Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Zapowiedzi ślubne

03 cze 2009, 07:54

Czy był określony czas na wywieszenie zapowiedzi przed ślubem ?
Chodzi o okres międzywojenny
Obecnie różnie to bywa jest miesiąc 3 niedziele lub 2 wystarczają obecnie na zapowiedzi
Wiem że kiedyś się bardziej tego pilnowało, ale czy był określony termin na wywieszenie zapowiedzi?
Dzięki z góry za informacje

Re: Zapowiedzi śłubne

03 cze 2009, 20:20

Witam!

Od czasów średniowiecza ważne małżeństwo miało być poprzedzone trzykrotnymi zapowiedziami tak, by można było zawczasu dowiedzieć się o ewentualnych przedszkodach zrywających i wzbraniających, czyli czynników przeszkadzających zawarciu ważnego małżeństwa. Wiem, że stan ten potwierdził sobór trydencki, wymagając trzykrotnych zapowiedzi (od których jednak możliwa była w wyjątkowych sytuacjach dyspensa) - 3 niedziele przed ślubem. W XIX wieku w księgach parafialnych rzeczywiście spotykam trzykrotne zapowiedzi. W 1917 powstał pierwszy Kodeks prawa kanonicznego. W zamyśle kodyfikatorów kodeks ten był zbiorem wszystkich obowiązujących dotychczas norm prawa kanonicznego), więc myślę, że postanowienie soboru trydenckiego o trzykrotnych zapowiedziach pozostało. Z kolei w Kodeksie prawa kanonicznego z 1983 sprawa ujęta jest w następujący sposób:

Kan. 1066 - Przed zawarciem małżeństwa należy się upewnić, że nic nie stoi na przeszkodzie do jego ważnego i godziwego zawarcia.
Kan. 1067 - Konferencja Episkopatu powinna wydać normy dotyczące egzaminu narzeczonych, zapowiedzi przedmałżeńskich oraz innych odpowiednich środków do przeprowadzenia badań przed zawarciem małżeństwa, aby proboszcz pilnie ich przestrzegając mógł przystąpić do asystowania przy małżeństwie.

Obecnie pozostawia się unormowania zapowiedzi przedmałżeńskich gestii lokalnych episkopatów.

Pozdrawiam,
Kuba

Re: Zapowiedzi śłubne

21 cze 2009, 22:40

Czy wiecie może gdzie szukać takich archiwalnych zapowiedzi ślubnych? W szczególności z okresu międzywojennego i nieco późniejszego?

Re: Zapowiedzi ślubne

22 cze 2009, 08:09

Np. dla Strzelna: dokumenty potrzebne do zawarcia ślubów, czyli potwierdzenie chrztów i inne poświadczenia są w AAGniezno.
To odpisy XIX wieczne
są to odpisy akt chrztów, lub poświadczenia że ślubujacy jest takiej a takiej religi, dlatego że udzielano także ślubów małżenstwom 2'm różym wyznaniom, katoli i protestani itp.
Natomiast parafia Strzelno nie jest prezentowana w archiwum, księgi znajdują się w Strzelnie.

Re: Zapowiedzi ślubne

22 cze 2009, 10:06

Rozumiem, czyli należy sprawdzać w danych parafiach czy istnieją księgi zapowiedzi lub zaślubin. Interesuje mnie to, ponieważ szukałam aktów ślubu z początku lat 20. i 30. w Gdańsku, ale niestety część ksiąg zaginęła, więc myślałam, że nie uda mi się już odnaleźć informacji na ten temat, a okazuje się, że jednak może istnieje jakaś szansa :wink:
Pozdrawiam

Re: Zapowiedzi ślubne

07 paź 2011, 17:32

Witam,
Pozwole sobie odświeżyc ten dawno nie używany temat i zadać pytanie :D
Czy ktoś z forumowiczów orientuje się może czy istnieją księgi zapowiedzi/zaślubin z Parafi w Ślesinie k. Bydgoszczy na lata 1870+??
Szukam informacji o rodzicach swojego prapra dziadka(konkretnie daty narodzin/zgonów),niestety nie ma nic na ten temat w jego akcie chrztu z 1852r ani w akcie ślubu kościelnego z 1877r,jedyna ma nadzieja,że znajde coś w aktach USC. :( :(

Pozdrawiam

Re: Zapowiedzi ślubne

07 paź 2011, 18:33

Oczywiście, w akcie ślubu w USC w 1877 roku będzie miejsce i data urodzenia ślubującego i nazwiska oraz miejsce zamieszkania (lub śmierci) rodziców.

Re: Zapowiedzi ślubne

07 paź 2011, 18:50

Panie Łukaszu bardzo dziekuje za odpowiedź,nadzieja powraca :D
Ale co z księgami zaślubin? Czy jest szansa,że będą np w AA w Gnieźnie?

