Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kwatera żołnierska (1919-1920)-łódzki cmentarz Zarzew

11 gru 2009, 16:15

W 1899 r., w obecnych granicach Łodzi, powstał katolicki cmentarz pw. św. Anny na Zarzewie.
Jest mi on szczególnie bliski, ponieważ spoczywają tam, od 4 pokolenia, moi najbliżsi ze strony Mamy.
Odkąd sięgam pamięcią, zawsze na Wszystkich Świętych, razem z Rodzicami i Bratem , odwiedzaliśmy tam kwaterę żołnierską , w której spoczywają (w zbiorowych grobach) zmarli w łódzkich szpitalach, ranni, polscy żołnierze, walczący z bolszewikami w latach 1919-1920.
Kilka dni temu wykonałam zdjęcia wszystkich nagrobków znajdujących się w tej kwaterze i sporządziłam alfabetyczny wykaz nazwisk żołnierzy.
Oddzielnym nagrobkiem wyróżniony został sierżant Bronisław Opas, zm. 2 kwietnia 1920 r.
Zainteresowanym chętnie udzielę informacji.

Pozdrawiam.
Ania.

Re: Kwatera żołnierska (1919-1920)-łódzki cmentarz Zarzew

11 gru 2009, 19:39

Aniu, wydaje mi się, że ten wykaz kwalifikuje się jeszcze czasowo do Projektu Polegli. A na pewno Wicy przyjmuje pełne wykazy ze zbiorowych tablic/cmentarzy: I wojna światowa + wojna polsko-bolszewicka.

Re: Kwatera żołnierska (1919-1920)-łódzki cmentarz Zarzew

11 gru 2009, 23:51

"Spis obejmuje zachowane w formie nagrobnych inskrypcji nazwiska poległych w trakcie działań wojennych w latach 1914-18"

Bartku,
to jest 1 punkt zasad indeksacji w projekcie: Polegli w Pierwszej Wojnie Światowej.
Ten wykaz bardziej kwalifikuje się do projektu : "Straty WP 1918-1920". Jednak też nie do końca, ponieważ inskrypcje nagrobne pochowanych na tym cmentarzu nie zawierają danych o formacji, w której zmarły żołnierz służył. Jest tylko data śmierci.

Pozdrawiam.
Ania

Re: Kwatera żołnierska (1919-1920)-łódzki cmentarz Zarzew

17 gru 2009, 20:42

http://www.tgcp.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

To jest link do wykazu żołnierzy, umieszczonego dziś na stronie Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski.

Pozdrawiam.
Ania.
Odpowiedz