Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Identyfikacja pieczęci na alegata

09 wrz 2009, 20:43

Witam.

Od pewnego czasu poszukuję parafii Krzyżanczewice (Krzyżanowice?), gdzie w 1769 r. urodził się mój przodek Walenty Kamiński.
W tym czasie było kilka parafii o takiej nazwie.
Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji pieczęci na alegata do małżeństwa, które Walenty zawarł w 1818 r. w par. Kraszewice. Być może to pomogłoby w umiejscowieniu tej parafii.

W odpisie metryki pojawiają się nazwiska 2 proboszczów tej parafii: Antoni Siwek - 1769 r, który ochrzcił Walentego. i Jan Dudek - 1818 r., który sporządził odpis metryki.
Może ktoś z Was natknął się na księży o takich nazwiskach?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam.
Ania.


Obrazek

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

10 wrz 2009, 08:19

Anno!
Villa Krzyżanczewicze = wieś Krzyżanzczewicze. Z tego nie wynika że jest to parafia. Niemniej w XIX w, w archidiecezjach Poznańskiej i Gnieźnieńskiej taka miejscowość nie występuje. Nie występują również Kezyżanowice.
Wojtek

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

10 wrz 2009, 08:33

Aniu,

Odpis wykonano na papierze stemplowym z pruskimi oznaczeniami. Niestety brak pieczęci własnej parafii :(


Wojtku,

Z podpisu wynika, że w Krzyżanczewicach mieściła się kancelaria parafialna, więc pewnie i kościół.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

10 wrz 2009, 14:53

Bartku!
Ten podpis dla mnie brzmi tak:Joannes Duden canc. = Jan Dudek kancelista i podpis . Z tego nie wynika nawet czy Jan Dudek był księdzem :)
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

10 wrz 2009, 16:18

Obrazek

To jest akt małżeństwa Walentego z drugą żoną, sporządzony w par. Kraszewice w 1818 r.. Jest tam wyraźnie napisane, że: Walenty "zaświadcza swój wiek metryką wyjętą z Ksiąg Kościoła Parafialnego Krzyżanczewskiego". Przepraszam za złą jakość obrazka. Jest to ksero aktu z AP Poznań.
Jak wyżej pisałam, zachowały się dowody małżeństw
z tego roku, a wśród nich odpis metryki Walentego.

Tez teraz się zastanawiam,czy Jan Dudek to ksiądz. Ale, czy w tym czasie były takie praktyki, że odpis mogła wydać osoba świecka?

Ania.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

10 wrz 2009, 21:25

Witam Aniu!
a może to jest ta miejcowość Kraszewick
zobacz pracę BEATA MEDYÑSKA-GULIJ, DARIUSZ LOREK
PRUSKIE MAPY TOPOGRAFICZNE DLA WIELKOPOLSKI
DO 1803 ROKU
tam na str 36 masz mapę i chyba poszukiwaną parafię.
Ryc. 6. „Mapa Prus Po³udniowych” z 1793 r. (zmniejszona do skali 1 : 150 000)

link do strony:
http://www.badaniafizjograficzne.com.pl ... _Lorek.pdf

Pozdrawiam Bożena

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

10 wrz 2009, 22:15

Witam!
Ta miejscowość na mapie znaleziona przez Genowefę, to dawniejsza wieś, a obecnie część poznańskiej dzielnicy Jeżyce o nazwie Krzyżowniki. Akta parafii wg. bazy Pradziad znajdują się w AA Poznań.
Pozdrawiam. Jolanta

