Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Rozwody w latach 1918 - 1925

25 lip 2016, 12:19

Znalazłem informacje, ze moja pra Babcia jest rozwiedziona był to przed rokiem 1926, wydaje mi się to rzadkością w tamtych latach - czy ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat.
za wszelkie informacje będę wdzięczny.
Dar

Re: Rozwody w latach 1918 - 1925

27 lip 2016, 14:25

Witam.

Jako że ostatnio sam szukam informacji nt. prawa cywilnego, udało mi się trafić na stronę z pewnym zasobem informacji. Może przyda się Tobie bądź innym forumowiczom.
http://www.dws-xip.pl/wojna/2rp/ad1.html

Maciej

Re: Rozwody w latach 1918 - 1925

28 lip 2016, 10:25

Witam
Niedawno też poszukiwalam Akt rozwodowych i wygladalo to tak:
Zadzwonilam do Archiwum Panstwowego w Poznaniu skąd mnie odesłało do USC ,a USC do Sądu Okręgowego,a Sąd Okregowy do Sądu Rejonowego.
Więc w USC jest tylko adnotacja kiedy nastapil rozwód ( tylko jest data) Sąd Okregowy później przeprowadzal rozwody i zanim przejął rozwody Sad Okregowy,to one byly przeprowadzane w Sądach Rejonowych adekwatnych do zamieszkania rozwodzacych się. W Sądzie Rejonowym Wilda mi powiedzieli że Sąd na Mlynskiej bo tam jest też Archiwum Akt. Sąd na Mlynskiej skierowal mnie do Archiwum w ich Sądzie. Wiec jesli chodzi o rozwód z lat np.1930-jesli nie ma tych Akt w Archiwum Państwowym ,to nie ma ich w ogóle. Akta rozwodowe w Archiwum Sądu na Mlynskiej sa od lat 1960. Pozatym Akta rozwodowe sa niszczone po 30-50 latach.
Pozdrawiam.Beata

Re: Rozwody w latach 1918 - 1925

28 lip 2016, 10:54

dziękuje za wyjaśnienia,
Dar
Odpowiedz