Pozdrawiam

Re: Zapowiedzi ślubne

08 paź 2011, 05:43

Takie zapowiedzi lub dokumenty które trzeba przedstawić do ślubu.
Czyli potwierdzenie chrztu, widziałem w skoroszytach dla parafii Strzelno.
Przeglądałem, to opasły skoroszyt z powpinanymi odrecznymi zapisakmi.
Czy jest inna parafia nie wiem, i tylko od pracowników AAGniezno można się dowiedzieć więcej.
W spisach nic takiego nie widziałem, tą wiadomośc uzyskałem od śp. ks. Jerzego.
A spraw ksiag parafialnych Strzelna jest dziwna, parafia twierdzi są w Gnieźnie, Gniezno nie wystawia.

Re: Zapowiedzi ślubne

08 paź 2011, 07:20

Mateusz_Kujawa napisał(a):Panie Łukaszu bardzo dziekuje za odpowiedź,nadzieja powraca :D
Ale co z księgami zaślubin? Czy jest szansa,że będą np w AA w Gnieźnie?


Właśnie rozumiem, że z księgi zaślubin pochodzi zdjęcie, o które prosiłem w wątku o Poznan Project - tu się więc przypominam.

Re: Zapowiedzi ślubne

08 paź 2011, 07:44

Panie Łukaszu,zaszła tutaj drobna pomyłka,po pierwsze informacja pochodzi z księgi chrztów,której zdjęcie uzyskałem z AA Gniezno,niestety nie figurują tam rodzice młodych,tą informację dodałem dla potomnych z puli tego,że w niektórych pozycjach w bazie małżeństw takie wpisy właśnie zaówżyłem,a,że posiadałem takie informacje na temat rodziców to czemu się nimi nie podzielić. :D

A księgi zaślubin bądź zapowiedzi właśnie poszukuję w celu uzyskania dalszych informacji,których nie było w akcie chrztu i akcie ślubu.

Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd,a zdjęcie chciałem podesłać by nie było,że koryguję coś informacjami wyssanymi z palca.
Zaraz wysyłam zdjęcie tej księi na Pana maila :D

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 08 paź 2011, 15:27 przez Mateusz_Kujawa, łącznie edytowano 1 raz

Re: Zapowiedzi ślubne

08 paź 2011, 15:23

Zdjęcie, które Pan przysłał (dziękuję!) pochodzi właśnie z Liber Copulatorum, czyli można to nazwać księgą zaślubin.

Szczegółowa odpowiedź w wątku Poznan Project.

Re: Zapowiedzi ślubne

08 paź 2011, 15:51

No to pozostaje księga zapowiedzi,jakiś czas temu mój kuzyn wysłał mi zdjęcie strony z jednej z takich ksiąg ze starego kościoła pw. św Bartłomieja w Rogach,naprawde dużo tam pisało o rodzicach małżonków i o samych małżonkach,imiona nazwiska,daty,miejscowości narodzin i zamieszkania oraz zawody. Zakładam więc,że każda księga zapowiedzi te informacje zawiera.Stąd moje pytanie czy takie księgi jeszcze gdzieś można znaleść, szczególnie tą ze Ślesina koło Bydgoszczy. Jest to kopalnia informacji,a nie wszystkie z nich są w normalnych aktach narodzin,ślubów czy zgonów.

Re: Zapowiedzi ślubne

08 paź 2011, 16:17

Rogi to Galicja, nie można porównywać zwyczajów w kwestii prowadzenia ksiąg w różnych zaborach. Nie podejrzewam, by tą drogą coś naprawdę ciekawego się znalazło. Lepiej się skoncentrować na odszukaniu ślubu cywilnego w AP w Bydgoszczy. Może mają oni też (albo może są nadal w USC!) dowody do księgi małżeństw USC< tam byłyby odpisy aktów chrztu małżonków, zezwolenia na ślub, a nawet odpisy aktów zgonu nieżyjących rodziców. Dowody takie istnieją niestety tylko dla niektórych urzędów, w innych najwidoczniej były one po jakimś czasie, z braku miejsca, likwidowane.

Re: Zapowiedzi ślubne

08 paź 2011, 16:52

Już zleciłem kwerende w AP Bydgoszcz,to jest ostatnia deska ratunku,w moim przypadku, bo przed 1874 jak wszyscy wiemy nie było USC.
Jak rozumiem mam pytać o dowody do księgi małżeństw do danego USC? :)
Najprościej byłoby szukać samemu w archiwum(niestety za daleko) lub zająć się indeksowaniem i liczyć na ciekawe odkrycia :D
Odpowiedz