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

11 wrz 2009, 10:03

Dziękując bardzo za zainteresowanie i informacje (Bożenko - link świetny!), dodam, że mój Walenty Kamiński, pracowity, pierwszy ślub brał w 1800 r. (mając 31 lat !) w parafii Cieszęcin k. Ostrzeszowa z[/b] Marianną Fraś.
Z analizy akt par. Cieszęcin z XVIII w. wynika, że rodzina Frasiów była zakorzeniona w tej okolicy, natomiast Kamińscy pojawiają się dopiero w końcu XVIII w., ale nie są powiązani rodzinnie z moim[b] Walentym.[/b]
Wygląda na to, że On nie ma tam żadnej rodziny, że był przybyszem z innych stron.
W tej parafii, w 1802 r. urodziło się pierwsze dziecko Walentego i Marianny - córka Petronela, a kolejne dzieci rodzą się już w Czajkowie, par. Kraszewice k. Kalisza.
W aktach urodzin kolejnych dzieci jest zapisane, że Walenty to "kurzacz węgla (wytwórca węgla drzewnego), pracujący w hucie żelaznej w Czajkowie.
Marianna umiera w lutym 1818 r.
Zostały małe dzieci, więc Walenty szybko ponownie się żeni. I ... musi dostarczyć odpis metryki.
Udaje się więc do rodzinnej wioski Krzyżanczewice, par. ???? i 3 sierpnia 1818 r.odpis od Jana Dudka (księdza???, kancelisty ???) otrzymuje.
30 sierpnia wstępuje w ponowny związek małżeński.
Umiera w Czajkowie w 1827 r.
Jest więc mój Walenty "wędrowniczkiem" - tylko........... gdzie się urodził ?????????/


Pozdrawiam.
Ania.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

11 wrz 2009, 13:56

Sprawdzałęm w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego.
Nie ma miejscowości Krzyżanczowice, jest Krzyżańcowice z niem. Krzyżanzowitz w pow. Olesinskim niedaleko Prosny k/Gorzowa
Jest natomiast wiele miejscowości o nazwie Krzyżanowice 2 w powiecie bocheńskim , w pow. Iłża i nad Nidą pow. Pinczów. Te chyba nie wchodzą w rachube z uwagi na pieczęcie pruskie ( patrz info Bartka ) Pozostały więc takie:
- z niem. Kreuzenort wieś w pow. Raciborskim 168 km od Wrocławia
- w parafii Paschwitz pow. wrocławski
- z niem. Kryczanowitz pow. trzebnicki par. Kopska wieś

Tylko jedna jest miejscowościa z kościołem parafialnym , ta w powiecie bochenskim nad rzeka Rabą.
Chyba , że te pieczęcie są austriackie to wtedy by pasowało( nie znam się na pieczęciach ) Co prawda na jednej jest wyszczególniony 1 grosch a taka waluta obowiązywała również w zaborze austriackim.
Wojtek
p.s. oczywiście opis miejscowości w Słowniku jest większy , tutaj zastosowałem najistotniejsze informacje

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

11 wrz 2009, 16:48

Tak, pieczęcie są bez wątpienia pruskie. Po prawej monogram królewski Fryderyka Wilhelma III: F[ridericus] W[ilhelmus] Rex. Po lewej taksa "gute groschen", na terenach polskich występująca jedynie w prowincjach: Pomorze i Brandenburgia. Rozwiązanie zagadki może podsunąć środkowa "pieczęć stępla" - zwykle używano tu pieczęci własnej niższej jednostki administracyjnej jak rejencja czy hrabstwo. Niestety tej konkretnej nie potrafię skojarzyć :(

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

11 wrz 2009, 19:22

Wojtku, Bartku,

dziękuję za kolejną porcję informacji.

O Krzyżańcowicach k. Olesna, woj. opolskie też myślałam. Wiem, że to parafia Zdziechowice.Akta są od 1808 r.
Dzwoniłam dziś do parafii i otrzymałam odpowiedź, że w Krzyżanowowicach (Krzyżańcowicach) był kiedyś (tak zachowało się w pamięci mieszkańców) drewniany kościół, choć nigdy tam nie było parafii...
Ale teraz Bartku, zastanawia mnie to, że pieczęć - taksa "gute groschen" wskazuje na prowincje: Brandenburgia i Pomorze...

Ania.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

11 wrz 2009, 22:40

Aniu!
Może pod tym linkiem na forum rozszyfrują gdzie była taka pieczęć
www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=162&t.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

12 wrz 2009, 21:33

Dziękuję Bożenko za kolejny link.

Pozdrawiam.
Ania.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

13 wrz 2009, 00:39

Aniu,

Wybaczysz, głupie może pytanie - skąd pewność że twoje Krzyżanczewice (Krzyżanowice) były parafią ?
Można tak przypuszczać z datowania alegaty, jeżeli byłoby to jedyne potwierdzenie to ja szukałbym miejscowości, nie tylko tych w których parafie istniały ...

