Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 04:06

wpis 9 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=97189
To Maciej czy Mateusz?

Inne pytanie pewnie blache.
Rowniez wpis 9 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... ?cat=97189
Jaka moze byc geneza takiego alias. Czy pozniej dzieci beda Grochowiak czy Dobrzynscy? Nie zauwazylem ani jednego ani drugiego w parafii Tuczno. Moze sie wyprowadzili. Nie wystepowali jako Dobrzynscy to pewne.

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 07:34

Krzysztof Dobrzynski napisał(a):wpis 9 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=97189
To Maciej czy Mateusz?


Dzień dobry,
nie jestem jakoś szczególnie wykształcony w łacinie, ale ta forma imienia wygląda na dopełniacz imienia Matt(h)ias (pisownia wygląda jakby t+h zostało połączone). A czy to był Maciej czy Mateusz to już trudno powiedzieć - o ile zrozumiałem z tego co Łukasz kiedyś tłumaczył, imiona te były stosowane wymiennie.

Pozdrawiam,

Piotr

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 08:02

Witam.
Mathias to Maciej, Matheus/Mathaus/ Mathaeus to Mateusz, jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby imiona te stosowano wymiennie.
Mathiam znaczy Macieja (syn, córka).

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 09:06

zródło; Wikipedia
cyt...
Mateusz – imię męskie pochodzenia biblijnego, wywodzące się od hebrajskiego wyrazu Matan (מַתָּן), imienia Matanjah, Matisyahu oznaczającego "dar od Boga", "dar od Jahwe". W dawnych źródłach polskich występowało jako: Mathaeus, Matyjasz, Matitiasz, Matyja, Matys(z), Matoz, Matusz. Do XVI wieku imiona Maciej i Mateusz nie były w języku polskim rozróżniane.

pozdrawiam
Barbara K.

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 09:31

Henryk Krzyżan napisał(a):Witam.
Mathias to Maciej, Matheus/Mathaus/ Mathaeus to Mateusz, jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby imiona te stosowano wymiennie.
Mathiam znaczy Macieja (syn, córka).


Jeśli już, to sformułowanie syn / córka Macieja byłoby zapisane jako filius / filia Mathiae ;)

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 09:43

koszuciak napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):Witam.
Mathias to Maciej, Matheus/Mathaus/ Mathaeus to Mateusz, jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby imiona te stosowano wymiennie.
Mathiam znaczy Macieja (syn, córka).


Jeśli już, to sformułowanie syn / córka Macieja byłoby zapisane jako filius / filia Mathiae ;)


genitive Matthiae also Matthiam (Wiki)

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 09:54

Końcówka imienia -as wskazuje na deklinację I, która służy do odmiany rzeczowników rodzaju żeńskiego i w wyjątkowych sytuacjach niektórych rzeczowników rodzaju męskiego. Wobec tego odmiana imienia Matthias wygląda następująco:

Nominativus (mianownik) - Matthias
Genetivus (dopełniacz) - Matthiae
Dativus (celownik) - Matthiae
Accusativus (biernik) - Matthiam
Ablativus (narzędnik) - Matthia
Vocativus (wołacz) - Matthias

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 12:32

Henryk Krzyżan napisał(a):Witam.
Mathias to Maciej, Matheus/Mathaus/ Mathaeus to Mateusz, jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby imiona te stosowano wymiennie.
Mathiam znaczy Macieja (syn, córka).



miałam problem w ustaleniu tożsamosci mojego 3xpra dziadka pisanego raz Mateusz , innym razem Maciej okazł się być jedną osobą
w wyszukiwarce Poznan-Project Mathaeus/Mateusz Mathias/Maciej - występują razem

Inny przypadek; Wojciecha/Adalbertus zapisywano jako Georgius/Jerzy a imiona te nie mają wspólnych korzeni jak
w/w Maciej- Mateusz .
W drzewie krewnych wyst. jako Wojciech , w moim jako Jerzy dopiero po ustaleniach okazł się być jedna osobą.
Zetknęłam się z podobnymi przypadkami / baza - basia / że Wojciecha zapisywano jako Georgius.


