Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Stare Fotografie, Zeuschner, Poznań, Ziemiaństwo

12 cze 2016, 13:21

Szanowni Państwo,
poszukuję fotografii wizytowych i gabinetowych, wykonanych w zakładzie fotograficznym braci Augusta i Friedricha Zeuschnerów w Poznaniu. Swoje badania zawęziłem do początków działalności tego atelier (lata 1856-1878), kiedy mieściło się przy ulicy Wilhelmowskiej 25 (Aleje Karola Marcinkowskiego). Przeglądałem już w wielu bibliotekach, muzeach i archiwach zbiory pod tym kątem. Udało się odszukać ponad 1000 obiektów, w tym wiele dubletów. Przez wiele lat atelier Zeuschnerów było bezkonkurencyjne i do czasów powstania zakładów Rivoli i Mirskiej, to właśnie tam udawali się przedstawiciele bogatego mieszczaństwa i ziemiaństwa wielkopolskiego (Cegielscy, Drwęscy, Łubieńscy, Mielżyńscy, Moszczeńscy, Ponińscy, Sczanieccy, Wilkońscy i wiele innych). Teraz poszukuję fotografii z atelier Zeuschnerów w zbiorach prywatnych, ponieważ wiem z doświadczenia, że mogą być równie ciekawe jak zbiory państwowe. Mam cichą nadzieję, że może ktoś z czytelników odnajdzie w swoich zbiorach jakąś fotografię z tego zakładu. Interesuje mnie awers fotografii, na którym często napisany jest numer kliszy oraz rewers, który zmieniał się corocznie. Dzięki temu można z dużą precyzją oszacować datę powstania fotografii. W miarę możliwości służę także pomocą, bo jeżeli posiadają Państwo nieopisaną fotografię z tego zakładu, to może uda się mnie zidentyfikować osobę na niej sportretowaną.
Z szacunkiem
Daniel Kamiński

Re: Stare Fotografie, Zeuschner, Poznań, Ziemiaństwo

13 cze 2016, 22:13

Witam,
mam w swoich zbiorach 7 fotografii z Zakładu Zeuschnerów, z okresu, który Cię interesuje. W zasadzie tylko jedna z nich jest opisana nazwiskiem. W razie potrzeby służę skanami.

Re: Stare Fotografie, Zeuschner, Poznań, Ziemiaństwo

14 cze 2016, 09:45

Witam, bardzo dziękuję. Czy może Pan wykonać skany awersów i rewersów i przesłać na priv? Może uda się chociaż sprecyzować daty powstania poszczególnych fotografii...
Pozdrawiam
Daniel

Re: Stare Fotografie, Zeuschner, Poznań, Ziemiaństwo

14 cze 2016, 09:55

Bardzo gorąco zachęcam do współpracy z Danielem, ja osobiście z tej współpracy mam namacalny zysk,
bowiem wzbogaciłem się o zdjęcie Heleny z Wilkońskich Drwęskiej.
Wilkońscy i Drwęscy są skoligaceni z Kozłowskimi.
Na marginesie, prośba
datujmy i opisujmy zdjęcia które wykonujemy- to dla przyszłych pokoleń będzie bezcenne.
pozdrawiam
Jerzy Kozłowski

Re: Stare Fotografie, Zeuschner, Poznań, Ziemiaństwo

14 cze 2016, 22:35

Do Daniela,
niema, niestety, możliwości przesłania skanów zdjęć na priv. Muszę znać konkretny adres mailowy. Jeżeli nie chcesz go upubliczniać, możesz przesłać mi go na priv.

Re: Stare Fotografie, Zeuschner, Poznań, Ziemiaństwo

16 cze 2016, 08:59

Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności jednego dnia dostałem od dwóch osób tę samą fotografię z zakładu Zeuschnerów, z czego na jednej osoba była zidentyfikowana, ale sama fotografia trochę podniszczona, a druga nieopisana ale dobrej jakości. Pierwsza z fotografii należy do potomka osoby portretowanej.
Warto tutaj napisać, że atelier Zeuschnerów wykonywało dla jednej osoby najczęściej tuzin fotografii, którymi potem portretowany obdarowywał rodzinę i przyjaciół. Dzięki temu często udaje się natrafić na te same fotografie.
Pozdrawiam
Daniel
Odpowiedz