Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

01 cze 2009, 21:18

Mój 3x pradziadek był uczestnikiem recesu uwłaszczeniowego w Głuchowie, powiat Kościan w roku 1839.
Sam dokument zachował się w APP a jego treść zobowiązuje uczestników recesu do oblatowania go w sądzie, tyle, że jaki sąd jest właściwy nic nie wspomniano.

Licząc na załączniki rozpocząłem poszukiwania sądu w którym reces zarejestrowano.

Trafiłem chyba niestety na okres licznych zmian w organizacji sądownictwa.
Z tego co się doszukałem w roku 1834 powstały sądy powiatowe (miejskie).
Właściwym dla Głuchowa wydawałby się wtedy sąd w Kościanie, w AP Leszno zachowały się akta tegoż z lat 1808-1939, są jednak nieopracowane i liczą za te wszystkie lata zaledwie 11 j.a. / 0.31mb.
Prócz tej informacji SEZAM na moje pytania o sądy XIX wieku milczy.

Kiedyś jak pamiętam, gdzieś wyczytałem, że akta sądów z wielkopolski wieku XIX zgromadzone były w archiwum na wzgórzu Przemysła, które to archiwum spłonęło w 1945 roku ?
W wydziale KW sądu w Kościanie historia zaczyna się ponoć od Grundbuch-ów - to już jednak 60 lat po recesie, nie próbowałem jeszcze poznać ich zawartości.

Być ktoś z Was próbował podążać podobna ścieżką poszukiwań - z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i informacje.

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

01 cze 2009, 21:33

W AP Leszno zgromadzono dokumenty głównie poczynając od lat międzywojennych. Jeśli chodzi o wcześniejszą historię musisz szukać w AP Poznań:

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... y_id=52925
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... y_id=52938

Może oprócz tych lat zachowało się coś więcej....

Pytanie co dokładnie chcesz tam znaleźć? (moi pra są w recesach uwłaszczeniowych) Jarogniewic i Mikoszek

Pozdrawiam
Szymon

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

01 cze 2009, 21:58

Szymon, dzięki za linki ale to dla mnie zbyt wczesne materiały.
Sądy ziemskie z tego co wiem zakończyły swoją działalność wraz z utratą niepodległości przez Polskę.

schymek napisał(a):Pytanie co dokładnie chcesz tam znaleźć? (moi pra są w recesach uwłaszczeniowych) Jarogniewic i Mikoszek

Mój wspomniany 3x pradziadek pojawia się po raz pierwszy w Głuchowie w metrykach w 1813 (bierze ślub) mając 22 lata.
Wszystko wskazuje na to że z Głuchowa i najbliższych okolicznych miejscowości nie pochodził.
Wszystko co o nim wiem (prócz imienia i nazwiska) to data urodzin (1790/1791) wynikająca z metryk ślubu i zgonu.

Szukam więc jakichkolwiek informacji: imion rodziców, miejsca urodzenia, daty urodzenia, etc

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

01 cze 2009, 23:03

Tomku ja mialem takie recesy w reku. Miala je osoba prywatna. A wiec nie tylko w sadach one sa. Troche ciekawych wiadomosci jest tam jak np. wyszczegolnienie dzialek i ich wielkosci. Ciekawe bylo zycie na wsi w tamtych czasach i recesy oddaja temten klimat. Ale ja nie dostalem zadnych wiadomosci genealogicznych w recesow. Moze sad w wiekszej miejscowosci kolo Gluchowa. Pojedz do Gluchowa i popytaj starszych ludzi. Moze rodzina dawnego soltysa jeszcze tam mieszka. Teraz wiekszosc urzedow ma maile to mozna rozsylas pytania. A moze trafisz. Urzednicy sa bardzo przyjazni i ja zawsze dostawalem odpowiedz.
Powodzenia

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

01 cze 2009, 23:48

Krzysztofie, może trochę zawile napisałem rozpoczynając ten wątek, ale sam reces zachował się w APP i mogłem się z nim zapoznać !

