Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Przenoszenie danych genealogicznych

13 cze 2009, 08:33

W jaki sposób mogę przenieść zawartość swoich danych z jednego programu genealogicznego do innego? Swoje dane posiadam w programie Brother's Keeper. Chcę przenieść całość lub część swoich danych do programu Ahnenblatt. Tworzę w BK6 plik gedcom odpowiedniej bazy i otwieram go w Ahnenblatt. Niestety, mimo iż oba programy obsługują polskie litery to po przeniesieniu jest bardzo dużo błędów literowych. Czy jest na to jakiś sposób?
Podoba mi się w Ahnenblatt graficzne przedstawienie drzewa i dlatego przenoszę tam dane, wstawiam zdjęcia i robię wydruk. Być może inne programy mają też ładną grafikę drzewa ale tego niestety nie wiem.
Podpowiedzcie mi proszę czy ten problem można usunąć w sposób automatyczny czy tylko "ręcznie" oraz jakie inne "darmowe" programy mają ciekawe rozwiązania graficzne?
Pozdrawiam - Andrzej Nowak (genoan)

Re: Przenoszenie danych genealogicznych

13 cze 2009, 09:23

Zapisy *ged są w Windows, Ansel i Dos - popróbuj w każdym z tych formatów.
Brother Keeper to świetny program, może poza wykresami ustepuje innym i dobrze drukuje w w literkach polskich.
Jest jeszcze jeden sposób -
utworzony plik * ged - możesz edytować ręcznie w dowolnym systemowym notaniku, np. notepad.

* ged międzynarodowy sytem przenoszenia danych genealogicznych

Re: Przenoszenie danych genealogicznych

13 cze 2009, 19:42

Najlepiej zaznaczyć, aby formatem polskich znaków było Unicode (UTF-8). Jest to międzynarodowy format kodowania polskich znaków, wspierany przez GEDCOM. Jeśli w Brother's keeper nie ma takiej opcji, to pozostaje zapis danych tak jak są - pod Windowsem standardem kodowania znaków jest Windows CP-1250, lub starszy Latin-2.
Do konwersji pomiędzy standardami kodowania polskich znaków diakrytycznych można wykorzystać program Gżegżółka - http://www.gzegzolka.com/
Po kilku eksperymentach powinno się powieść - wszystko zależy od konkretnego przypadku. Powodzenia.

Re: Przenoszenie danych genealogicznych

13 cze 2009, 20:19

Wiele programów (zwłaszcza tych starszych) jako podstawowego kodowania używa ANSEL i to jest najczęstszy problem. Na potrzeby Geneabook napisałem prosty konwerter na UNICODE, jednak działa on tylko wewnątrz programu i jest niewidoczny dla użytkownika. Jak będzie taka potrzeba i znajdę trochę czasu, to przerobię to też tak, aby działało osobno i zapisywało powiedzmy w UTF-8.
Częstszym problemem przy eksporcie są jednak utracone dane na skutek przypisywania ich w każdym z programów do innych znaczników (czy nawet w niektórych przypadkach, programy tworzą swój własny typ znacznika wraz z jego podtypami). To jest już większy problem i rozwiązać go można przeważnie tylko konwertując całą bazę w kompatybilnym z obydwoma aplikacjami programie trzecim. Niestety taki program trzeci zazwyczaj nie istnieje, a z pewnością nieraz by się przydał. Jeśli baza jest wystarczająco mała, można takie informacje przepisać ręcznie, jednak zazwyczaj jest to bardzo pracochłonne. Gdyby ktoś nie mógł sobie z czymś takim poradzić, to mogę indywidualnie napisać odpowiedni program, jednak to też zajmuje trochę czasu.
Myślałem kiedyś nawet nad uniwersalną aplikacją przeznaczoną do takiej konwersji, tak aby użytkownik mógł sam definiować potrzebne znaczniki, jednak zrezygnowałem, gdy przeanalizowałem ilość rozwiązań stosowanych w różnych programach genealogicznych.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Przenoszenie danych genealogicznych

14 cze 2009, 08:59

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Problem w moim przypadku okazał się prosty w rozwiązaniu, tak przynajmniej uważam po przeprowadzonych próbach. Wystarczyło zmienić zbiór znaków (liter) w pliku gedcom. Korzystałem z Ansel (normalny dla gedcom). Po zmianie na Windows są polskie litery a po zmianie na Dos wychodzą "krzaczki". Leszku dziękuję za trafną podpowiedź. Mam jeszcze kolejne pytanie: czy tworząc bazy danych jako pliki *ged mogę je później ze sobą łączyć? Jakie programy polecacie z ciekawą grafiką genealogiczną?
Pozdrawiam - Andrzej Nowak (genoan)

Re: Przenoszenie danych genealogicznych

14 cze 2009, 09:37

Tak, jest opcja w programie salania lub dzielnenia z powstalej bazy w omawianym programie.
Tak samo możesz robić ged z wskazanych przez Ciebie numerów, bądz po wstępnych itp.
Pamietaj tylko że z mego doświadczenia wynika, że zbieranie róznych danych można robić przypisując i virtualnego rodzica (numer w programie) np. parafia, miejscowość, co zechcesz, ale tak wirtualny rodzic może mieć tylko 74/75 "dzieci" 76 'e po podłączeniu "ginie i nie jest do odzyskania taki podłaczany numer"W tym programie dana osoba może miec 2'ch ojców - przypisany do dwoje rodziców , dwa numery w programie.
np:
leszek kabaciński rodzice Marian i Janina Nowak
na moi przykładzie można podłączyć mnie do "rodzica 2 np: Gniezno lub męskiej linia Kabacinsich, właściwie każdego numeru/zestawienia jakie sobie wymyślisz.
Odpowiedz