B.K.

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 13:24

Barbara K. napisał(a): Inny przypadek; Wojciecha/Adalbertus zapisywano jako Georgius/Jerzy a imiona te nie mają wspólnych korzeni jak w/w Maciej- Mateusz .
W drzewie krewnych wyst. jako Wojciech , w moim jako Jerzy dopiero po ustaleniach okazł się być jedna osobą.
Zetknęłam się z podobnymi przypadkami / baza - basia / że Wojciecha zapisywano jako Georgius.

To już Łukasz wyjaśniał:
viewtopic.php?f=5&t=6771

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 13:47

Spotykam - w zależności od tego z której częsci Wielkopolski pochodzi zapis - Mathias i w nawiasach Maci

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 13:56

Dziękuję Bartkowi za link n/t Wojciecha, przeczytałam
pozdrawiam
B.K.

szukam;Junoski/Janoski/Janowski , Słaboszewski/Sławoszewski, Kubiak, Fibich/Fiebig

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 19:59

Za wikipedia juz cytowana:
Maciej – imię męskie, pochodzenia hebrajskiego: hebr. מתתיהו Matatjahu, oznaczające „dar od Boga”, „dar Jahwe”. Forma Maciej powstała prawdopodobnie jako spolszczenie węgierskiego imienia Mátyás (wymawiane Maciasz). Imię to nosił apostoł wybrany po samobójstwie Judasza. Do XVI wieku imiona Maciej i Mateusz nie były w języku polskim rozróżniane.

Mateusz i Maciej to dwa kontynuanty jednego, hebrajskiego, teoforycznego imienia biblijnego Mattan-jah, tzn. 'dar Jahwe'. Zostało ono zapożyczone do języka greckiego w dwu formach: Matthaios oraz Matthias i dało początek dwóm odrębnym imionom. Grecka forma Matthaios, w łac. Mathaeus, to spolonizowane imię Mateusz. Natomiast greckie Matthias, łac. Matthias to polski Maciej. W staropolszczyźnie były w uzyciu liczne formy oboczne, m.in. Matys, Matysz, Matusz, Matyja, Matyjasz, które odnosiły się zarówno do Macieja, jak i Mateusza.
Zrodlo: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Mateu ... ;6723.html

Ale moj przyklad to nie sredniowiecze. To XIX wiek. I badz tutaj madry laczyc dzieci raz zapisanego ojca jako Maciej innym razem jako Mateusz. A niech jeszcze beda w jednej miejscowosci razem Maciej i Mateusz ozenionymi z Marianna (najbardziej popularne imie w XIX wieku). Do ktorego ojca powinno byc zapisane dziecko?

W moim przykladzie wyraznie widze Mattiiam. Wpisy 12 i 13 maja "h' pisane troche inaczej. Osobiscie jestem tutaj za Maciejem. Moj wpis jest z Tuczna kolo Inowroclawia. Moze to ma znaczenie jak pisal Pawel.
Na zlosc rok pozniej znowu bylo widac to samo imie. Wpis 7 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=97189

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 20:36

Krzysztofie, "rule of thumb" jest taka, że jeśli był chrzczony w lutym, to zapisujesz go po polsku jako Maciej, a jeśli we wrześniu, to Mateusz.

Niezależnie od tego, jak go tam w konkretnym akcie w czasie jego życia zapisano, bo często zapisywano na zmianę raz tak, raz tak.

Re: Imie meskie Mattiiam

15 gru 2017, 21:09

Dzieki Lukasz,
Pierwsze polrocze Maciej, drugie polrocze Mateusz.
Nigdy nie spotkalem sie z taka pisownia stad moje rozwazania.
Odpowiedz