Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlacheckic

05 sie 2016, 20:58

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlacheckich XVI-XX w. (ułożone alfabetycznie według nazwisk) -część 1
Wymienione nazwiska głowne, (ich potomstwo-daty urodzeń,miejscowości, koligacje poprzez małżeństwa-daty ślubów itp.):
Rodziny:
Alkiewicz
Amman
Anudt
Asnyk-Kaczorowski
Au
Barcikowski
Batkowski
Benda
Berwiński
Bischoff
Brukwicki
Carove
Celichowski
Chodarski
Chrząński
Cichowicz
Cięgotura
Częmpiński
Czochron
między innymi wymienieni:
Ks. Józef Czochron kanonik Kollegiaty P.Marii "in Sumo" i Kollegiaty sw. M.M.
Umarł w Poznaniu 28.IV.1727.
Ks. Maciej Czochron kanonik Kollegiaty sw. M.M.
Pochowany 17.VII.1766.
.............
Danielewicz
między innymi wymieniony:
Ks.Stanisław Danielewicz jest w 1710 altarzystą przy kollegiacie M.M. w Poznaniu.
...........
Danysz
Dobieliński
Duliński
Eljasiewicz-Kerber
Esman
Fontowicz (Funtowicz)
Geppert
...............
Gieburt
między innymi wymieniony:
Ks.Władysław Gieburtowski ur.1850 Dr.Teol. wyświęcony 1879, był 1887/1888 w Odolanowie, pózniej przy Katedrze gnieznieńskiej, w końcu proboszczem w Lisewie.
..............
Goldmann
Grizinger
...................
Graszyński
są również 4 klepsydry:
Roman Graszyński
Zdzisław Paul
Franciszka Żmudzińska
Pochowani Poznań-Górczyn
..................
Gresinger
Grunwald
Hebanowski-Rivoli (Hebman)
Herbowski
Hermann
Heslinger
Hoyer
Hube
Iciaszkiewicz
Jagielski
Jesiołowski
Kantecki
Karwowski
Kasprowicz
Kauluss
Kayser
Keller
Kiliński
Kirschenstein
Klimicki
Kliszczyński
Klug
Kłos
Kolanowski
Kolski
Kostak
Kowaliński
Kramaskiewicz
Krauthofen
Kugler
Kurowski
Kurp (Stary) z Dłużyny (Kurpisz)
Lamparski
Langiewicz
Leduchowski
Lubieniecki
Leinweber
Lekszycki
Libelt
Liske (Liskowski)
Lusiński
Łazarewicz

Część 2:
Mann
Matecki
Milewski
Moliński
Motty
Mroczyński
Miintzberg
Naygrakowski
Nielubiński
Obrębowicz
Ogrodowicz
Okoniewski
Ollrych
Paole
Stanisław Palacz-Klepsydra (pochowany-Kiekrz)
Palicki
Pficner (Ficner, Fitzner)
Piotrowicz
Pleśniewicz - Leszno
Pohl
Popliński
Potarzyński (Potarzycki)
Poselski
Przepierczyński
Przezdziecki
Raabski (Rabski)
Ra (re-) jewski (początek pod Kleczyński)
Rakowicz
Robowski
Rogo (Rooge)
Rose
Rudkowicz (Rudzki)
Rymarkiewicz
-Klepsydra
Emilia Rymarkiewiczowa-wdowa po Janie Rymaekiewiczu -pochowana Poznań
Satkowski
Sawiński
Stefankiewicz
Schreider (Szrayder)
Schroewieser (Szretwiser)-Ullin-Kallmann
Ks. N. Ullin należy w roku 1836 do kollegium Kościoła w Czempiniu (Dazeta Wielkiego Księstwa 1836 str.1256)
Seidler
Sendys
Secki (Cegielski)
Siemiątkowski
Sikorski
Simon
Stawski
Smoliński
Sobek (Sobecki)
Speichert
Stanecki
Stefański
Stęszewski
Studniarski
Szafarkiewicz, Wituski, Węclewski
Szenic
Szperna - Czechowicz (Cichowicz) - Adamski
Szulc
Szuman
Szymański
Ścigalski
Śmiałowski
Świderski
Taroni
Thiel
Tomaszkiewicz
Trelewski
Trzaskowski
Ustymowicz
Wański
Warmiński (początki XVIII w. Warmyski)
Węclewski
Wiener - Rutter - Topolski
Willant
Wituski
Woliński
Woodpol (Odpol)
Woykowski (Wojkowo -1510, dziś nie istniejąca wieś w parafii Głuszyna pod Poznaniem)
Wroniecki
Biitler - Zawadzki
Zdanowski
Zeyland (Seinland)
Żupański
Ostatnio edytowano 06 sie 2016, 23:19 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 09:39