Z nazw które kojarzą mi się z twoimi poszukiwaniami to wieś Krzyżanowo, parafia Brodnica, opodal Śremu.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

13 wrz 2009, 13:39

Tomku,

sugeruję się tym, co napisał ksiądz Jan Krajewski z par. Kraszewice, który w 1818 r. udzielił ślubu Walentemu . Mając w ręku odpis metryki, sporządzony przez Jana Dudka (księdza?, kancelistę?) w Krzyżanczewicach (patrz: datum in Krzyżanczewice 9 Austi, Anno 1818), napisał w akcie małżeństwa, że Walenty "zaświadcza swój wiek metryką wyjętą z Kościoła PARAFIALNEGO Krzyżanczewskiego.
Ale, może rzeczywiście ksiądz Krajewski napisał "na wyrost "kościół parafialny"...

Pisałam w poprzednim poście, że najbardziej prawdopodobne Krzyżanczewice (miejsce urodzenia Walentego), to te koło Olesna, pół. część woj. opolskiego.

Poczyniłam starania w AP w Opolu, aby to potwierdzić lub wykluczyć.

Mój Walenty musiał ( a może chciał?) 2 razy w ciągu swojego życia zmieniać miejsce zamieszkania - pierwszy raz: z Krzyżanczewic do Cieszęcina k. Ostrzeszowa, drugi raz: z Cieszęcina do Czajkowa , par. Kraszewice k. Kalisza.



Pozdrawiam.

Ania.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

16 wrz 2009, 21:39

Witaj Aniu!

Patrząc na pieczęci pruskie pomyslałam, że warto sprawdzić miejscowość-wieś Krzyżanowo w powiecie malborskim gminie Stare Pole.
We wsi tej znajduje się gotycki kościól z XIV wieku - Parafia Św.Barbary Stare Pole.

Telefon do Proboszcza 055 271 30 80.

Miałam podobne zdarzenie,w metryce zniekształcono nazwę wsi i był problem z odszukaniem właściwej miejscowosci.

Życzę powodzenia :)
Danuta

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

17 wrz 2009, 22:26

Danusiu,
dziękuję za wskazanie tej parafii.
Zobaczymy, jaką odpowiedź dostanę z AP Opole. Poprosiłam o sprawdzenie, czy w par. Zdziechowice w 1818 r. akty metrykalne spisywał ksiądz (kancelista?) Jan Dudek.
Jeżeli tak, to na pewno są to Krzyżanczewice k. Olesna, woj. opolskie, należące do tej parafii.

Pozdrawiam.
Ania.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

17 wrz 2009, 22:56

Wieś Krzyżanowice (a nie Krzyżanczewice) należy do parafii w Zdziechowicach. Obie te miejscowości leżą przy drodze Byczyna - Praszka w odległości 2, może 3 kilometrów. W Krzyżanowicach nie ma śladu po kościele i nie sądzę, aby kiedykolwiek były one parafią. Czy "Krzyżanczewice" nie są wynikiem latynizacji Krzyżanowic?
Wieś Krzyżanowo znajduje się w parafii Błociszewo niedaleko Śremu.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

18 wrz 2009, 15:01

"Krzyżańcowice – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Gorzów Śląski.Krzyżańcowice to pomyłka ponieważ powinno być Krzyżanowice tak jak jest napisane na tablicach przy wjedździe.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego."
Mario,
to jest informacja z Wikipedii.

W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego... też nazwa Krzyżanowic, par. Zdziechowice jest zapisana Krzyżańcowice (niem Krzyzanowitz).

Na pewno Walenty urodził się w "villa Krzyżanczewicze". Ale jaka to parafia? Ostatnie zdanie odpisu: "Datum in Krzyżanczewice...."
Może powinno być napisane Zdziechowice??? Pomyłka księdza Dudka??? Niedługo się wyjaśni...

