Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Dwa Obrazy

16 cze 2009, 17:22

Jestem w posiadaniu dwóch obrazów czarno-bialych, otwieranych.Wymiary:wysokość 65,5cm;szerokość 53,5cm.Rama drewniana

Prosił bym o jakiekolwiek informacie na ich temat.

Klikni link
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8702cc840c3aa2e7.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bead74cd5a1763de.html

Re: 2 Obrazy

16 cze 2009, 20:03

Czy mógłbyś określić, co Cię dokładnie interesuje? Mi te obrazy wyglądają na Matkę Boską oraz Chrystusa i według mnie są kolorowe (chyba, że tak wyglądają na zdjęciach). Wyglądają na dosyć stare, raczej przedwojenne. Jeśli uściślisz swoje pytanie, być może ktoś będzie mógł napisać coś więcej.

Re: 2 Obrazy

16 cze 2009, 20:52

Takie obrazy jeszcze sześć lat temu wisiały w domu mojej teściowej.To Matka Boska Bolesna i Chrystus Umierający. Obrazy były rzeczywiście przedwojenne, ale tzw. oleodruki. Autora nie podano .U nas były zupełnie czarno białe. Oddano je do kościoła, a nim to zrobiliśmy długo szukaliśmy wzmianek w różnych źródłach, ale na nic nie natrafiliśmy. Nasze obrazy również były za szkłem...co masz na myśli pisząc "otwierane"? Czy są połączone?
Jeszcze dwa obrazy w podobnej technice i równie stare tylko w kolorach nadal są u nas. To wg naszej wiedzy "święte obrazy" typowe w latach międzywojennych. Niektóre bardzo piękne.
Ostatnio edytowano 17 cze 2009, 21:05 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Re: 2 Obrazy

17 cze 2009, 07:56

W rzeczyistości te obrazy są czorno-białe,olejdruki.Są dwa osobne,rama z szybą jest otwierana jak okno w bok.chciałem się dowiedzieć wszystkiego co morzliwr,kto je zrobił,
skąd pochodzą,ile mają lat i czy mają jakąś wartość.

Pozdrawiam
Dominik

Re: Dwa Obrazy

17 cze 2009, 15:20

Witam! mam nadzieję, ze uda mi się odpowiedzieć, bo to mój debiut na tym forum. Otóż obrazy te, to drukowane typowe przedstawienia dewocyjne z 2 połowy XX w. lub początku XX w. Co do techniki: są to prawdopodobnie oleodruki (nie olejdruki), ew.chromolitografie lub litografie kolorowane, ale to już są trudnorozpoznawalne niuanse. Były produkowane masowo w specjalnych wydawnictwach-drukarniach w całej Europie (głównie na terenie Niemiec), skąd były też szeroko rozpowszechniane od Hiszpanii do Polski. Nieraz można zidentyfikowac producenta (gdzieś po bokach moga być różne drobne, drukowane napisy). Nie mają dużej wartości materialnej! Większa sentymentalną - jezeli sa to pamiątki rodzinne. Często rama jest droższa niż sam obraz (w tym wypadku podwójna i otwierana, na zawiasach). Przedstawienia te to reprodukcje obrazów barokowych włoskich malarzy Guido Reniego (Jezus - tzw. Ecce Homo)(oryginał w National Gallery w Londynie o ile dobrze pamiętam, ale może być też kilka wersji) i Carlo Dolciego (Matka Boska Bolesna), powielane w tysiacach egzeplarzy, gdyż Kościół oficjalnie widział w tych obrazch idealne religijne przedstawienia. To chyba wystarczy, ale jakby co to służę pomocą.
pozdrawiam, Hubert
Odpowiedz