Witam,
Nadal szukam informacji o przodkach Jana Teodora Żupańskiego. Niestety w Archiwum dra Wojciecha Józefa Skowrońskiego nic nie znalazłem.

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 10:13

Henryku poczytaj część -1 Jagielski. Strony od 114 do 117
Są tam informacje o Żupańskich.
Nie za dużo, ale jednak.

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 11:03

Grażynko,
Dziękuję, ale znalazłem tylko Leona Żupańskiego, który był chrzestnym brata mojego pradziadka Jana Krzyżana. Podobnie jak Jan Teodor był kupcem win. Dziwne jest również to, że nigdzie nie ma aktów zgonu jego i jego żony. Był co prawda grekokatolikiem, ale ślub brał w kościele św. Marii Magdaleny w Poznaniu, skorowidzach tego kościoła znalazłem też chrzty jego dzieci. Przeglądałem również spis zmarłych na cholerę, ale niczego nie znalazłem. W roku 1843 jego córka, a moja praprababka Barbara, brała ślub w Buku, mieszkała tam również jej siostra Marianna Wilhelmina, ale o rodzicach nie ma żadnej wzmianki.
Żupańscy (Zupanos) przybyli do Poznania z Grecji w połowie XVIII wieku, więc to pewnie kwestia jednego pokolenia, ale nigdzie nie mogę oszukać na ten temat informacji.

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 12:13

Jest również wymieniona najstarsza siostra Jana Konstantego Żupańskiego (niemłoda, roztropna i spokojna), która ożeniła się z Franciszkiem Jagielskim.
Z kolei Katarzyna Jagielska ur.27.IV.1806, poślubiła Jerzego Żupańskiego-kupca ur. 1799. Katarzyna umarła jako wdowa 21.I.1871 na raka.
Jerzy Żupański od 10.XI 1808, ?? (ten wyraz, nie umiem odczytać) winiarnię przy Starym Rynku.

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 18:21

Mogę tylko przypuszczać, że to kuzynowie mojego 3xpradziadka, ale nie znalazłem ich wspólnego przodka.

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 18:27

http://hellenopolonica.blogspot.com/201 ... larza.html
Jan Konstanty Żupański (Zupanos)
Cytuję:
Ojciec jego przybył wraz z żoną i bratem z Tessalji i założył w Poznaniu handel win”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Region_Tesalia
Myślę, że brat ojca Jana Konstantego, jest Twoim przodkiem.,

Spróbuj iść tropem Jana Konstantego
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Konst ... a%C5%84ski
cytuję:
"Pochodził ze spolonizowanej rodziny kupców greckich o nazwisku Zupanos, osiadłych w Wielkopolsce w II połowie XVIII wieku.
W latach 1818-1826 kształcił się w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, następnie na uniwersytecie w Berlinie (1826-1830), gdzie studiował nauki prawne.
Pracował jako aplikant przy Wyższym Sądzie Krajowym w Berlinie do 1835, udzielał się jednocześnie jako publicysta i tłumacz.
W 1835 wrócił na stałe do Poznania, aby przejąć majątek po śmierci ojca"