Niestety, jak pisałeś, użytecznych dla mnie informacji w nim niewiele - są nazwiska i powierzchnie gruntów. W treści recesu mamy wzmianki o konieczności rejestracji aktu w sądzie, 'założenia nowych ksiąg hypotecznych' i mapach które mają być dołączone.

Na ludzką pamięć wydarzeń sprzed 200 lat to raczej nie mam chyba co liczyć :(

Zapisy z recesu kierują mnie ku poszukiwaniu archiwów sądów, których to sądów i ich archiwów doszukać się nie mogę a miałbym nadzieję znaleźć jakieś ciekawe dla mnie załączniki.

W ostateczności spróbuję pewnie przejrzeć Grundbuch-y gdzie, być może, przeniesiono załączniki z akt wcześniejszych. Kłopot w tym że nie znam numerów ksiąg, telefonicznie postraszono mnie że księgi to obejrzę ale załączników już nie, szczęście tylko takie że Głuchowo niewielkie więc przejrzenie całości ksiąg jest realne.
W APP na miejscu mam jeszcze akta Urzędu Katastralnego w Kościanie od 1861 choć nie mam bladego pojęcia czego tam mogę się doszukać ?

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

02 cze 2009, 08:19

Dziwie się, że w akcie ślubu nie ma informacji dot. miejsca zamieszkania pana młodego (lub świadków co może naprowadzić na miejscowość). Przeglądając wpisy parafii głuchowskiej wiem, że czasem brakuje imion rodziców etc. A jak było pradziadkowi na nazwisko? może coś pokojarze...

Szymon

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

02 cze 2009, 17:38

Ten wątek zgodnie z tytułem miał dotyczyć recesów uwłaszczeniowych, sądów i ich zachowanych archiwów.
Temat pożeglował jednak chyba w trochę innym kierunku...
Kierunku dla mnie niezwykle pomocnym i ciekawym.
Aby nie tworzyć bałaganu zapraszam więc dalej (poza- recesowo i sądowo-archiwalnie) tutaj:
W poszukiwaniu 4x pradziadka - wieś wielkopolska, przełom XVII i XIX wieku

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

05 kwi 2010, 17:14

Witam

Natrafiłem w ostatnich dniach na informacje o recesie dot. Daleszyna (koło Gostynia) z 7 maja 1835 r. Ale nie jestem pewnien czy to było uwłaszczenie. W opracowaniu, które czytałem jest mowa o utworzeniu gospodarstw kmiecych i ćwierćrolników. Prośba o naprowadzenie, czy ten dokument musi znajdować się w księgach odpowiedniego sądu, chyba że ktoś wie coś na ten temat.

Tomek

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

09 kwi 2010, 19:10

Tomku,

Informacja o utworzeniu gospodarstw i data wskazuje że był to reces uwłaszczeniowy.
Interesujące mnie recesy do których dotarłem (sztuk ledwo 2) były w AP.
Dla Daleszyna nie widać ich w internetowych bazach AP, jednak ze względu na brak aktualizacji baz internetowych warto sprawdzić lokalnie w AP!

Do dziś nie wiem czy oblatowanie recesu w sądzie wiązało się z przekazaniem tam kopii zapisu recesu czy nie.
Stan zachowania akt i zmiany organizacji sądów w tych latach raczej nie wróżą sukcesów w poszukiwaniach w aktach sądów - nie sprawdzałem, nie znalazłem akt, tylko przypuszczam.

Miałem jednak okazję przekonać się że recesy nie zawierają zbyt wielu pomocnych informacji.
Chociaż w jednym z recesów okazło się że mój pra zmarł przed jego podpisaniem, jego prawa odziedziczyły niepełnoletnie córki. Wpisy o przejęciu praw i opieki nad małoletnimi przez ich ojczyma były integralną częścią recesu i okazały się źródłem całkiem ciekawych informacji.

