Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuchowie

12 lip 2009, 18:27

Witam.

Jak wyglądało szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku? Czy jest możliwość uzyskania kopii świadectw z przedwojennych szkół?
To tylko niektóre pytania, które nasuwają się przy tak ogromnym temacie jakim jest dawne nauczanie w parafialnych szkołach i szkołach powszechnych.
Czy macie w tym zakresie jakieś doświadczenia?

Dla zainteresowanych załączam link do ciekawego spojrzenia na historię szkoły (i nie tylko) w Głuchowie (koło Kościana):
http://www.spgluchowo.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=7&menu=9&strona=1

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuchowie

12 lip 2009, 19:29

Witaj,

Jakis czasu temu szukalam informacji o szkolach i postepach w nauce moich przodkow. Dla dwoch rodzin mialam duze szczescie, gdyz szkoly do ktorych chodzili sa stare. Jedna ma obecnie 118 lat, a druga 175 !

W obu szkolach sa zachowane dzienniki swiadectw, nie wszystkie oczywiscie, bo to byloby zbyt piekne ale prawie komplet.
Dzieki uprzejmosci dyrekcji znalazlam moich krewnych i sfotografowalam ich swiadectwa. Dowiedzialam sie, ze moj dziadek spiewal "prawie dobrze" i w szkole "bywal". A przede wszystkim poznalam dokladne daty urodzin tych osob, ktorych wczesniej nie moglam dlugo znalezc oraz w przypadku sierot osoby, ktore sie nimi opiekowaly.

W jednej ze szkol sa przechowywane dzienniki z wszystkich klas - choc nie ma takiego obowiazku. I na jubileuszu szkoly sprawdzilam jak sie uczyla moja mama i ojciec, no i oczywiscie zweryfikowalam ich slynne "w moich czasach" i "ja mialam same piatki" :D :D :D :()

Polecam przegladanie swiadectw rodziny, jest na co patrzec:) niestety czasami trzeba sie wesprzec osobami znajacymi dobrze niemiecki. Pozdrawiam Ewe, ktora mi je tlumaczyla

Slawa

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuchowie

12 lip 2009, 21:42

Jak już wspominamy o szkolnictwie to nie zaszkodzi wspomnieć o"Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla USA." Może nie wszyscy znają ten temat.
"Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla USA" jest kolekcją 111 tomów opracowanych w Polsce w 1926 roku i dostarczonych Prezydentowi Calvinowi Coolidge z Białego Domu, aby uczcić 150 rocznicę Deklaracji Niepodległości.
Kolekcja zawiera pozdrowienia i podpisy przedstawicieli rządu wszystkich szczebli, religii, osobistości biznesu, nauki i wojskowości i około 5,5 mln. uczniów szkół.Pierwsze 13 tomów zostało zamieszczonych w internecie.Członkowie i sympatycy Pol.TG wspólnymi siłami dokonaliśmy indeksacji tych nazwisk i stworzono wyszukiwarkę .Zamieszczona jest ona na stronach - genealodzy.pl http://www.deklaracja.genealodzy.pl/ Jest tam 246108 nazwisk.
Znalazłem tam podpisy moich rodziców,chrzestnych,braci matki oraz bardzo dużo podpisów osób które pamiętam z młodszych lat.Staraliśmy się odszukać osoby podpisane na tych deklaracjach (musiały by mieć około 100 lat),odnaleziono jedną przeszło 90 letnią panią która była niewidoma,natomiast w Wolsztynie mieszkał do 2008 roku 102 letni pan,odszukał on swój podpis na deklaracji jaki złożył będąc uczniem gimnazjum , mając niecałe 20 lat.

