Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Poznański chór katedralny

19 maja 2018, 11:50

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... rom=latest
Kurier Poznański 1936.02.06 R.31 nr59

- Poznański chór katedralny, pozostający pod wytrawnem kierownictwem ks. dr. Gieburowskiego sfotografowany wczoraj po południu na krótko przed odjazdem z koncertami do Wiednia i Budapesztu.
Przed samem wyjazdem chóru ks. prałat dr. Taczak odprawił w kościele św. Marcina krótkie nabożeństwo w intencji szczęśliwej podróży.
W czasie nabożeństwa odśpiewał chór motety Zieleńskiego i Gomółki. O godz. 14,58 pociągiem na Ostrów, Katowice, wyjechał chór żegnany owacyjnie przez licznie zebranych sympatyków. Zaznaczyć należy, że strona aprowizacyjno - kwaterunkowa wycieczki spoczywa w rękach harcmistrza Śniegockiego. (jr)

Foto
...
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... rom=latest
Kurier Poznański 1936.02.09 R.31 nr65

Sukces poznańskiego chóru katedralnego
Wiedeń (Tel. wł.) W piątek odbył się w Wiedniu pod protektoratem posła Gawrońskiego w wielkiej sali Tow. Muzycznego koncert poznańskiego chóru katedralnego pod kierownictwem ks. Gleburowskiego i przy współudziale prof. Rutkowskiego z Warszawy.
Program obejmował głównie pieśni religijne z XVI i XVII wieku. Zarówno sam dobór programu jak i jego wykonanie zdobyły w najwyższym stopniu uznanie publiczności wiedeńskiej, która rzęsistemi oklaskami dawała wyraz uznaniu dla wykonawców, a zwłaszcza dla świetnego dyrygenta.
Wszystkie placówki urzędowe i społeczne były silnie reprezentowane. Koncert uświetnił swoją obecnością arcybiskup wiedeński kard. Innitzer.
...
http://www.chorkatedralny.pl/historia.php
(...) Wiadomo, że Bolesław Dembiński prowadził w katedrze chór mieszany złożony z kobiet i mężczyzn, ale prowadził także chór chłopców. Po śmierci Dembińskiego kierownikiem chóru z dniem 1 września 1914 roku został ks. Wacław Gieburowski. Na czas jego działalności przypada ogromny rozwój zespołu śpiewaczego. Pod jego kierownictwem muzycy z katedry poznańskiej zasłynęli w całej Polsce a także szeroko poza jej granicami. Przede wszystkim przyczyniły się do tego koncerty radiowe, transmisje nabożeństw z katedry, oraz liczne podróże artystyczne. Ks. Gieburowski ukazywał w doskonałym wykonaniu Polsce i Europie twórczość kompozytorów polskich z XVI i XVII wieku, z czasów największej świetności muzyki kościelnej, jej "złotego wieku". Wspaniałą działalność zespołu oraz ks. Gieburowskiego, nie tylko jako dyrygenta ale także muzykologa i kompozytora, przerwała II wojna światowa. (...)
...
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/133807/h:48/
Foto z 1939 roku
...

Re: Poznański chór katedralny

19 maja 2018, 15:47

Wychowankami (uczniami) ks. Wacława Gieburowskiego byli Stefan Stuligrosz i Jerzy Kurczewski.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Stuligrosz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kurczewski_(muzyk)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wac%C5%82aw_Gieburowski
Odpowiedz