Jak zawsze - warto sprawdzić...

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

22 paź 2010, 10:18

Witam

Poszukuję recesu uwłaszczeniowego Pijanowic. Informacja o nim znajduje się m. in. w opracowaniach: Uwłaszczenie chłopów na Ziemi Krobskiej - rys historyczny, czy ktoś ma może skan takiego dokumentu? Wśród chłopów tam wymienionych znajduje się osoba będąca moim przodkiem Jakub Danielczak.

Jeśli ktoś może mi pomóc z góry dziękuję.


Tomek

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

04 sie 2011, 09:59

Dla Tomka:

1) Reces Pijanowic.

sygnatura: 53/317/0/42
tytuł i daty: Die gutsherrlichen und baeuerlichen Verhaeltnisse in Pianowic: korespondencja i umowy, 1833-1844; reces dotyczacy regulacji i zniesienia wspólnot, 41842-1844; 1833-1844
opis: poszyt; stan dobry; mieszana; ; niemiecki; ; A4; ; ;

2) Reces Daleszyna (mapa?).

sygnatura: 53/317/0/L.Gost. nr. poz. 15
tytuł i daty: Karte von der Abfindungs Fläsche der bäuerlichen Wirthe zu Daleszyn Kreis Schrimm; separacja; 1826; 1843
opis: rękopis; niemiecki; 1; ; Daleszyn - wieś;
nr mikrofilmu: grunty chłopskie

Oba dokumenty wchodzą w skład zespołu Starostwo Powiatowe w Gostyniu przechowywanego w APP.
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... =53301&f=0

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościański

07 sty 2012, 20:27

Dzień dobry,
natrafiłam w archiwum na recesy uwłaszczeniowe z 2 poł. XIX w. Poszukuję informacji o wielkości renty spłacanej przez chłopa na rzecz pana spłacanej w ratach kwartalnych. Mam jednak problem, bo nie jestem do końca pewna, która z kolumn w tabeli odnosi się do zobowiązań chłopa, czyli rat jakie miał spłacać przez Bank Rentowy.

Proszę o pomoc, poniżej podaję tytuły kolumn:

6.. Jahreswerth der zur Ablösung gekommenen Leistungen
7. Der Berechtigte erhält dafür als Abfindung den 2 2/9 fachen Betrag mit:
. Diesgiebt Rente à 4'/2 pro Cent oder '/10 des Betrages in Kolonne 5
Mithin hat von der Abfindung in Kolonne 6 zu gewähren
. der Verpflichtete
8. für die Pfennigspitze Kolonne 7 von:
9. den 22 2/9 fachen Betrag baar mit:
. die Rentenbank
10. Für eine Rente von:
11. baar oder in Rentenbriefen mit:

5. Jahreswerth der zur Ablösung gekommenen Leistungen
6.1. Die dafür: Kolonne 5: der Berechtigten zu gewährende Abfindung wird geleistet:
a. von der Verpflichten:
-7. Für die Pfennigspitzen von:
- 8. baar 22 2/9 fach mit:
b. von der Rentenbank:
- 9. Für eine Rente von:
-10. baar oder in Rentenbriefen mit:

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościańs

04 gru 2013, 19:20

Recesy uwłaszczeniowe ,a raczej akta z tych recesów bardzo często są też przechowywane w APP w zasobach "Starostwo Powiatowe ... " jak i w zespołach '' Majątek ... " . Bywają w wersji niemiecko-polskiej ( pisany w dwóch kolumnach obok siebie) lub tylko niemieckiej . Dotychczas tylko raz spotkałem się z jednym recesem zapisanym zupełnie osobno po polsku i niemiecku . Niestety te pisane po niemiecku często są pisane pismem "pruskim" , a przez to mało czytelne . Niestety w zasobach " Starostwo .... " zachowało się bardzo niewiele map dla tych recesów .
Warto przejrzeć te materiały , aby poznać i więcej się dowiedzieć . Zapisane tam są też nie raz dla nas genealogów bezcenne informacje jak :kto po kim dziedziczył w danym czasie , komu zdał gospodarstwo lub jak długo już jest/był na danym gruncie , kto był w danym czasie opiekunem nieletniego gospodarza itd.
Sam przeglądałem trochę z terenu Buk , Grodzisk , Nowy Tomyśl i Poznań-Zachód .