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuchowie

24 lip 2009, 22:36

http://ifotos.pl/img/hqxese.jpg
Proszę o pomoc w identyfikacji osób na powyższym zdjęciu.Jest to grono pedagogiczne jakiejś poznańskiej szkoły.Krzyżykiem u dołu zaznaczony prof.Jan Krajka,o którym informacji poszukuję.Jaka to szkoła?
Pozdrawiam.Barbara

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuchowie

25 lip 2009, 08:15

Moj pradziadek Georg Popiolek (ur. 1875) odwiedzal pierwsze krolewskie seminarium dla nauczycieli w EXIN(Kcynia) od 22 - 28 sierpnia 1895 r. Ostatniego dnia seminarium zdal egzamin na nauczyciela szkoly podstawowej(mam swiadectwo tego egzaminu wystawione przez "pruski rzad" w Poznaniu, datowany 16 pazdziernika 1895 roku.Po pierwszym egzaminie pradziadek pracowal jako nauczyciel w szkolach podstawowych :
Kiszewo - 1895 -1901
Keblowo - 1901 - 1903
Nochowo - 1903 - 1905
Stara Jablonka - 1905 - 1925
Wielka Lipka - 1925 - 1935(do czasu emerytury)

Niestety nie wiem ile w sumie seminarium odwiedzal w czasie jego dlugoletniej pracy...Pradziadek zmarl w 1943 roku w Poznaniu.

pozdrawiam
Ewa

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuchowie

26 lip 2009, 12:51

Witaj Darku.
Faktycznie szkolnictwo XIX w. jest naprawdę ciekawe. Wiele w tym temacie poszukuję, ponieważ mój pradziadek był nauczycielem w Zaborze Pruskim. Idąc śladem jego miejsc pracy, trafiłam na świadectwo szkolne z 1881 r. podpisane jego ręką. Jeżeli uda się uzyskać odpis świadectwa, to będzie ono wyglądało jak odpisy z ksiąg kościelnych, czyli stare dane a współczesny wygląd. Popytaj w okolicy, może zachował ktoś w domu jako pamiątkę stare świadectwo. Ja w ten sposób zdobyłam, a jak ono wygląda ? - spojrzyj tutaj

Obrazek

Pozdrawiam
DankaW
Ostatnio edytowano 12 sie 2009, 14:55 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuchowie

12 sie 2009, 13:56

Witam,
Uczelniane archiwa to tez jakas mozliwosc. Skan swaidectwa maturalnego Mojej Mamy z 1929 r. dostalam z Archiwum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuch

30 kwi 2012, 17:36

Nie o szkole w Głuchowie, ale o Katolickim Gimnazjum w Ostrowie (wymienione są nazwiska nauczycieli i abiturientów z 1871r.oraz regulamin dla uczni na stancjach) pisze "Dziennik Poznański"nr228 z dnia 6-10-1871r., na str.3 (Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa).

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuch

20 maja 2012, 05:58

WBC „Dziennik Poznański” nr79, 6-4-1892r., str.5:
Przypominamy. Dzieci, które w bieżącym roku aż do 30 czerwca ukończą szósty rok życia, muszą być oddane do szkoły już po Wielkiej nocy przy rozpoczynaniu nowego roku szkolnego. Tylko te dzieci, które dla choroby i ogólnie słabego rozwijania się do nauki niezdolne, mogą być za świadectwem lekarskiem pozostawione w domu.”

WBC „Nowy Kurjer” nr46, 24-2-1935r, str.14- reportaż ze szkoły powszechnej NR 30 przy ulicy Garncarskiej 7 w Poznaniu (zdjęcia):
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=217708

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuch

21 maja 2012, 06:19

WBC „Dziennik Poznański”nr71, 28-3-1865r., str.5:
„Miejskie progimnazyum w Gnieżnie. Egzamin ku przyjmowaniu nowych uczniów (aż do wyższej sekundy włącznie) odbędzie się dnia 26 kwietnia rb. rano o godzinie 9. Rodziców, chcących swych synow oddać do zakładu, uprasza się, aby ich jak najwczesniej (osobiście lub też piśmiennie) zameldowali, gdyż z powodu przepełnienia niektórych klas mogłyby opóznione zameldowania pozostać nieuwzględnionemi. Na cel rzeczony żąda się metryki, świadectwa udzielanej uczniowiu poprzednio nauki lub też świadectwa odejścia, a nadto świadectwa z szczepionej ospy. Gniezno, 11 marca 1865. Dr.J.Methner.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Szkolnictwo w XIX i na początku XX wieku -szkoła w Głuch

23 maja 2012, 07:03

„Zasadnicze rysy do rozkładu nauk jednoklasowych szkół katolickich” król.regencyi w Poznaniu - wysłane do inspektorów szkół w 1868r.:

http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=15668&from=publication

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz
Odpowiedz