Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Majątki wielkopolskie

21 gru 2009, 22:17

Witam.

Zdobyłem niemal cudem dwa wydawnictwa pięknej serii autorstwa Stanisława Małyszko i Łucji Gajda pt. Majątki Wielkopolskie.
Posiadam tom I opisujący majątki powiatu gostyńskiego, oraz tom II opisujący majątki powiatu pleszewskiego .

Wydawnictwa posiadają:
- indeks miejscowości - majątki i folwarki
- indeks osób,
a ponadto zawierają ciekawe opisy.
Jeśli kogoś z forumowiczów interesują te rejony, chętnie pomogę.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

21 gru 2009, 22:43

Witam Bogdanie!!!
Interesuje mnie pow.pleszewski - nazwisko Klewenhagen,
Serdecznie dziękuję za pomoc Małgośka_ Klewen

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

21 gru 2009, 22:56

Witam serdecznie.

Nazwisko Klewenhagen występuje przy opisie zespołu dworskiego Turowy, na terenie majętności Tursko.
Cytuję;
„Następnymi właścicielami byli: od 1916 r. Józef Klewenhagen z Poznania, …”

To wszystko co znalazłem a dot. w/w nazwiska.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

21 gru 2009, 23:22

Witam! Czy są to książki wydane przez Muzeum w Szreniawie?
Pozdrawiam Barbara Król

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

21 gru 2009, 23:32

Bogdanie ! Dzięki za szybką wiadomość to o tego Józefa mi chodziło.
Pogodnych Świąt.
Małgośka z Poznania

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

22 gru 2009, 00:32

Witam,

interesują mnie nazwiska Nowacki i Muller (może z umlautem?) z powiatu gostyńskiego.

Z góry serdecznie dziękuję
Witold Gruszczyński

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

22 gru 2009, 16:32

pepowianka napisał(a):Czy są to książki wydane przez Muzeum w Szreniawie?


Tak, to książki z tej serii.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

22 gru 2009, 21:55

Witold_Gr napisał(a):interesują mnie nazwiska Nowacki i Muller (może z umlautem?) z powiatu gostyńskiego.


ROKOSOWO .
W opisie pałacu, cytuję:
„Pałac wzniesiony w latach 1849-1854 dla Józefa Mycielskiego wg projektu architekta F. A. Stülera, zrealizowanego przez budowniczego z Rawicza A. Müllera (wnętrza ukończone w 1858 r.).

CIOŁKOWO.
W opisie dot. właścicieli, cytuję:
„ Ostatni z Błociszewskich, Stanisław aresztowany był za czynny udział w Powstaniu Styczniowym, zas majątek przejęła Komisja Kolonizacyjna, która w 1865 r. sprzedała go Niemcom – Edwardowi i Auguście Müllerom. W 1901 r. C. w posiadaniu Augustyny Müller z d. Schröter i jej dzieci, a od 1902 r. Almy Kirchhoff z d. Müller. W 1937 r. jako właściciel występuje dr Werner Kirchhoff.”

Nazwisko Nowacki .
Henryk Nowacki jest autorem rozdziału pt. Rolnictwo majątków wielkopolskich od końca XVIII wieku do roku 1939 ( Zarys), w książce Majątki Wielkopolskie tom I Powiat Gostyński

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

22 gru 2009, 22:55

Witajcie,
w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie mozna nabyc jeszcze kilka tytulow z tej serii

Tom III. Powiat ostrowski rok wyd. 1996
Tom V. Powiat kościański rok wyd. 1998
Tom VIII. Miasto Poznań rok wyd. 2004
Tom VII. Powiat śremski rok wyd. 2002
Tom VI. Powiat kaliski rok wyd. 2000
Tom IV. Powiat leszczyński rok wyd. 1996
Tom I. Powiat gostyński rok wyd. 1997

Slawa

Re: Majątki wielkopolskie - pleszewski i gostyński + kościański

22 gru 2009, 23:34

Prawie rok temu kupiłem 'z wystawy' w Szreniawie tom V czyli powiat kościański.
Jeżeli kogoś interesuje ten rejon chętnie sprawdzę indeksy.

Na dziś tomów jest 8, podobno to nie koniec serii, jednak od dość dawna trwa niepokojąca cisza...
Tutaj jakiś dobry człowiek spisał miejscowości z większości tomów:
T1 powiat gostyński
T2 powiat pleszewski
T3 powiat ostrowski
T4 powiat leszczyński
T5 powiat kościański
T6 powiat kaliski
T7 powiat śremski

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

23 gru 2009, 02:28

Gdybym mogła prosić o sprawdzenie nazwiska
Brzezie koło Gostynia około roku 1833
Pożegowo koło Gostynia około roku 1869
może jeszcze Koszkowo koło Borku wlkp
nazwisko Sępiński lub Sepno Sępiński

Pozdrowienia

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

23 gru 2009, 06:32

Witam.

Wydawnictwo Majątki Wielkopolskie składa się jak dotychczas z ośmiu tomów.
Ten ostatni - Tom VIII to Miasto Poznań.
Nie do zdobycia jest tom II powiat pleszewski. Pozostałe można zakupić w różnych instytucjach i na allegro.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

23 gru 2009, 18:22

Ja za to posiadam pełen komplet czyli wszystkie osiem tomów.
Gdyby komuś coś - to chętnie pomogę.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

23 gru 2009, 20:15

Asiek napisał(a):Ja za to posiadam pełen komplet czyli wszystkie osiem tomów.
Gdyby komuś coś - to chętnie pomogę.


