Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

jakie nazwisko umieścić na drzewku?

06 lip 2009, 19:52

Mam mały dylemat z podjęciem decyzji, jaką formę nazwiska zapisać na wydruku drzewka, aby było to czytelne dla osób nie bardzo wtajemniczonych w rodzinne zawiłości. Takich nazwisk mam kilka, ale największy problem mam z nazwiskiem KOFFNYT i DEMBNIAK z różnymi ich odmianami.
Koffnyt pojawia się m. in. w formie Kofnit, Koffnit, Kaufnyt, Kowneta, Kaufnyta, Kownita i dotyczy osób blisko spokrewnionych lub nawet tej samej osoby. Czy w drzewku przyjąć formę, jaka jest używana prze naszą linię tj. Koffnyt, która obecnie jest ewenementem na skalę światową ;) czy trzymać się starych zapisów, a jeśli tak, to znów którą formę wybrać, skoro były używane zamiennie :roll:
To samo mam z Dembniakami, którzy bywają Dębniakami czy Dębińskimi.
Szkoda byłoby pominąć wszystkie barwne formy nazwiska, ale jak to sensownie przedstawić? Boję się, że * i inne odnośniki pod drzewkiem mogą być nieczytelne dla laika...
Może ktoś z Was miał podobny dylemat i znalazł już rozwiazanie?

Re: jakie nazwisko umieścić na drzewku?

06 lip 2009, 21:46

Witam !
W podobnych przypadkach trzymam się jednej formy nazwiska, a obok wpisuję inną czcionką tą którą posługiwała się dana osoba. Do takiego drzewa dołączona jest legenda tłumacząca zastosowanie innej czcionki przy wpisaniu dwóch nazwisk.

Pozdrawiam Piotr

Re: jakie nazwisko umieścić na drzewku?

06 lip 2009, 22:00

Magdo!
Trudno cokolwiek radzić w Twojej sprawie...
Gdybym miał taką sytuację jak Twoja, byłbym wierny zapisom, jakie odnalazłaś w dokumentach metrykalnych. To znaczy, w różnych okresach - różne formy nazwiska. Przemawia tutaj argument prawdy historycznej. Można w opisie lub przypisach podać przy danej formie brzmieniowej nazwiska okres czasowy jej występowania. Każdy, kto będzie analizował zapisy w drzewie rodzinnym będzie swiadom tego jak na przestrzeni dziesięcioleci/ stuleci ewoluowała forma waszego nazwiska. Odradzałbym sprowadzanie wszystkich zapisów tylko do formy współczesnej.
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy

Re: jakie nazwisko umieścić na drzewku?

09 lip 2009, 00:24

Ja przyjmuję podstawową wersję nazwiska, która wynika z liczby wystąpień oraz (lub) z linii łączącej daną osobę z drzewem, a pozostałe wersje dopisuje w nawiasie. Problem w tym, że programy genealogiczne nie przewidują takiej możliwości (w skrajnym wypadku oprócz wersji podstawowej 4 wersje oboczne).
Odpowiedz