Pozdrawiam.
Ania.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

19 wrz 2009, 08:55

Co do Krzyżańcowic...
Nazwa ta w praktyce nie funkcjonowała wśród miejscowej ludności. O ile się nie mylę, to pomimo urzędowej nazwy Krzyżańcowice mieszkańcy mieli w dowodach wpisywane Krzyżanowice. Dopiero w 2004 r. wyprostowano ten fakt.

proszę spojrzeć:

UCHWAŁA Nr I/3/04 Rady Miejskiej w Gorzowie Śl. z dnia 28 stycznia 2004 r.
w sprawie: przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami miejscowości Krzyżańcowice w Gminie Gorzów Śl. oraz powołania komisji ds. konsultacji z mieszkańcami

Na podstawie art. 5a ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591, z 2002r; Nr 23, poz.220, Nr 62, poz.558, Nr 113, poz.984, Nr 153, poz.1271, Nr 214, poz. 1806, i z 2003r Nr 80, poz.717,Nr 162, poz.1568) oraz w wykonaniu uchwały Nr I/7/2003 Rady Miejskiej w Gorzowie Śl. z dnia 29.01.2003r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Gorzów Śl.
Rada Miejska w Gorzowie Śl. uchwala co następuje:

§1. Przeprowadzić konsultacje w formie ankiety z mieszkańcami wsi Krzyżańcowice w sprawie zmiany nazewnictwa miejscowości na Krzyżanowice.
§2. Powołać komisję ds. konsultacji z mieszkańcami w składzie:
1. Roland Fabianek
2. Małgorzata Mrugała
3. Donata Orzeszyna-Gajewska
4. Alojzy Madeja
§3. Do zadań w/w komisji należy:
1. Przygotowanie treści ankiety i rozprowadzanie wśród mieszkańców.
2. Podsumowanie wyników konsultacji.
3. Sporządzenie sprawozdania z przebiegu konsultacji.
§4. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gorzowa Śl.
§5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

a w konsekwencji:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 7 października 2004 r.
w sprawie ustalenia i zmiany urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektu fizjograficznego
[Dz. U. Nr 229, poz. 2312]
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. Nr 166, poz. 1612) zarządza się, co następuje:
§ 1. Ustala się nazwy miejscowości określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 2. Zmienia się nazwy miejscowości określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 3. Ustala się nazwę obiektu fizjograficznego położonego w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Wasilków na "Święta Woda, wzgórze w mieście Wasilków (-ej -y)".
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.

Załącznik Nr 2:
[...]
oleski
60 Gorzów Śląski Krzyżańcowice, wieś Krzyżanowice, wieś -ic, krzyżanowicki

pozdrawiam
Piotr Gerasch

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

19 wrz 2009, 23:46

PiotrGerasch napisał(a):Co do Krzyżańcowic...
Nazwa ta w praktyce nie funkcjonowała wśród miejscowej ludności. O ile się nie mylę, to pomimo urzędowej nazwy Krzyżańcowice mieszkańcy mieli w dowodach wpisywane Krzyżanowice. Dopiero w 2004 r. wyprostowano ten fakt.
... Piotr Gerasch

Zatrzymywałam się kilkakrotnie w Krzyżanowicach w latach 1987 - 1992 korzystając z gościnności miejscowych gospodarzy, rozmawiałam z proboszczem zdziechowickim i nigdy nie usłyszałam "Krzyżańcowice". Także na tablicach drogowych na obu końcach wioski był napis: "Krzyżanowice".

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

22 wrz 2009, 19:26

Witam.

Oto treść odpowiedzi, jaką otrzymałam z AP w Opolu:


    Archiwum Państwowe w Opolu uprzejmie informuje, że w naszym zasobie nie odnaleziono metryki chrztu na nazwisko Kaminski Walenty urodzonego w 1769r., w Krzyżanowicach k. Raciborza.
    Jednocześnie informujemy, że w zapisach metrykalnych parafii katolickiej Zdziechowice z 1818 roku występuje jedynie nazwisko księdza Piegza (Pfarrer Piegza).

    Powyższe poszukiwania przeprowadzono w następujących zespołach archiwalnych:

    - Parafia katolicka Krzyżanowice mikrofilmy,

    - Parafia katolicka Zdziechowice mikrofilmy".

Nasuwają mi się następujące pytania:

- Co oznacza Pfarrer Piegza - może Ojciec Piegza?

