Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Urodzenia za granicą

25 lip 2016, 14:28

Dzień dobry wszystkim.

Próbowałem wyszukać taki temat na forum, lecz bez powodzenia. Kilkoro moich przodków rodziło się na przełomie XIX i XX wieku (przed 1918 r.) na terenie obecnych Niemiec, jednakże ich rodzice "zameldowani" byli na pewno na terenie Wielkopolski. Chciałbym się dowiedzieć czy powinienem szukać ich aktów urodzenia w odpowiednich dla miejsca zamieszkania rodziców USC. Co na ten temat mówiło prawo pruskie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Maciej

Re: Urodzenia za granicą

25 lip 2016, 21:30

Macieju teren ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego należy traktować jako jedno państwo. Tak że mieszkaniec Prus nie uzyskiwał paszportu i wizy żeby wyjechać i pracować na przykład do Westfalii, nie był to przecież wyjazd za granicę państwa. W związku z tym jeśli dziecko urodziło się w innym landzie to tam było zapisywane w najbliższym dla miejsca urodzenia urzędzie, jak również tam "na wyjeździe" najczęściej dopełniano obowiązek chrztu.

Pozdrawiam,

Roman

Re: Urodzenia za granicą

25 lip 2016, 22:41

Oczywiście wiedziałem że było to jedno państwo, niemniej miałem nadzieję że uniknę póki co poszukiwań w niemieckich archiwach. Na szczęście akty te interesują mniej bardziej od strony formalnej, ponieważ mam informacje na temat dalszych przodków. W każdym razie serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Maciej
Odpowiedz