Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

15 maja 2009, 08:25

Witam. W Kujawsko Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej znajdyje się bardzo ciekawa " Lustracja województw Wielkopolskich i Kujawskich 1789 Cz.3 Województwo Łęczyckie i Brzesko-Kujawskie".
Gdzie można odszukać części - tomu, dotyczącego Lustracji województwa wielkopolskiego z 1789 roku?

Dla zainteresowanych podaję namiary:
http:// kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata? i ... 9586869 - 10

Pozdrowienia Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

15 maja 2009, 11:21

Danusiu, jaki potrzebujesz powiat bo podział administracyjny był wtedy trochę inny. I lustracja dotyczy królewszczyzn.
Posiadam Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich : 1789. Cz. 2, Województwo sieradzkie. T. 2, Powiaty piotrkowski, radomszczański, wieluński i ostrzeszowski. Toruń 2007.
Pozdrawiam
Jerzy

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

15 maja 2009, 13:21

Witaj Jerzy. Skorzystałam z częsci III - województwo łęczyckie, konkretnie Dąbrowice - królewszczyzna, początkowo osada- wieś królewska, później/ brak danych lokacyjnych, jedynie odnowione/ miasto królewskie.
Interesuje mnie powiat wrzesiński - konkretnie Grabowo Królewskie. Jak nazwa wskazuje - chyba królewszczyzna?
Pozdrawiam Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

15 maja 2009, 21:49

Serdecznie witam!!!
Osobiście przeglądałam w Poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej taką pozycje książkowa
1. „ Lustracja Województw Prus Krolewskich – 1765
T.1 Województwo Pomorskie cz.3 Powiaty Świecki, Tucholski I Człuchowski „ oprac. Jerzy Dygdała
W opracowaniu tym występowało moje nazwisko a znalazłam tą pozycję gdy w wyszukiwarce google books wpisałam szukane nazwisko.

Z postów wyżej napisanych wywnioskowałam ze są jeszcze takie pozycje:

2.” Lustracja województw Wielkopolskich i Kujawskich 1789 Cz.3 Województwo Łęczyckie i Brzesko-Kujawskie".

3. „ Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich : 1789.
Cz. 2, Województwo sieradzkie. T. 2, Powiaty piotrkowski, radomszczański, wieluński i ostrzeszowski „. Toruń 2007.

Nasuwa się pytanie czy takie lustracje ziem królewskich odbywały się częściej? Czy podobne opracowania były wykonywane przez historyków Toruńskiego Instytutu Naukowego?
Temat ciekawy proszę o dalsze sugestie.
Jeśli nikt nie odpowie , to ja postaram się zebrać w całość : jakie występują tego typu opracowania , informację w Toruńskim Towarzystwie Naukowym i czy występują w Cyfrowych Bibliotekach.
Pozdrawiam Małgośka z Poznania

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

15 maja 2009, 22:46

T.1 Województwo Pomorskie cz.3 Powiaty Świecki, Tucholski I Człuchowski „ oprac. Jerzy Dygdała
W opracowaniu tym występowało moje nazwisko a znalazłam tą pozycję gdy w wyszukiwarce google books wpisałam szukane nazwisko.

Malgosiu czy ta pozycja ma spis nazwisk? Co pokrywaja te ksiazki? Wspolczesna historie czy tez wczesniejsza ok XVII XVIII wiek? Czy sa opisy rodow czy tylko sa wzmiankowane? Prosze daj znac.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

16 maja 2009, 20:21

Witam! "Lustracja dóbr królewskich" z 1789 roku dotyczy powiatu łęczyckiego,inowłodzkiego,brzezińskiego,kruszwickiego, przedeckiego i radziejowskiego. Lustracji poddano miasta oraz wsie z danych powiatów. Dla potrzeb ustalenia podatów dokonano spisów , pojawiają sie też nazwiska w spisach i w skargach wnoszonych przez mieszkańców.
Ogólnie wyłania się obraz bardzo szczegółowy miast,miasteczek i wsi. Dla mnie rewelacja, wobec braku na temat Dąbrowic - miasteczka powiatu łęczyckiego, informacji spisanych - akta miasta,księgi miejskie, grodzkie, ziemskie itp.
W opracowaniu tym zawarta jest informacja o innych wydaniach ogłoszonych drukiem przez PAN- Instytut Historii - "Lustracji dóbr królewskich XVI - XVIII wiek". Odsyłam zainteresowanych do Kujawsko Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Odnośnie powiatu poznańskiego i kaliskiego - lustracja tych ziem z roku 1628-1632 zawarta została w cz.I "Lustracji województw wielkopolskich i kujawskich". Gdzie się znajduje? Sprawdzałam w bibliotekach cefrowych - nic nie znalazłam.
Bardzo się cieszę Małgosiu, że zainteresowałaś sie tym tematem. Osobiscie też będę " drążyła" ten temat.
Goraco pozdrawiam ! Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

