "zgłoszenia" to bardzo często w treści nekrologu jej nie ma, a formuła "Dziś..." najczęściej nie odpowiada prawdzie gdyż odwołuje się do zdarzenia które miało miejsce dzień lub nawet klika dni wcześniej.
Właściwie to można postawić pytanie dlaczego przeglądamy gazety i indeksujemy. Na pierwszą część pytania odpowiedź jest prosta: szukamy brakujących i potrzebnych nam danych. Część druga jest nieco bardziej skomplikowana ale celem nadrzędnym jest chęć wskazania zainteresowanym użytkownikom bazy, że informacja dotycząca danego nazwiska jest do odnalezienia w tym konkretnym miejscu. Inne szczegóły najczęściej indeksującemu są niepotrzebne, a zainteresowanie nimi dotyczy stosunkowo niewielkiego grona osób, które zdecydują się pójść "pod wskazany adres" i sami ocenią na ile uzyskana informacja jest im przydatna. Wychodząc z tego założenia wydaje mi się, że minimum, którym się posługuję czyli rok, numer, nazwiska i ewentualne dalsze informacje uściślające są zupełnie wystrczające. To co napisałem to pewnie banały ale indeksacja sama w sobie jest wystarczająco obciążającym działaniem i ograniczenie jej do rzeczywiście potrzebnych danych wydaje się uzasadnione. W końcu cała WBC jest jednym wielkim indeksem, tylko ile czasu potrzeba, żeby tam coś znaleźć?
PS. Pisanie tego zabrało mi trochę czasu i w międzyczasie pojawiły sie kolejne głosy w dyskusji.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 09:58

Jeśli chodzi o "dane cząstkowe", których zwolennikiem jest Leszek, to jest to kuszące, ale niepraktyczne.
Weźmy na przykład Poznań Project, do którego Łukasz wstawia tylko kompletne parafie. Coś w tym jest, inaczej, przy olbrzymiej liczbie parafii i wpisów natychmiast by się pogubił. Myślę, że trzeba brać sprawdzone przykłady.
Sądzę, że przy nekrologach taką najmniejsza jednostką mógłby być pojedynczy kompletny rocznik.
Poza tym jest to motywacja dla wpisujących. Ktoś przepisze 10 numerów, wstawi dane i już może nie wrócić do pracy, a praktycznie cały rocznik będzie niekompletny.

Co do kolumn w excelu to się zgadzam. Należy ustalić liczbę i tytuły kolumn i "wzorcową" kolejność, ale oczywiście jeśli komuś jest wygodniej indeksować wpisując np. nazwisko, imię zamiast imię nazwisko, to może sobie zawsze przestawić te kolumny. Później rolą koordynatora będzie ewentualne sprawdzenie czy liczba i tytuły kolumn się zgadzają.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 10:05

Jerzy - oczywiście, że chodziło mi o datę dziennika. Ja zabierając się za dany rocznik tworzę sobie gotową listę wszystkich numerów z datami np. w Kurierze Poznańskim są to części tytułu 1906.09.20 R.1 nr 1 - mam z tego kolumnę od stycznia do grudnia i w trakcie pisania przeciągam komórkę lub kopiuję a wpisuję tylko nazwiska i imiona. Natomiast mając sam rocznik i nr 25 - szukający nie wie czy numer ten był w maju cz np w listopadzie (WBC kataloguje miesiącami). Gazety natomiast przeglądam z dysku a nie po sieci - bardzo ułatwia to spisywanie. Ale to są już szczegóły praktycznej pracy a ten wątek dotyczy raczej kwestii jak rozpocząć pracę zbiorowo.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 10:27

Z tego co widze to prawie nie ma pełnych 100% roczników - z moich spisanych 6 w kazdym brakuje od 1 do 6 egz. - czy to dyskwalifikowałoby rocznik do umieszczenia w bazie - mogą się nigdy nie pojawić.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 10:51

Dzielimy włos na 4-ro. Dzisiaj jest to co jest. Braki są z dwóch powodów: 1. materiał czeka w kolejce do digitalizacji i 2. nie ma co digitalizować (niestety się zdarza). Jeśłi coś zostanie dodane to można być niemal pewnym, że prędzej czy później fakt ten zostanie zauważony i brak będzie można uzupełnić.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 12:28

No tak, problemem jest to, że nie ma przecież dostępnych wszystkich numerów, bo digitalizacja ciągle trwa. Może faktycznie trzeba tutaj postępować inaczej. Jednak w takim razie ktoś musiałby to wszystko zapisywać i kontrolować.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 13:10

Jeśli chodzi o "dane cząstkowe", których zwolennikiem jest Leszek, to jest to kuszące, ale niepraktyczne.

Jak zrobimy tak jak ja proponuje, albo tak jaki inni, będziemy "w praktyce" wiedzieć co jest lepsze.
Już coś mieć lub czekać i się łudzic ze wypiszemy cale gazety, czas to zweryfikuje
Moje dane, a jest tego jak i Waszych danych dużo , czyli wypisy genealogiczne te są lub składają się z cząstkowych danych.
Wiem nie powinienem nic jeszcze podpwiadać lub mówić.
Jeszcze jedna propozycja z serii "pomysłowego Dobromira" to co damy i wypiszemy i jest niekompletne ( a co jest kompletne w praktyce piszecie wyżej)
Kolorem zielonym w exelu lub wyszukarce dane niekompletne, na czarno zrobione - i minimum co miesięczna mozolna praca moderatora. Cząstkowe dane zatąpione będza całymi rocznikami ( cząstkowe dane do kosza i będzie uporządkowane.
Sam niczego jeszcze nie wypisałem ma trochę cząstkowy wypisów gazety Lech Gniezno - dużo tutaj pisze - ale przynajmniej jest co "akcetopać "rozważyć" "krytykowć/odrzucić"
Nie ukrywam że tak jak Wy widzę doniosłość danych i nie ukrywam, że coś sobie doczytam z nich z różnych rejonów wielkopolski.
Przykładem jest Janina Król, która to po jednym z wyjazdowych spotkań przesłała mnie dane Mosiny.
Co prawda była to parafialna gazetka ale ogromem ślubów. A jeden z nich był, wielka niespodzianka ślub Władysława Kabacińskiego z panną z okolicznych wsi. Nigdy bym tam nie szukał członków z mojej linii.
A był i jest trafiony dobrze - brawo Janino
( czytaj że są jeszcze dane z parafialnych gazetek z ciekawymi danymi) jak ciekawy materiał genealogiczny
Przykładów dużo teraz cierpliwie czekamy na zdolności Macieja "engine wyszukarki" i jak ja uwielbiam opcja dodaj komentarz.
...Przepraszam za poprzedni tekst który byl pełen literówek..
Ostatnio edytowano 14 kwi 2009, 17:26 przez kabat, łącznie edytowano 2 razy

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

14 kwi 2009, 16:02

Witam!

Aby nie dublować pracy dobrze byłoby zgromadzić w jednym miejscu wiedzę na temat tego, co kto ma zrobione na dany moment.

Pozdrawiam

Ewa

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

16 kwi 2009, 18:22

Witam.
Proszę wszytkie osoby chętne do wspóltworzenia bazy nekrologów o kontakt ze mna na Pw.

Pozdrawiam Kasia
Odpowiedz