Dla przykładu załączam link do recesów będących w zbiorze "Starostwo Powiatowe Poznań-Zachód"
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/330/0 ... bJednostki

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościańs

09 gru 2013, 16:58

Witam,

Olku, w linku który zamieściłeś znalazłem kilka interesujących mnie pozycji:

- Auseinandersetzungs Rezess von Rosnowo und Rosnówko, Kreis Posen [dot.obsadzenia 5 pustych gospodarstw]
- Auseinandersetzungs-Rezess von Rosnowo, Kreis Posen
- A.betreffend den Holz-und Huetungs-Abloesungs-Rezess von Kruggrundstuecke nro 18 zu Rosnowo Hanland
- Abloesungs-Rezess von Wysogotowo Hanland. Kreis Posen
- Rezess ueber die Weideabloesungssache von Wysogotowo-Hanland, Kreises Posen

W ich opisie, jako 'formę zewnętrzną' podaje się raz 'księga' a raz 'poszyt'. Co to jest poszyt, czym się różni od księgi?

Najważniejsze dla mnie, ile stron lub kart może mieć taki reces? Gdybym chciał zamówić w ciemno zdjęcia cyfrowe materiałów wymienionych powyżej z APP, ile takich zdjęć na jeden reces może wyjść (zakładając że dwie strony to jedno zdjęcie)?

Re: Recesy uwłaszczeniowe i sądy - wiek XIX, powiat kościańs

09 gru 2013, 17:30

kochu7 napisał(a):Witam,

Olku, w linku który zamieściłeś znalazłem kilka interesujących mnie pozycji:

- Auseinandersetzungs Rezess von Rosnowo und Rosnówko, Kreis Posen [dot.obsadzenia 5 pustych gospodarstw]
- Auseinandersetzungs-Rezess von Rosnowo, Kreis Posen
- A.betreffend den Holz-und Huetungs-Abloesungs-Rezess von Kruggrundstuecke nro 18 zu Rosnowo Hanland
- Abloesungs-Rezess von Wysogotowo Hanland. Kreis Posen
- Rezess ueber die Weideabloesungssache von Wysogotowo-Hanland, Kreises Posen

W ich opisie, jako 'formę zewnętrzną' podaje się raz 'księga' a raz 'poszyt'. Co to jest poszyt, czym się różni od księgi?

Najważniejsze dla mnie, ile stron lub kart może mieć taki reces? Gdybym chciał zamówić w ciemno zdjęcia cyfrowe materiałów wymienionych powyżej z APP, ile takich zdjęć na jeden reces może wyjść (zakładając że dwie strony to jedno zdjęcie)?


Grzegorzu księga to zapis w formie książki samego recesu , a w poszycie znajdziesz też inne dokumenty związane z tym aktem jak korespondencja , odpisy , kopie z innych lat itp. i są one razem zszyte . Poszyt może mieć przez to dużo więcej stron .
Z tych recesów które miałem w ręku to średnio 30-70 stron (pojedynczych) samego aktu uwłaszczenia .Rekordowa księga miała 102 strony .
Niestety nie widziałem tych które Ciebie interesują . Przypominam tylko że duża część recesów jest pisana tylko po niemiecku . Więc najlepiej jeżeli by ktoś Ci sprawdził na miejscu . Lub poproś APP o przesłanie ich do najbliższego AP .
Odpowiedz