Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

zapis w akcie ślubu

31 maja 2009, 18:38

W akcie ślubu z 6 Lutego1861 roku moich pradziadków Wojciecha Musielaka i Praksedy Graczyk wdowy, z Chlebowa w pow. wrzesińskim
w rubryce Consensus parentum et Tutorum jet zapis: oblubienica dostawiła "konsus" z Sądu Wrzesińskiego z dnia 1 Lutego 1861 roku. Czego taki dokument dotyczył?
Dostałam ksero całej strony, gdzie zapisane są śluby innych osób i przy niektórych także jest taka adnotacja, pomimo że nowożeńcy byli " młodzieńcem i panną".

Pozdrowienia - Danuta

Re: zapis w akcie ślubu

31 maja 2009, 23:17

Przy kawalerze i pannie sąd wydawał zgodę jeśli rodzic/rodzice nie żyli, czyli jeśli nie można było uzyskać zgody rodziców na ślub, tak wywnioskowałam na podstawie aktów, które widziałam. Bardzo często zdarzają się zapisy typu: zgoda sądu gdyż rodzice nie żyją, zgoda rodziców / lub jednego rodzica (zawsze podawano którego), przy pannach szlacheckich zdarzają się zapisy typu: zgoda sądu ziemiańskiego, nieraz są zapisy: zgoda opiekuna gdyż rodzice nie żyją (często jest podane imię i nazwisko opiekuna).

Re: zapis w akcie ślubu

31 maja 2009, 23:33

To co piszesz Marzeno to racja , ale w tym przypadku Panna Młoda była wdową i często fakt ten był poświadczany sądownie.
Pozdrawiam
Wojtek

Re: zapis w akcie ślubu

01 cze 2009, 07:23

Dzięki za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
Danuta
Odpowiedz