Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kokarda zalobna ?

15 cze 2009, 20:00

Witam -

Mam prosbe abyscie zobaczyli fotke, do ktorej zalaczam link. Przedstawia ona od lewej strony moja babcie i dalej jej siostry. Zdjecie bylo zrobione napewno w roku zaloby po ojcu mojej babci. Wedlug zdjecia okreslilam, ze moglo to byc okolo 1915 roku ale jestem raczej pewna, ze to byl rok 1914. Moje pytanie jest czy mam racje iz uwazam, ze czarne kokardy, ktore maja przypiete babcia i jej siotry, oznaczaja zalobe po ich ojcu ? Mam takze zdjecie mojej babci robione pozniej kiedy zmarla jej Mama w roku 1919 i babcia znowu ma przypieta taka sama kokarde.
Prosze o informacje, dziekuje.
http://zaoceanem.pxd.pl/album/10836/1/moja-rodzina

Hania

Re: Kokarda zalobna ?

16 cze 2009, 21:16

Witam - Pisze jeszcze raz zanim moj temat zniknie z pola widzenia.
Przynam sie, ze liczylam na wasza pomoc, moze dlatego, ze Polska zawsze byla panstwem, w ktorym nosilo sie zalobe po zmarlych bliskich obowiazkowo i jakas wiedza chyba na ten temat jest w spoleczenstwie. Mialam nadzieje, ze ktos mi pomoze w tym temacie, od paru lat staram sie ustalic znaczenie tych kokard, jesli faktycznie sa zalobne to z jakiego regionu Polski wywodzi sie taki zwyczaj ich przypinania, a moze jest to zwyczaj z innego panstwa ? Moja babcia rodzila sie w Buku w powiecie Grodzisk Wlkp. w 1899 roku. Skad przyszedl do Grodziska Wlkp jej pradziadek Franciszek Tymkowski nie wiem.
Kolega Formanowicz/Furmanowicz z Buku, moze masz jakies podobne fotki ?
W kazdym badz razie jesli bedziecie przegladac kiedykolwiek swoje stare fotografie i natraficie na takie kokardy, nie zapomnijcie o mnie.
Dziekuje bardzo, Hania

Re: Kokarda zalobna ?

17 cze 2009, 10:33

Haniu,
może daj to pytanie na Forgen. Większa społeczność, ludzie z całej Polski (i nie tylko), może ktoś będzie umiał Ci pomóc.

Re: Kokarda zalobna ?

17 cze 2009, 13:40

Asiu - dziekuje za podpowiedz co robic dalej.
Pozdrowienia, Hania.

Re: Kokarda zalobna ?

17 cze 2009, 16:37

Haniu,
wprowadź do wyszukiwarki hasło "kokarda żałobna" a ukaże sie sporo linków zawierających to hasło.
Oto jeden z nich: http://www.montes.pl/montes/index.php?o ... Itemid=251

Pozdrawiam.
Jerzy

Re: Kokarda zalobna ?

17 cze 2009, 21:43

Jerzy - tak znam, ja juz robilam poszukiwania na internecie, niestety nic co pasowaloby do mojego zdjecia nie znalazlam. Kokardy, o ktorych czytalam na interncie sa innego rodzaju i najczesciej dotycza flagi lub meskiego ubrania. Nie odpowiadaja wielkoscia ani ksztaltem.
Pracuje nad tym zdjeciem juz bardzo, bardzo dlugo, co jakis czas wracam, potem lezy sprawa odlogiem. Postep informacji na internecie poszedl tak do przodu, ze wierze iz jednego dnia znajde moja odpowiedz.
Co jedynie jeszcze moglabym was prosic to zapytac swoje starsze pokolenie, dobijajace do 80-tki, te osoby moga wiedziec.
Za rada Asi zrobilam post na Forgen ale zadnej odpowiedzi jeszcze nie ma.
Dziekuje Jerzy, pozdrowienia, Hania.

Re: Kokarda zalobna ?

18 cze 2009, 10:29

Hallo Haniu,
mam w zbiorach zdjecia mojej babci na ktorym ma rowniez taka kokarde. http://www.theresemichalski.republika.pl/albumrodzinaczarnecki.html
Oczywiscie nie moge twierdzic ze ta kokarda byla czarna, byc moze brazowa, ciemno szara lub granatowa, prawdopodobnie w kolorze spodnicy. Wiem natomiast ze w okresie w ktorym bylo robione zdjecie (plus minus 5 lat) w bliskiej rodzinie nie zaistnial zaden przypadek smierci, a wiec nie bylo powodu do noszenia zaloby. Dodam jeszcze ze zdjecie bylo robione w Duisburgu.
Moze byla taka moda...ale Twoja teoria tez nie jest pozbawiona logiki - trzy panie z kokardami...troche to dziwnie wyglada.
Poniewaz trudno znalezc potwierdzenie dla Twojej teorii, dobrze byloby aby inni przejrzeli swoje albumy z tego okresu w poszukiwaniu podobnych zdjec i zastanowili sie czy osoba z kokarda mogla byc w zalobie.
Pozdrawiam serdecznie, Teresa

Re: Kokarda zalobna ?

18 cze 2009, 13:14

Witam Teresa -
Bardzo sie ciesze :D , ze znalazlas kokarde u siebie w fotkach. Rzeczywiscie wyglada tak samo. Dziekuje, ze przejrzalas swoje zdjecia. Moze jeszcze ktos znajdzie w swoich zbiorach ? Mam takze powiazanie niemieckie w tym okresie, mojej babci bliska ciotka mieszkala w Berlinie, Weronika Kubicka oraz jej corka Weronika Kubicka-Piechocka. Moja babcia czesto jezdzila do Berlina. Masz racje, ze 3 mlode kobiety /w tym jedna byla juz mezatka/, z kokardami wygladaja dziwnie. Dziekuje za odpowiedz Tereso.
Pozdrowienia
Hania
Odpowiedz