Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Zawiedzione nadzieje - AA Gniezno

10 wrz 2009, 15:03

Witam serdecznie.
Udałem się wczoraj do AA w Gnieźnie w celu odszukania aktu ślubu mojej praprababki. Zakres lat dotyczył przedziału 1866-1871. W 1866r. urodziła córkę Magdalenę i w akcie nie ma ślubu o ojcu dziecka - przypuszczam, że było to dziecko panieńskie, natomiast w 1871r. rodzi się kolejna córka, już o innym nazwisku, podane są dane ojca itd. A zatem ślub mógł odbyć się w tym zakresie czasowym. W grę wchodziły do przeszukania 3 parafie: Duszno, Kamieniec, Mogilno. W Dusznie urodziła się córka z 1866r., natomiast w Żabienku par. Mogilno urodziłą się córka z 1971r. Była jeszcze jedna córka niestety nie wiem czy urodziła się przed czy po 1871r. Wiem natomiast, że na terenie parafii Kamieniec. Przeszukałem zatem Kamieniec, Duszno, Kruchowo - niestety nie odnalazłem aktu ślubu. Zamówiłem księgę z Mogilna - niestety zostałem poinformowany, że jest w konserwacji (w inwentarzu nie było o tym mowy). Na pytanie kiedy będzie dostępna usłyszałem, że to wielka niewiadoma. Co zatem uczynić, gdzie szukać metryki ślubu? w jaki sposób dostać się do księgi?
-----------------------------------
Pozdrawiam.
Daniel

Re: Zawiedzione nadzieje - AA Gniezno

10 wrz 2009, 23:56

Jeśli chodzi o AAG - księgi "w konserwacji" czekają. Bo nie ma co ukrywać, konserwacja ksiąg to praca na lata, a konserwacja ksiąg z drugiej połowy XIX wieku, pisanych na "kwaśnym papierze" to zadanie przerastające naszą wyobraźnię (miałam w ręku taką ksiegę w jednej z podpoznańskich parafii - aż strach było przewracać kartki by się ni rozsypały).

Re: Zawiedzione nadzieje - AA Gniezno

11 wrz 2009, 07:04

Witaj Danielu !

Kopie ksiąg metrykalnych ze wszystkich interesujących Cię parafii są u Mormonów. Proponuję zajrzeć do Wrocławia a najpierw tutaj: http://www.chr.wroclaw.pl:80/.

Pozdrawiam
Mariusz
Odpowiedz