Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Powitanie i zapytanie o czytniki w archiwum

18 paź 2009, 21:30

Witam waskie grono Forumowiczów!
Jestem tutaj po raz pierwszy.Przeczytalam posty i mam pytanie : co to są te czytniki w Archiwum?
Moze to wyda sie dziwne, ale ja dopiero zaczynam dzialalność poszukiwawczą , a i internautką jestem początkującą i gubię się w informacjach. Będę więc chyba częstym gościem. Widzę jednak, że uczestników niewielu.
Zaczynam poszukiwania rodziny Zembskich Z Biskupic Ołobocznych. To koło Ostrowa WLKP.
Na razie pozdrawiam. Elwira Grzywczewska /Zembska/

Re: Powitanie i zapytanie o czytniki w archiwum

18 paź 2009, 21:49

Witam serdecznie na forum Gniazda! :)

Jeśli chodzi o twoje pytanie. Materiały przechowywane w archiwach są w dużej mierze zmikrofilmowane, co znaczy że zamiast przeglądania starych rozsypujących się tomisk, możemy otrzymać rolkę z filmem
Obrazek
na której umieszczone są zdjęcia wybranych ksiąg. Do przeglądania mikrofilmów służą właśnie czytniki, np. takie jak ten:
Obrazek

Pozdrawiam
Piotr Skałecki

Re: Powitanie i zapytanie o czytniki w archiwum

18 paź 2009, 22:04

w.danka.w@wp.pl
Ostatnio edytowano 16 gru 2012, 19:00 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Re: Powitanie i zapytanie o czytniki w archiwum

18 paź 2009, 22:14

Witaj Elwiro!
Full serwis. :)
Są zdjęcia i jest opis jak korzystać z czytników.
Na pewno w archiwach pomogą Tobie w pierwszych krokach przy obsłudze urządzenia.
Życzę pomyślności w poszukiwaniach.
Wojtek

Re: Powitanie i zapytanie o czytniki w archiwum

18 paź 2009, 22:51

Hej,

nie jest tak źle, mamy ponad tysiąc użytkowników na forum, z czego ponad 600 osób coś pisze. Oczywiście z ogólnopolskimi forami nie mamy się co mierzyć, ale z drugiej strony i one z nami nie za bardzo, jeśli chodzi o tematykę wielkopolską... Tyle ze statystyk i wyjaśnień.

Co do czytników, to tak naprawdę każdy z nich w każdym archiwum jest inny, choć podobnie się je wszystkie obsługuje. W Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu trzeba rezerwować czytniki na wiele tygodni naprzód, w Archiwum Państwowym w Poznaniu jest też kilka czytników mikrofilmów, ale nie wszystkie akta są zmikrofilmowane, więc równie często - o ile nie częściej - dostajesz do ręki oryginalną księgę. Tak samo, w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, z tym że tam mikrofilmów nie przegląda się w ogóle.

Obsługa czytnika jest w miarę prosta, problem może Ci sprawić na początek zakładanie filmu, ale z pewnością obsługa archiwum będzie w stanie pomóc. Inną rzeczą jest też stan techniczny czytników - zazwyczaj "średni", a często też i samych mikrofilmów (bardzo częste przeglądanie powoduje niestety pogarszanie jakości).

Re: Powitanie i zapytanie o czytniki w archiwum

20 paź 2009, 23:02

Kochani! Nie spodziewalam sie takiej szybkiej i wyczerpujacej odpowiedzi. Dziekuje!!!
Nie wiedzialam o tym. Myslalam, ze dostaje sie ksiegi. A w ogóle, to zaczelam szukac informacji /spisów/, w internecie, ale nic nie moge zależć. Pewnie troche tego jest ,ale jak do nich dotrzec? Te wszystkie inwentarze, indeksy, PRADZIADy,SEZAMY itp. przerazaja mnie i gubie sie zupelnie.
Mam jeszcze taki probem, ze sama nie moge pojechac do ARCHIWUM , wiec musze zwracac sie do nich pisemnie i w zwiazku z tym musze szukac, zeby zebrac jak najwiecej informacji , ze wzledu na kwerende.
Cieszę sie wiec, ze napisalam, bo widzę, ze będę mogła liczyć na Waszą / Piotrze, Danko,Wojtku i Macieju/ ewentualną pomoc w naprowadzaniu mnie na odpowiednie "tory".
Najgorzej zacząć- prawda? Pierwsze dokumenty juz uzyskalam /ale to z tego stulecia/ Z USC w Ostrowie Wlkp.
Musze powiedziec, ze spotkalam sie tam z takim profesjonalizmem i checia pomocy,ze jestem pelna podziwu i wdziecznosci .
Nie wiem, jak dotrzec do spisu ludnosci z ub.stulecia, np. w gminie Skalmierzyce,pow.Ostrów Wlkp.i Biskupice OŁoboczne.
Znajduje te tabelki z miejscowsciami i latami, ale nie wiem / czy to wogole mozliwe/ jak znależć konkretne listy z danymi.
Jezeli ktos moze mi pomóc to bardzo proszę. Pozdrawiam serdecznie
Elwira
Odpowiedz