Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Uwagi w księdze chrztów

02 lis 2009, 00:19

Witam i proszę o pomoc w odczytaniu adnotacji.
Otrzymałam metrykę chrztu Kórnik rok 1805 z Arch.Archid.w Poznaniu mego prapradziadka i jest tam uwaga typu:Adnotationes in libro bapt.- kan.535$2, 1122$ 1,168.
Jestem bardzo ciekawa co znaczą te "paragrafy" w adnotacji chrztu, i bylabym bardzo wdzięczna za informację.

Pozdrawiam

Re: Uwagi w księdze chrztów

06 lis 2009, 14:23

Kodeks Prawa Kanonicznego zobowiązuje do onotowywania w księdze ochrzczonych informację o bierzmowaniu, zawartym małżeństwie, przyjęciu święceń itp. Kanon 535 par. 2 wymienia szczegółowo co należy odnotowywać. Nakazuje też "adnotacje muszą być zawsze uwidaczniane w metryce chrztu".
W większości XIX wiecznych ksiąg adnotacji tego typu nie ma, gdyż obowiązek umieszczenia ich pojawił się w XX wieku.
Archiwum sporządzając metrykę poza nakazanymi przez prawo umieszcza też inne znaczące uwagi, jakie znajdują się w księdze.

Re: Uwagi w księdze chrztów

07 lis 2009, 15:23

Jestem niezmiernie wdzięczna Księdzu z zainteresowanie się moim " kłopotem" dotyczacym wpisu w metryce urodzenia mego prapradziada. Ośmielam się prosić jeszcze o wytłumaczenie co oznaczają te paragrafy z numerami.
Co prawda byłam dzisiaj na spotkaniu WTG Gniazdo w Poznaniu i już chciałam do Księdza podejść w celu wyjaśnienia zapisów ale jakoś nie śmiałam.

Pozdrawiam

Re: Uwagi w księdze chrztów

10 lis 2009, 14:49

Witam
Jestem w posiadaniu aktu chrztu z 1858, w ktorym są identyczne adnotacje dot. uwag w księdze, czyli sa to paragrafy dot. wszystkich osób.

Witek Czajkowski
Odpowiedz