Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Groby N/N

07 maja 2016, 15:15

Witam w ten piekny, sloneczny i cieply dzien.
Niestety porusze temat smutny, dzisiaj bylam uporzadkowac grob
na Milostowie. Po wszystkim poszlismy na krotki spacer, kawalek po Polu /39/kwatera 1/, zwlaszcza,
ze pogoda cudowna. To co zobaczylam bylo smutne i przygnebiajace, nigdy
wczesniej nie spotkalam sie na polskim cmentarzu z tego typu tabliczkami.
Nie wiadomo kto i kiedy, jedynie data pogrzebu jest znana /w ksiedze/ a reszta to jedna wielka niewiadoma.
Ludzie odwiedzajacy sasiedzkie groby klada sztuczne kwiaty na tych grobach, moze
czasem zapala znicz na 1 Listopada. Pomyslalam, ze kazdy z tych pochowanych
zasluzyl na cokolwiek wiecej niz jest napisane na tabliczce, bez wzgledu na wszystko.
Kwatera 1 w Polu 39 jest niewielka, calej nie przeszlismy, tutaj 3 groby N/N zauwazylam
a jest ich zapewne o wiele, wiele wiecej na cmentarzu Milostowo i innych
Jestem ciekawa czy w Polsce/Poznaniu dziala specjalny wydzial/komorka/z urzedu, ktora stara sie ustalic
tozsamosc takiej, zmarlej osoby, przed pochowaniem, lub po, czy dokumentuje sie zdjeciami
i opisem takiego zmarlego dla ewentualnych, pozniejszych poszukiwan przez rodzine ?

/Jesli da sie przypiac ten temat do innego tematu o cmentarzach to prosze, nie bardzo wiedzialam gdzie./

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Groby N/N

07 maja 2016, 18:41

Witaj. W przypadku odnalezienia zwłok osoby, której tożsamość jest nieznana obowiązkowo należy powiadomić właściwą miejscowo jednostkę Policji. Ta z kolei obowiązkowo powiadamia Prokuraturę. Każda Komenda Powiatowa oraz większy komisariat w Polsce posiadają wyspecjalizowane komórki zajmujące się tylko poszukiwaniami osób zaginionych, o nieustalonej tożsamości itd. Sposób postępowania Policji w sytuacji odnalezienia nn zwłok jest szczegółowo opisany w odpowiednich przepisach wewnętrznych. Obejmuje m.in. zabezpieczenie odzieży, zarejestrowania próbek DNA zmarłego w komputerowej ogólnopolskiej bazie danych /na wiele lat/ wykonanie dokładnej dokumentacji fotograficznej, odtworzenie wyglądy twarzy oraz wiele innych specjalistycznych czynności, których nie będę tu opisywał bo niektóre są dość drastyczne. Również dokładnie udokumentowane jest miejsce pochowania takiej osoby. Tak, że bądź spokojna, nikt nie jest "urzędowo" zapomniany.
Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Groby N/N

08 maja 2016, 19:07

Dziekuje Wojciechu za informacje. Pytam bo jestem ciekawa jak to sie odbywa
tutaj w kraju. Mam watpliwosci czy rzeczywiscie taki regulamin dla N/N jest
wykonywany co do joty, poniewaz czynnosci te sa bardzo kosztowne, jak np.zabezpieczenie
DNA i jego przechowywanie oraz odtwarzanie wygladu twarzy.

Co mnie niepokoi, to to, ze N/N urodzili sie, mieli bliskich, imie i nazwisko, zyli wsrod nas
a po smierci pozostala tylko tabliczka N/N. To jest niepokojace, smutne, przygnebiajace zjawisko
w dzisiejszym swiecie, przeciez nie tylko w Polsce.

Re: Groby N/N

08 maja 2016, 19:38

Witaj. Mogę Cię zapewnić, że taka procedura - w zależności od potrzeb w danej sytuacji - jest wykonywana, a pobranie i określenie DNA wręcz obowiązkowe. I obecnie wcale nie jest to tak kosztowne. Sposób postępowania z n/n osobami nie jest regulaminem do dowolnego stosowania ale specjalistyczną, ogólnokrajową procedurą. Pozdrawiam, Wojciech.
Odpowiedz