Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Bledy w aktach?

24 sie 2016, 22:56

Kochani czy czesto zdarzaja sie takie sytuacje wam?
Rok 1860 Kramsk miejscowosc Drazek umiera Wojciech Szczesny malzonka Katarzyna z Kopernackich wszystko sie zgadza a za rok tj 1861 ten sam zglasza urodzonego syna z ta sama malzonka?nic juz nierozumie
Pozdrawiam Sylwia
http://szukajwarchiwach.pl/54/772/0/6.1 ... /#tabSkany
akt 51
http://szukajwarchiwach.pl/54/772/0/6.1 ... 5#tabSkany
akt nr 75

Re: Bledy w aktach?

25 sie 2016, 06:49

Może ożył :-)
A już poważnie, to pewnie spisujący akt wpisał dane zmarłego ojca jako zgłaszającego. Trafiłem już na taki akt, gdzie urodzenie dziecka zgłasza np. Marianna Jakaśtam akuszerka i oświadcza, że dziecko zostało spłodzone w niego i jego żony dziewki dworskiej, panny.

Re: Bledy w aktach?

25 sie 2016, 07:33

Popieram Henryka. Wojciech Szczesny zmarł w listopadzie 1860, a dziecko rodzi się w marcu 1861, więc mogło być pogrobowcem, a ksiądz może nie zrozumiał, że osoba która zgłasza urodzenie nie jest ojcem dziecka.

Re: Bledy w aktach?

25 sie 2016, 11:09

Może macie racje, ale....;-)
akt 75 1860r - zmarł Wojciech Szczesny lat 42- szynkarz
akt 51. 1861r - ojciec Wojciech Szczesniak lat 40 – gościnny

Nie znam parafii pod względem występowania nazwisk , ale czy ksiądz wpisałby zawód gościnny skoro znał Katarzynę jako żonę zmarłego szynkarza? W jego akcie zgonu wypisał wszystkie dzieci tej pary? Z reguły karczmarz czy szynkarz był znany proboszczowi nawet jeżeli zgon nastąpił 5- m-cy wcześniej :-)
Dla mnie osobiście błąd księdza nie jest oczywisty bez analizy danych występujących w aktach...

Pozdrawiam,
Mirka G.

Re: Bledy w aktach?

25 sie 2016, 20:49

Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale czy szynkarz to osoba, która prowadzi wyszynk czyli gościnny?

Re: Bledy w aktach?

25 sie 2016, 21:29

krambud napisał(a):Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale czy szynkarz to osoba, która prowadzi wyszynk czyli gościnny?


Zgadza się

Re: Bledy w aktach?

25 sie 2016, 22:28

Bardzo bardzo dziękuję,że podzieliliście się Panowie swoją wiedzą :D :D

Pozdrawiam,
Mirka G. :D

Re: Bledy w aktach?

26 sie 2016, 07:09

Ostrowąż akt 1861/29, panna Marianna Szczesna urodziła dziewczynkę o imieniu Anna.
Wrzuciłem w ten watek, bo nie mogę znaleźć tego drugiego. Nazwisko Szczesny zaczyna częściej występować w Ostrowążu do lat 60-tych.
Ostatnio edytowano 26 sie 2016, 17:44 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 1 raz

Re: Bledy w aktach?

26 sie 2016, 11:04

Autorka tego wątku powinna sprawdzić jak zapisywano w metrykach chrztu nazwisko i zawód ojca ( bardzo ważne czy zapisy nazwiska brzmiały Szczęsny czy Szcześniak i czy gościnny czy szynkarz) wszystkich dzieci podanych w akcie zgonu szynkarza oraz odszukać akt ślubu Wojciecha Szczesnego szynkarza gdyż wiemy,że Katarzyna w chwili urodzenia Konstantego miała 40 lat. Jest to nikły ślad , ale ślad do sprawdzenia.

Jeszcze odnośnie nazwy gościnny. W duplikatach Wonieści ( dostępny w Basi można sprawdzić ), jest wielu gościnnych ,a karczmarzem był zupełnie ktoś inny . Gościnnym w Wonieści była ta osoba , która zatrzymywała się w karczmie na dłuższy lub krótszy okres czasowy. Dodam również ,że mieszkały w niej osoby, które pracowały na wsi, a nie miały swojego lokum. Były wśród nich również małżeństwa, którym rodziły się dzieci. Pewnie zależy to od regionu, wobec tego interpretacja nazwy gościnny nie jest jednoznaczna :-)

Pozdrawiam,
Mirka G.

Re: Bledy w aktach?

26 sie 2016, 23:39

Serdecznie dziękuję za cenne wskazówki wszystko wezmę pod baczną uwagę
Pozdrawiam Sylwia
Odpowiedz