16 maja 2009, 21:29

Witam
Krzysiu!! przeszukałam moje notatki ksero z " Lustracji T.1 Województwo Pomorskie cz.3 Powiaty Świecki, Tucholski I Człuchowski „ i na str. 162 jest indeks tenutariuszy i dzierżawców dóbr królewskich oraz urzędników starościńskich i lustratorów, ja mam nazwiska od A do Ko ( tyle mi było potrzebnych notatek). W uwagach wstępnych zawarto ,że redakcja protokołu lustracji została zakończona późną jesienią w 1765r.
Jeśli , chciałbyś abym sprawdziła interesujące Ciebie nazwisko mogę to uczynic włącznie z wizytą w bibliotece. Jednak mam czas dopiero pod koniec tygodnia.
Danusia w poscie wyżej wspomniała, ze cały cykl tych lustracji nosi nazwę
" Lustracje Dóbr Krolewskich XVI - XVII Wieku "
Mam skan jakie pozycje są zawarte ale nie umiem tego wkleic na forum , Mogę Tobie przesłać na maila jako plik o rozszerzeniu jpg. Jesli jesteś zainteresowany to podaj na pw.
Tak wnioskuje ,że tylko kilka pozycji tych lustracji jest dostępne w Cyfrowych bibliotekach
Pozdrawiam z Poznania Małgoska

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

17 maja 2009, 01:48

Gosiu jezeli masz spis pod reka moglabys sprawdzic moje nazwisko i rozne jego pisownie. Znalazlem te ksiazke w tutejszej bibliotece to pojde i poczytam wiecej jezeli jest moje nazwisko.
Dziekuje

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

18 maja 2009, 23:21

Krzysiu !! dopiero teraz moge Tobie odpowiedzieć . W tej częsci lustracji nie występuje interesujące Ciebie nazwisko, Są: Dąbrowski Jerzy i Marcin, Denarski Jan, Domko Jan, Donkiel Tobiasz, Dorok Michał, Dorpowski Antoni, Dragoński, Drewko Erazm, Dylmer, Dyrda Łukasz, ...........
Dla ciekawości napisze co znalażłam o moim przodku: Pustkowie Starostwa Świeckiego- Wirzchlas
str 15 Jakub Klewen.......... mieszka i płaci......... zł.pr...49/00 nic więcej

Jest to rok 1765 Szukam, szukam i dla początkującego trudne ale jestem dobrej myśli

W spisie o pozycjach lustracji w Wielkopolsce są dwie , ktore mogłyby Ciebie zainteresowac to:1. Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich , 1659-1665 cz II województwo sieradzkie, brzesko- kujawskie.inowrocławskie i ziemia dobrzyńska Torun 1996r
2. Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1628-1632 cz III, sieradzkie, brzesko- kujawskie. inowrocławskie i ziemia dobrzyńska Bydgoszcz 1967
Pozdrawiam z Poznania Małgośka

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

19 maja 2009, 00:14

Gosiu dziekuje bardzo za odpowiedz. Zaoszczedzilas mnie wyprawy do biblioteki. Ale kazda wiadomosc sie liczy nawet Twoja dodaje cos nowego do Twoich badan.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

19 maja 2009, 08:32

Witam wszystkich serdecznie. W Towarzystwie Naukowym w Toruniu można zamówić "Lustracje.." . Sa to wydania po 1993 roku - wydane przez Fontes.
Polecam. Ja skorzystałam, czekam na przesyłkę. Z pozdrowieniamiDanuta