Pracował jako aplikant przy Wyższym Sądzie Krajowym w Berlinie. Przypuszczam, że musiał podać dane Swoich rodziców, a być może także dziadków.
Może Henry będzie mógł Tobie pomóc, na terenie Niemiec.
............
Akt zgonu Franciszek Dionizy Jagielski, zgon zgłaszał Teodor Żupański:
Poznań (USC) - akt zgonu, rok 1880

Franz Dionisius Jagielski (85 lat) , rodzice: Anton Jagielski , Anna geb.Kramarkiewicz ,
małżonek Catharina geb.Zupanska

Inne osoby występujące w dokumencie:
Theodor Zupanski - Poznań

Komentarz indeksującego:
Poznań

Archiwum Państwowe w Poznaniu
1926/4/83, skan 240 Nr.472
ID 3386986
...............
Zauważ, że Jan Konstanty i Jan Teodor mają imię pierwsze Jan.
Jan po grecku to Janis. Być może imię to odziedziczyli po dziadku. Janis może być wspólnym przodkiem.

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 20:59

Ojcem Jana Konstantego był prawdopodobnie Teodor Żupański, bo po nim odziedziczył kamienicę przy Starym Rynku. O jego bracie nigdzie nie znalazłem informacji. Pierwszą kamienicę przy S.R. 74 kupił Teodor Żupański w roku 1784 (była w ich posiadaniu do r. 1872), a drugą od Greka Tauszyńskiego w roku 1793.
"Mój" Żupański mieszkał i prowadził interes przy Wasserstr. 165, tam też rodziły się jego dzieci. W Książce Adresowej Poznania z 1835 roku znalazłem wpis o nim. Musiał też mieć jakieś powiązania z nieistniejącą kamienicą przy Starym Rynku 69, bo tam zmarł jego jedyny syn Anastazy.
Grekokatolicy prowadzili własne księgi metrykalne, ale gdzieś zaginęły. Gminę rozwiązano w 1909 roku.
Jan Konstanty był jedynym synem Teodora (miał jeszcze siostry), więc Jan Teodor musiał być jego kuzynem.
Kiedyś ukazała się książka "Jan Konstanty Żupański: życie i dzieło", ale nie udało mi się do niej dotrzeć.

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 21:35

Nie wiem czy zauważyłeś, że Leon Żupański w latach 1862/67 mieszkał w Warszawie (za paszportem pruskim) ? Tam zmarła również jego żona Elżbieta Leopoldyna Józefa Żupańska zd. Jagielska po połogu w dniu 6.VIII.1862- str.116.


Antykwariat im. J.K.Żupańskiego Poznań:
http://www.antykwariat.pl/pl/searchquer ... ZIE%C5%81O

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 22:00

Dziękuję, czytałem i myślę, że mógł być raczej kuzynem mojej praprababki, a nie jej stryjem.
Bardzo dziękuję za link, ostatnio byłem w antykwariacie rok temu i nie było tej pozycji, więc muszę tam pojechać.

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 22:08

Mogło też tak być, że Twój Teodor otrzymał pierwsze imię po dziadku (Janis=Jan),a drugie imię po ojcu chrzestnym.

A to prawdopodobnie akt ślubu jedynej córki Leona i Elżbiety, Anny Marii ur. 6.II.1857:
Parafia katolicka Poznań - par. św. Marii Magdaleny, wpis 47 / 1875
Theophilus Nawrocki (35 lat)
Marianna Żupańska (18 lat

Re: Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlache

06 sie 2016, 22:30

Bardzo możliwe, ale ciekawe jest to, że w akcie ślubu jest zapisany jako Jan (również w akcie zgonu syna), a w Archiwum dra Skowrońskiego jako Jan Teodor. Ciekawe skąd czerpał informacje, bo ja nie trafiłem na takie dokumenty, w których byłby zapisany pod dwoma imionami.
Nie ma też nigdzie jego aktu zgonu, był może był wpis w księgach grekokatolików, ale jego żona była katoliczką, więc wpis powinien być w księgach parafii św. Marii Magdaleny, a też nie ma.
Odpowiedz