Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Uniewaznienie malzenstwa?

20 gru 2017, 19:19

Czy to jest uniewaznienie malzenstwa? Parafia Zerniki. Nigdy sie z czyms takim nie spotkalem a to po lacinie.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1040824

Re: Uniewaznienie malzenstwa?

20 gru 2017, 20:06

Nie, zwykła dyspensa od 2-go stopnia pokrewieństwa.

Re: Uniewaznienie malzenstwa?

20 gru 2017, 21:58

Dziekuje Bartku ale dziwne to ze taki oficjalny list. Wlasnie slowo dyspensa to zrozumialem. Duzo jest pokrewienstw wewnatrz rodziny.

Re: Uniewaznienie malzenstwa?

20 gru 2017, 22:13

Na dyspensę musiał być "papier" i był chyba obowiązek przechowywania go "przy metrykach".

Re: Uniewaznienie malzenstwa?

20 gru 2017, 23:02

Jeśli mogę dopowiedzieć ...
Kłeckie metrykalia są na Familly, w akcie małżeństwa był zapis o dyspensie, ale aby się dowiedzieć jaki był jej powód musiałam pojechać do AA Gniezno.
Są przechowywane osobno, a powód dyspensy był taki, że kawaler nie odbył przed ślubem służby wojskowej i Sąd wydał dyspensę pod warunkiem, że w przypadku rekrutacji małżeństwo nie będzie pod żadnym względem przeszkodą w pójściu do armii.

Re: Uniewaznienie malzenstwa?

21 gru 2017, 01:44

Danusiu jakie to byly lata, ze wojsko bylo takie wazne?

Re: Uniewaznienie malzenstwa?

21 gru 2017, 02:26

W moim przypadku było to około 1830 r.
Czytam teraz Dzienniki Urzędowe Królewskiej Regencji w Poznaniu od 1816 r. i okazuje się, że już wówczas te sprawy były bardzo ważne i regulowane przepisami pruskimi.
Myślę, że w Królestwie Polskim było podobnie.
Trafiłam na zgody dowódców na ślub żołnierza służącego w armii jak i na taką, że kawaler nie będący w wojsku przedkładał zaświadczenie od byłego dowódcy, że ten takowej nie wystawiał kawalerowi kiedy służył w armii i nie posiada wiedzy, aby kawaler był żonaty.
Te sprawy wiązały się z tym, że gdyby żołnierz zginął podczas działań, wojsko lub państwo (nie wiem kto, nie zwróciłam na tef fakt uwagi) musiałoby wypłacać rentę na utrzymanie żony i dzieci, a tego unikano. Żołnierze zobowiązani byli do założenia dla żony funduszu wdowiego a dla dzieci pupilnegi, czytam teraz o tym, ale nie sposób przepisywać całych dzienników, skupiam się na nazwach miejscowości i nazwisk osób, ponieważ to uważam za najistotniejsze przy naszych zainteresowaniach choć ciekawostek jest dużo więcej. Wybrałam Dziennik Urzędowy, bo to konkretne zarządzenia, choć z ich realizacją bywało pewnie różnie. Czytają się trudno ze względu na słaby druk nie mówiąc nic o formie języka i słownictwa oraz pisowni. Po przeczytaniu kilku artykułów zaczynam się zastanawiać nad poprawną polską dzisiejszą pisownią :) Warto to robić, chociażby dla własnej wiedzy i edukacji, tego na historii którą uwielbiałam nie uczyli. :( a ile by dziś było łatwiej.

Re: Uniewaznienie malzenstwa?

14 maja 2024, 06:16

Witam.
Gdzie są przechowywane dokumenty umiewaznienia małżeństwa? Mam tylko zapis informujący o takim procesie i jego datę zawarta w akcie kolejnego ślubu. Mowa o roku 1831 parafia Osiek Wielki (Koło)

Re: Uniewaznienie malzenstwa?

14 maja 2024, 09:06

Pewnie w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku. W akcie małżeństwa powinien być określony organ, który wydał decyzję. W archiwum warto też przejrzeć akta ogólne tej parafii.
Odpowiedz