A oto link: www.tnt.torun.pl/wydawnictwa/oferta.html

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

19 maja 2009, 11:57

To może być bardzo dobre i pomocne źródło w naszych badaniach genealogicznych. Szkoda tylko, że tak mało znane. Przyznam się, że dla mnie również to nowość.
Sam osobiście byłbym zainteresowany takimi spisam dla powitu poznańskiego, ale również nie wiem gdzie szukać "Lustracji województw wielkopolskich i kujawskich cz.I z 1628-1632r."
W każdym bądź razie będę też drążył temat...
Pozdrawiam:
Marcin

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

19 maja 2009, 12:23

Witam !!!
Małgosiu chciałabym kupić - Lustracji T.1 Województwo Pomorskie cz.3 Powiaty Świecki, Tucholski I Człuchowski ,ale nie wiem czy są tam nazwiska, które mnie interesują -Bukowski i Lewandowski.
Czy mogłabyś sprawdzić w swoich notatkach.Z góry dziękuję.
Pozdrawiam Alicja

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

19 maja 2009, 18:09

Witaj Alicjo!!!
Zrobiłam błąd , że notatki moje z indeksów mam od litery A – Ko. ( wynikło to z mojego małego doświadczenia ) . Nazwisko Bukowski nie występuje - jest: Bucholc Jan, Bujak Florencjana, Burchał Wawrzyniec , Bysiek Wojciech.
Czyli nie mam literki L, ale wyszukałam w Google Book Serach po nazwisku Lewandowski ( podobnie zrobiłam to w moim przypadku) i otrzymałam wyniki na 38 stronach i pozycja „Lustracja…………………. nie występuje.
Stąd wysunęłam wniosek , że w danej publikacji też nie ma tego nazwiska.
Następne moje spostrzeżenie że gdy spotyka się indeksy nazwisk w swoich poszukiwaniach dobrze robic z nich ksero w całości. Swoje braki uzupełnię przy następnej wizycie w bibliotece.
Serdecznie pozdrawiam z Poznania Małgośka

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

19 maja 2009, 19:17

Witam Małgosiu !!!
Dziękuję bardzo ,więc nie mam potrzeby kupowania tej publikacji.
Szukam dalej ,bo każdy trop jest dobry-tylko ,żeby był skuteczny.
Pozdrawiam
Alicja





W moim kręgu zainteresowań wieś Cisew ;nazwiska Brzuska i Pakuła

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

20 maja 2009, 10:04

Witam! Bardzo ciesze się z zainteresowania tym tematem. Dla mnie zawartości "Lustracji.." przybliżyły informacje o życiu moich "odnalezionych" przodków z woj.łęczyckiego i otoczeniu w ówczesnych Im czasach. Oczywiście cenne są informacje o osobach o nazwiskach nas interesujących. Niestety, nie wszyscy lustratorzy w opisach uwzględnili nazwiska mieszkańców.
Komisje lustracyjne ustanowione uchwałami sejmu od 1562-64, objeżdżały królewszczyzny, rejestrując skład dóbr i źródła dochodów skarbowych w miastach i we wsiach, a więc czynsze z domów, ról,wpływy od rzemieślników,kupców, z browarów, młynów, karczem. Lustracje miały na celu zapewnienia pokrycia finansowego potrzeb obronności tzw.kwarta.
Po "potopie szwedzkim" zlustrowano wiekszą ilość królewszczyzn, jednak wobec dewastacji miast i wsi nie uzyskano potrzebnych pieniędzy m.innymi na zapłate zaległego żołdu. Ostatnia lustracja przeprowadzona została w 1789 roku.
Większość rękopisów lustracji przetrwała do chwili obecnej/ zasoby AGAD W-wa/. Cykle lustracji z 1565,1661 i 1789 są przedmiotem edycji seryjnej przez wyd.Instytutu Historii PAN i inne. Niestety z powiatów województwa wielkopolskiego dokumenty nie zachowały się. Zamówiłam w TNT indeksy do cz.I i II Lustracji województw wielkopolskich i kujawskich 1659-1665 cz.II. Są to indeksy geograficzne i osobowe. Czekam z niecierpliwością, ponieważ moi przodkowie "po kądzieli" ze stron wielkopolskich pochodzą.
Serdecznosci Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

20 maja 2009, 13:56

Danusiu prosze daj znac jak juz dostaniesz przesylke. Wtedy pewnie dostaniesz lawine pytan o wyszukiwanie nazwisk. Ja juz sie ustawiam i biore numerek "1". :P