- Kim był Jan Dudek? Schematyzmy z 1802 r. wykazują kapelana o takim imieniu i nazwisku w par. Syców.Czy odpis metryki mógł wydać ktoś inny (np.osoba świecka) umiejący pisać, np. nauczyciel?

- Dlaczego Jan Dudek nie przystawił pieczęci parafialnej na odpisie metryki? Dlaczego datował ją w Krzyżanczewicach, gdzie nie było parafii? Czy było to zgodne z ówczesnym prawem, zwyczajami ?

- Czy odpis metryki mógł wydać ktoś inny ( nie duchowny), umiejący pisać, np. nauczyciel?


Pozdrawiam.
Ania.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

22 wrz 2009, 20:35

Aniu,

Czuję w tobie bratnią duszą tkwienia w uporze poszukiwań w sytuacji na pozór bez szans :-( - z ciekawością śledzę więc ich przebieg i trzymam kciuki !

Ja bym posłuchał Bartka.
Masz coś bardzo konkretnego - środkową pieczęć o której nic nie wiadomo.
Kiedyś czytałem że w zaborze pruskim pieczęci były obecne wszędzie, dysponowały nimi nawet wsie.

Znalazłem u siebie w notatkach taki link:
http://adacta.archiwa.net/file/m_pruskie_hleb.pdf
sporo informacji i odwołań do źródeł, może się przyda...

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

22 wrz 2009, 21:59

Witam! :)

Poszedłem trochę innym tropem...

Po pierwsze: pieczęcie są z zaboru pruskiego - to nie podlega dyskusji (z tego co zrozumiałem)
w takim razie, cały zabór rosyjski odpada.

Zasugerowałem się więc odległością...

Najbliższe Krzyżanowice, jakie były w zaborze pruskim i są blisko Kraszewic z Wielkopolski, to Krzyżanowice, woj. Dolnośląskie, powiat trzebnicki, w gminie Wisznia Mała.

Odległość to około 90 km w linii prostej.

Poprzednie nazwy miejscowości:
1355 r. - Kryzaniwicz;
1739 r. - Krisanowitz;
poł. XVIII w. - Krischanowitz;
(źródło: http://www.kociegory.com/index.php?did=20060206145437&id=artj&pid=20081021112240&iid=20081218120841 )
Już raz musiałem tak zrobić, iść na wyczucie. Poszukałem najbliższej miejscowości i trafiłem. Nie mówię, że tak będzie w tym wypadku... ale może warto?

Życzę powodzenia :)

P.S.
Pfarrer, to z niemieckiego proboszcz, pleban.

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

23 wrz 2009, 08:22

Aniu,

myślę, że dalej już nie ma co gdybać. Najwyższy czas zabrać się za regularną kwerendę po alegatach z Kraszewic, może również z sąsiednich parafii z tego samego okresu. Zwróć uwagę na punkty krytyczne, tj.
1) obecność (lub nie) pieczęci kościoła parafialnego,
2) czy kancelista ("canc.") wydający odpis był niekiedy tytułowany jak osoba duchowna ("A.R." itp.)?
3) jakie wzory pieczęci stosowano w miejscu Twojej "pieczęci stępla"?

Osobiście wątpię, by osoba świecka pozwoliłaby sobie wówczas na pozdrowienie kapłana słowami "Salutem in Domino"...

Re: Identyfikacja pieczęci na alegata

23 wrz 2009, 14:17

Witam
Tomku, Kuba,
dziękuję za miłe słowa, informacje, sugestie...

Bartek ma rację. Dokładna analiza dowodów małżeństw z par. Kraszewice jest konieczna. A więc, po przejrzeniu akt par. Zdziechowice czeka mnie wycieczka do Poznania.

Aby się nie rozpraszać, zgodnie z sugestią Bartka, przenoszę ten temat na forum genealodzy.pl., gdzie został zapoczątkowany, jeszcze raz dziękując w tym miejscu za zainteresowanie i pomoc.

Na pewno na forum WTG Gniazdo jeszcze nie raz się spotkamy. Zawsze z przyjemnością tutaj wracam...


Pozdrawiam serdecznie.
Ania.
Odpowiedz