Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Koło - Przedmieście

04 maja 2009, 12:25

Witam. W akcie chrztu mojego Pradziadka z roku 1862 jest taki zapis: "Stawił się Jan Kolski lat 28 liczący, Obywatel tutejszy na Przedmieściu zamieszkały". Jest to akt stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Koło.
Interesuje mnie słowo " Przedmieście" . W jakim rejonie Koła obecnie patrząc, mogło sie znajdować, a może to była nazwa osady, wioski? Pozdrawiam Danuta

Re: Koło - Przedmieście

09 maja 2009, 07:49

Witaj Danuto.
Do dzisiaj mieszkańcy Koła dzielą Koło na miasto i przedmieście.
Miasto - to stara część Koła leżąca między mostami, bardzo często nazywana Wyspą.
Natomiast Przedmieście to ta część Koła znajdująca się za mostem z wyjazdówkami na Włocławek i Warszawę, czyli w kierunku północnym i wschodnim. Dziś jest to nowa część miasta z blokowiskami, która pochłonęła dawne wioski np. Blizna, ale w jej starszej, blisko rzeki Warty, są tam też stare ulice np. Garncarska, Toruńska.

Re: Koło - Przedmieście

09 maja 2009, 20:45

Dzięki D-100 za podpowiedź. Skoro w akcie chrztu wyraznie zaznaczono miejsce urodzenia dziecka - Przedmieście - była to w tamtych czasach jak sądzę ,jakby samodzielna część Koła. Z przekazów rodzinnych wiem, że w tamtym miejscu były od wieków,młyny właśnie rodziny Kolskich, którzy równiez zajmowali się rzeźnictwem.

Piszę monografie o przodkach mych rodziców, stąd moje dociekania związane z życiem Pradziadów w ówczesnych czasach.
Pozdrowienia Danuta

Re: Koło - Przedmieście

09 maja 2009, 20:50

Darku, a czy w Turku spotkałes z nazwiskiem Kolski? Dziadek mego ojca, Kolski z Koła ożenił sie z panną Wagenknecht i zamieszkał w Turku. Serdecznosci Danuta

Re: Koło - Przedmieście

10 maja 2009, 17:44

Witam
Mieszkam w Kole w tym mieście pozostał tylko jeden młyn murowany na terenie nowych osiedli .Mogę sprawdzić czy to ten młyn.Młyn mieści się przy ul. Włocławskiej. Teraz jest tam sklep.Na cmentarzu pochowanych jest trzech Kolskich .
Miłego dnia
Pozdrawiam
Ryszard z Koła

Re: Koło - Przedmieście

10 maja 2009, 18:18

Ryszardzie, ród Kolskich z dawna osiadł w Kole. Od kiluset lat władał młynami wodnymi na Warcie. Moze zostały jeszcze jakieś szczątkowe ślady po młynie,który stal na odnodze Warty, oddzielającej Kaliskie Przemieściecie od Śródmieścia Koła. Może o tym Przedmiesciu jest mowa w metryce z 1862 roku. Z przekazów rodzinnych wiem, że mlyn ten ustawiony był mniej więcej w połowie drogi między starym,drewnianym miastem a nowym od strony środmiescia. Nieopodal były wały usypane przeciwko powodziom Warty. Groby rodziny Kolskich są z lat współczesnych z tego co wiem.. Teodor Kolski, którego grób znajduje sie obecnie na cmentarzu jest potomkiem tej rodziny, z którą mam wspólne korzenie.
Piszę monografie o przodkach, więc wszelkie informacje skrzętnie zbieram.
Dziękuje i pozdrawiam Danuta

Re: Koło - Przedmieście

01 sty 2016, 01:39

D-100 napisał(a):Witaj Danuto.
Do dzisiaj mieszkańcy Koła dzielą Koło na miasto i przedmieście.
Miasto - to stara część Koła leżąca między mostami, bardzo często nazywana Wyspą.
Natomiast Przedmieście to ta część Koła znajdująca się za mostem z wyjazdówkami na Włocławek i Warszawę, czyli w kierunku północnym i wschodnim. Dziś jest to nowa część miasta z blokowiskami, która pochłonęła dawne wioski np. Blizna, ale w jej starszej, blisko rzeki Warty, są tam też stare ulice np. Garncarska, Toruńska.

Moi przodkowie z XIX w. Pochodzili ze wsi BLIZNA i PŁASZCZYZNA :D
Byli to CIEMIŃSCY/CIMIŃSCY, NAWROCCY. Moje ustalenia sięgają do 1790 r.
Najmniej informacji mam o rodzinie TOMICZEK (nazwisko mojego dziadka, ale On już urodził się w W-wie). Ojciec mojego dziadka urodził się w Kole w 1883 r. (Aleksander Tomiczek) i dziadek mojego dziadka Antoni Tomiczek (żona Antoniego Marianna Cimińska, ślub 1878r.) i tu moje poszukiwania się urywają :( . Dziadek w wieku 2 lat został sierotą i chyba nie miał kontaktu z dziadkami Tomiczkami z KOŁA.
Za każdą informację o Tomiczkach jak i o wymienionych wsiach, będę bardzo wdzięczna. :)

Re: Koło - Przedmieście

01 sty 2016, 19:03

Aniu,
indeksowałam Księgi UMZ Parafii Koło z szukajwarchiwach lata 1811-1865/z lukami/, nazwiska Cię interesujące występują w indeksach.Indeksy zostały wstawione do geneteki.genealodzy.pl łącznie ze skanami metryk.

Np.interesujące Cię nazwisko Tomiczek i dane znajdziesz tutaj:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... t&lang=pol

a Ciemiński/Cimiński tutaj:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... t&lang=pol

pozdrawiam
Danuta

Re: Koło - Przedmieście

02 sty 2016, 17:43

Dziękuję Ci Danusiu
Widziałam już te dane :(
Niby wszystko pasuje, ale Antoni Tomiczek (ten w spisie), jego ojciec Julian i matka, byli ewangelikami. U mnie w rodzinie nie było ewangelików :(

Re: Koło - Przedmieście

02 sty 2016, 22:53

Czy w Kole jest dzielnica "WDZIĘCZNOŚĆ" ? :)
W dwóch aktach mam napisane "zamieszkały na Wdzięczności", a nie mogę znaleźć żadnej informacji.
Odpowiedz