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

20 maja 2009, 14:37

Oczywiście Krzysiu będę pamiętać o Tobie . Chętnie podzielę się każdą ciekawą wiadomością, ja też korzystam z wiedzy przyjaciół z WTG. Serdecznie pozdrawiam Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 14:48

Witam
Wypożyczyłem z biblioteki Lustrację województw wielkopolskich i kujawskich, część pierwsza 1565, część druga 1659 - 1655, część trzecia 1789, jeżeli coś będzie potrzeba służę pomocą.
We wszystkich częściach nie ma indeksu nazwisk.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 15:17

Mirku, juz sie zglaszam. Czy one maja indeks?
Jezeli moge prosic o sprawdzenie Dobrzynski i wszelkiego rodzaju inne pisownie jak Debrzynski, Dybrzynski itp.
Bede wdzieczny.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 15:37

Niestety brak jest indeksu, może podasz miejscowość, będzie łatwiej.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 16:25

Mógłbym prosić o sprawdzenie miejscowosci Czajków, Kraszewice, Kuźnica Grabowska ale tylko w pierwszej i drugiej części. Trzecią z 1789 posiadam.
Pozdrawiam
Jerzy

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 16:52

Gryf1 napisał(a):Mógłbym prosić o sprawdzenie miejscowosci Czajków, Kraszewice, Kuźnica Grabowska ale tylko w pierwszej i drugiej części. Trzecią z 1789 posiadam.
Pozdrawiam
Jerzy

Niestety nie znalazłem.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 17:42

Witam wszystkich. Otrzymałam zamówione zTN w Toruniu "Lustracje..". Opracowanie cz.II -dotyczy województwa sieradzkiego,łęczyckiego,brzesko-kujawskiego,inowrocławskiego i ziemi dobrzyńskiej - lata 1659-1665. Oczekuje na publikacje cz.I- dot.woj.poznanskiego i kaliskiego z tychże lat. Posiadam Indeks wspólny do cz.I i cz.II.

Lustratorzy objęli zasięgiem dobra królewskie starostw:piotrkowskiego,sieradzkiego,grabowskiego,bolesławskiego, ostrzeszowskiego,łęczyckiego,brzeskiego,radziejowskiego,przedeckiego,kruszwickiego,dobrzyńskiego,kowalskiego,rypińskiego,gniewkowskiego,inowrocławskiego,bydgoskiego,dybowskiego oraz wieś Wielka Łąka w woj.chełminskim.

Pozdrawiam Danuta

PS. Krzysiu - niestety, brak nazwiska Dobrzyński Pozdrowienia

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 18:15

Witaj Danuto !
Czy mogłabyś sprawdzić czy występuje nazwisko NAGÓRSKI.
Z góry dziękuję !!!
Pozdrawiam:
Marcin

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 18:16

Jerzy, w części II są miejscowości o które pytasz. A więc Kuźnica to wieś Głuszynai Kuźnica Rostożyńska, gdzie od 1635 r.Adam Rostoga , Marcin Zareba mieli prawo eksploatowania rudy. Zniszczona i spustoszona przez Szwedów,nazwiska:Rycerz Maciek,Ługowski,Głuch,Płokarz,Zięntek,Bienęnda, Łątka. Dużo imion - nazwisk wtedy jeszcze nie mieli np. Wojciech dymarz,Jędrzej kowal,Mateusz węglarz.
Wieś Czaykow- kmieci 4 Obywateli z przywilejami dot.gruntów,barci,robocizny., karczmarz-Marcin Wysota - pracowity, z przywilejami Króla,, Brzazgała- smolarz, Motys, Bara,młynarze- Jan i Wojciech Omiecina z przywilejem królewskim.
Wieś Krasewice - słynni bartnicy. Spustoszona, 1 krawiec,2 szewców, 1 kowal i 38 kmieci i sołtysów.Gromada składa sie na wyprawe wojenną pachołka.

