Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

numeracja budynków w zaborze pruskim

14 maja 2016, 17:41

Witam

Mam dwa pytania dotyczące numeracji budynków :

1. Czy w zaborze pruskim numeracja domów w miastach wyglądała tak, jak nadawanie numerów obecnie tzn. parzyste - prawa strona, nieparzyste - lewa ?

2. Czy puste parcele między budynkami również miały nadawane numery, czy też numerowano tylko miejsca zabudowane ?


Pozdrawiam


Jarosław Pietrzak

Re: numeracja budynków w zaborze pruskim

14 maja 2016, 18:10

Witam
Z mojego doświadczenia i analizy np ulicy Gorna wilda
1. Numery parzyste-prawa strona,nieparzyste -lewa strona
2.miejsca puste,parcele-mialy nadane numery.
W ksiazce adresowej przy miejscu "pustym"jest wpisane,ze np
. Nr.100-niezabudowane
Pozdrawiam.Beata

Re: numeracja budynków w zaborze pruskim

14 maja 2016, 18:28

Witam.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w końcu lat 20 przyjęto jako zasadę znany nam obecnie system z podziałem na pierzeję nieparzystą i parzystą. W niemieckim systemie numery nieruchomości biegły jeden po drugim lewą stroną , a potem wracały po drugiej stronie, rosnąc aż do punktu wyjścia.W Poznaniu z uwagi na kłopotliwość zmian w gęstej zabudowie niekiedy odstępowano od zmian. Przykład ulica Chwaliszewo, Mostowa, Rybaki , Kopernika.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: numeracja budynków w zaborze pruskim

15 maja 2016, 10:15

Witam.
W małych miejscowościach numerowano po kolei wszystkie domy, nie przyporządkowując numerów do danej ulicy w obecnym pojęciu. W aktach USC z lat 80-tych XIX w. niejednokrotnie znajduje się wpisy, że ktoś urodził się np. Zu Samter, im Hause Nr 237 czyli: w Szamotułach w domu nr 237, bez podania nazwy ulicy.
Pozdrawiam, Wojciech.
Odpowiedz