Pozdrowienia Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 18:18

Niestety Marcinie - brak. Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 19:24

Witam
Proszę o sprawdzenie w wolnej chwili nazwisk Nurr /Nur oraz Minc / Mync
Pozdrawiam
Marzena :)

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 23:08

Czy to sa Fontes? Czyli Visitatio archidiaconatus Camenensis Andrea de Leszno Leszczyński archiepiscopo A. 1652 et 1653 facta?
Znalazlem je na stronie Kujawskiej biblioteki cyfrowej.

http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=3244
http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=3246&dirids=1
http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=3262&dirids=1

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 23:24

Krzysztof Dobrzynski napisał(a):Mirku, juz sie zglaszam. Czy one maja indeks?
Jezeli moge prosic o sprawdzenie Dobrzynski i wszelkiego rodzaju inne pisownie jak Debrzynski, Dybrzynski itp.
Bede wdzieczny.

W pierwszej części lustracji z roku 1565 nie znalazłem nazwiska Dobrzyński, ani podobnych.

Moje książki nie posiadają indeksów.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

29 maja 2009, 23:25

Mirku bardzo Tobie dziekuje za czas i cierpliwosc. Powodzenia w Twoich poszukiwaniach.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

30 maja 2009, 07:39

Witam wszystkich. Marzenko podanych przez Ciebie nazwisk brak.

Krzysiu, to co mamy ja i Mirek to publikacje wydawnictwa Fontes , dotyczą tylko dóbr królewskich, lustrowanych ówczesnych województw wielkopolskich i kujawskich dla potrzeb podatkowych. Aktualnie nie mamy publikacji dotyczącej lustracji z lat 1659-1665 cz.I obejmujacej województwo poznańskie i kaliskie. Czekam na informacje z TN w Toruniu.
Natomiast indeks osobowy i geograficzny dotyczy cz.I i II z lat 1659-1665.
Z pozdrowieniami Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

30 maja 2009, 09:00

Witam serdecznie
dziękuję za poświęcony czas
Pozdrawiam
Marzena :P

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

30 maja 2009, 13:41

W lustracji z roku 1789 część III nie znalazłem nazwisk:
Dobrzynski i podobnych.
Nie było też nazwiska Nur i Mync i podobnych

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

30 maja 2009, 13:46

Witaj Danuto
Czy w indeksie dotyczącym lustracji z 1659 - 1665 roku część I jest zlustrowane miasto Babimost, wsie Podmokle Małe, Podmokle Duże, Górny Folwark i wieś Grójec Wielki i Mały, czy występuje nazwisko Wołek.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

30 maja 2009, 18:01

Witaj Mirku. Niestety nie jestem jeszcze w posiadaniu części I Lustracji gdzie znajduja si e opisy woj. poznanskiego - powiaty: kościanski,poznanski,wałecki, wschowski oraz woj.kaliskiego- powiaty: gnieżnieński,kaliski,kcyński,koniński, nakielski,pyzdrski. Myśl,że jeszcze ok.2 tygodni -zanim otrzymam publikację. W tej chwili podam z indeksu: Babimos tm.król.pow.kośc.w cz.I opis miasta i starostwa,Gorojce Małe /Grójce Małe/ wies król. w pow. kośc.starostwie babimojskim - opis folwarku,sołectwa iwójtostwa, Gorojce Wielkie/ Grójce Wielkie/ wieś król. j.w. - opis folwarku, Podmokle Małe - Podmokle Minor i Podmokle Wielkie - Podmokle Maior to wsie król. staroststwo babimojskie w pow.kosciańskim.

Tyle na teraz. Po otrzymaniu publikacji dam Ci znac na PW. Nazwiska Wołek nie wymieniają.

W sprawie nazwisk polecam Ci Pomorskie Tow.Genealogiczne - PTG. Są tam bazy danych metrykalnych.

Pozdrawiam Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

30 maja 2009, 18:14

Serdecznie dziękuję

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

30 maja 2009, 21:53

Lustracje dóbr królewskich XVI – XVIII wieku
Tomy ogłoszone drukiem
Wielkopolska
Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1564 – 1565, cz. I, wyd. A. Tomczak, C. Ochryzko – Włodarska, Bydgoskie Tow. Naukowe, Bydgoszcz 1961, PWN, s. LXII + 279, 2 mapy.

Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1564 – 1565, cz. II, wyd. A. Tomczak, Bydgoszcz 1963, Bydgoskie Tow. Naukowe PWN, s. X + 293, mapy.

Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1564 – 1565. Indeksy do cz. I i II, Bydgoskie Tow. Naukowe Bydgoszcz 1964, PWN, s. 112.

Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1628 – 1632, cz. I, województwo poznańskie i kaliskie, wyd. Z. Gulden, Wrocław – Warszawa – Kraków 1967, Zakład Narodowy im Ossolińskich s. XXVIII + 208.

Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1628 – 1632, cz. II, województwo sieradzkie, wydanie. Z Gulden, Wrocław – Warszawa – Kraków 1969, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, s. X + 228.

Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1628 – 1632, cz. III, województwa łęczyckie, Brzesko – kujawskie, inowrocławskie i ziemia dobrzyńska, wyd. Z Gulden, Bydgoskie Tow. Naukowe, Bydgoszcz, 1967, PWN, s. XIII + 152, 2 mapy.

Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1659 – 1665, cz. I, województwo poznańskie i kaliskie wyd. C. Ohryzko – Włodarska, 1978, Instytut Historii PAN.

Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1659 – 1665, cz. II województwa sieradzkie, łęczyckie, brzesko – kujawskie, inowrocławskie i ziemia dobrzyńska, wyd. Z. Górski, J. Pakulski, A. Tomczak, TNT, Toruń, 1996 s. XVI + 338, 3 mapki.

Lustracja województw wielkopolskich i kujawskich 1789 nie wiem czy są części I i II natomiast jest część III, województwo łęczyckie i brzesko – kujawskie, wyd. A. Tomczak, Warszawa – Poznań – Toruń, 1977, PWN, s. XIII + 246, mapy.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

28 sty 2012, 13:12

Witam, czy mogę prosić o sprawdzenie w III części woj. poznańskie - Nekla, Czerniejewo? Nazwisko: Komorowski.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

28 sty 2012, 13:47

Witam
Niestety już nie posiadam tej publikacji.

Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

28 sty 2012, 16:34

Witam,
czy w " Lustracjach województw wielkopolskich i kujawskich " jest opis wsi Dąbrówka koło Zbąszynia / obecnie Dąbrówka Wielkopolska /. Jeśli tak, to bardzo proszę o podaniew w którym
tomie.
Pozdrawiam Z.Nowak

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

28 sty 2012, 18:12

Jestem zainteresowany nazwiskiem : Kabat, Kabath, Kabot, powiat gnieźnieński.
Oraz występowanie tego nazwiska w innych powiatach.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

03 lis 2014, 18:41

Witam. Co prawda widzę, że wątek jakoby spał, ale może osoby posiadające w/w pozycje czasami tu zajrzą. Szukam miejscowości Dębice, Poddębice, Kruszyn i nazwisk Brzostowski i Makarewicz. Myślę, że chodzi tu o tom 2. Uprzejmie proszę o pomoc.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

05 lis 2014, 14:49

Witaj Lilu,
tom II Lustracji z 1789 dotyczy królewszczyzn powiatów: piotrkowskiego,radomskiego,wieluńskiego i ostrzeszowskiego.
Czy podane przez Ciebie miejscowości leżą w tych powiatach?

pozdrawiam
Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

05 lis 2014, 15:04

Te miejscowości leżą w kujawsko-pomorskim, wtedy chyba to był powiat piotrkowski. Ale nie mam tej pewności, jak to było na przestrzeni lat. Widzę, że tom3 dotyczy brzesko-kujawskiego, więc może. Brzeskie po rozbiorze chyba przeszło do piotrkowskiego, ale nie mam tej pewności.

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

05 lis 2014, 16:45

Lilu, w Lustracjach województw wielkopolskich i kujawskich lata 1659-1665 i roku 1789 nie występują miejscowości jak i nazwiska podane przez Ciebie.

pozdrawiam
Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

05 lis 2014, 21:12

Witam!
Czy mogę prosić o sprawdzenie miejscowości-Sowy,Dubiń, Zaorle,Kociugi,Pakosław.Nazwiska:Jarczewski/a, Domagała,Błażejczak,Juskowiak,Szymałka.
Bardzo dziękuję,przepraszam!

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

05 lis 2014, 21:42

Dziękuję Danuto. Może kiedyś, w innym tomie...

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

05 lis 2014, 22:09

Mario,
niestety brak wymienionych miejscowości.

pozdrawiam
Danuta

Re: Lustracja województwa wielkopolskiego 1789

06 lis 2014, 22:24

Witam!
Bardzo dziękuję za pomoc.
Odpowiedz