Witaj Asiu !
Czy mógłbym prosić o sprawdzenie nazwisk Nagórski i Mączyński - tom VIII
Z góry dziękuję
Marcin

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

12 sty 2010, 11:55

Wybacz Marcinie, że dopiero teraz, ale powoli przekopuję się przez maile i fora genealogiczne :)

W tomie VIII nie ma ani Mączyńskich ani Nagórskich.
Mączyńscy są za to w książce M. Libickiego "Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce". Wymienieni są jako właściciele w XVII wieku Rogaszyc (gmina Ostrzeszów, powiat ostrzeszowski).
Może przyda się w przyszłości.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

12 sty 2010, 21:42

Witaj Asiu!
Czy czy mogla bys sprawdzic : Gerlach, Domagalski, Radke, Linowski i Urbanski?
Serdecznie pozdrawiam, dziekuje.
Maria Gierlach

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

12 sty 2010, 21:58

Marysiu,
chętnie ale w "Majątkach" czy u Libickiego? Jak w "Majątkach" to który tom?

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

13 sty 2010, 10:16

Przepraszam, napewno kaliski. Szukam igly w stogu siana, mam nazwiska i nic wiecej.
Serdecznie pozdrawiam Maria

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

13 sty 2010, 19:51

Witaj Marysiu.

Rzeczywiście w tomie VI Majątków Wielkopolski - Powiat Kaliski występuje nazwisko Linowski i Linowska. Nie piszesz imion, zatem wymienię wszystkich.
Linowski Franciszek Stanisław majątek Lipe
Linowski Jan majątek Sulisławice
Linowski Jan Franciszek majątek Lipe i Sulisławice
Linowski Prokop majątek Lipe
Linowski Stanisław majątek Lipe i Sulisławice
Linowski Zygmunt majątek Lipe
Linowska Apolinara majątek Lipe
Linowska Urszula z Lipskich majątek Lipe i Sulisławice

Jeśli znasz imiona to napisz których poszukujesz, prześlę informacje.
Gerlach, Domagalski i Radke nie występuja w powiecie kaliskim.
Urbanski czy Urbański? Występuje druga forma.
Urbańska Joanna majątek Szczytniki
Urbański Dominik majątek Główczyn

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

13 sty 2010, 20:07

kadi13 napisał(a):Gdybym mogła prosić o sprawdzenie nazwiska...Sępiński lub Sepno Sępiński

Niestety w powiecie gostyńskim cyklu Majątki Wielkopolskie nazwisko to nie występuje.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 16:21

Dziękuję Bogdanie, że odpowiadasz za mnie.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 17:07

Proszę o sprawdzenie nazwiska Mańkowski w pow. pleszewskim

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 18:18

Witaj Andrzeju.

Mamoty miejscowość wzmiankowana od 1416 roku. W IV ćw. XVI wieku własność Mańkowskich, a w 1618 r. Bielawskich i Makowskich.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 18:31

Asiek napisał(a):Ja za to posiadam pełen komplet czyli wszystkie osiem tomów.
Gdyby komuś coś - to chętnie pomogę.


Asiu, jak widzisz Twój pełen komplet nie jest jedynym kompletem, a ja odpowiadam ponieważ myślę, iż tematu nie zarezerwowałaś dla Siebie.
Forum chyba zezwala wszystkim Forumowiczom na udzielanie odpowiedzi na zadane pytanie.

Pozdrawiam
Bogdan

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 18:36

Dziękuję Bogdanie.
Czy to jest cały zapis? Jeżeli jest tam jeszcze jakaś wzmianka proszę o podanie.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 18:53

Andrzeju, są dwie strony opisu majątku Mamoty.
Prześlę skan na pv

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 20:27

Bogdan54 napisał(a):
Asiek napisał(a):Ja za to posiadam pełen komplet czyli wszystkie osiem tomów.
Gdyby komuś coś - to chętnie pomogę.


Asiu, jak widzisz Twój pełen komplet nie jest jedynym kompletem, a ja odpowiadam ponieważ myślę, iż tematu nie zarezerwowałaś dla Siebie.
Forum chyba zezwala wszystkim Forumowiczom na udzielanie odpowiedzi na zadane pytanie.

Pozdrawiam
Bogdan



Nie rezerwuję sobie jakichkolwiek tematów Bogdanie. Co więcej nigdy mi nie przyszło to do głowy.
Wywnioskowałam, że jako jedyna posiadam komplet publikacji i mogę pomóc innym, którym Ty nie będziesz w stanie. Cieszę się, że udało Ci się nabyć całą serię. To piękna i wartościowa pozycja - warto mieć ją w swojej biblioteczce.
Mam jednak nieco odmienne zdanie w kwestii poruszonej przez Ciebie. Po prostu na pytanie skierowane do danej osoby - niech odpowiada ona sama. Przecież i Ty nie chciałbyś aby ktoś odpowiadał za Ciebie - nie tylko na forum ale w ogóle.
Widocznie jestem "starej daty" ale przywiązuję wagę do takich rzeczy.

Z pozdrowieniami,
Asia

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 21:03

W powiecie gostyńskim niestety brak opisu majątku Parzęczewo. Brak jej także w powiecie gostyńskim - Skorowidz miejscowości w zaborze pruskim.

O Potworowskich:
1) We wstępie - W latach dwudziestych w niektórych przodujących majątkach rozpoczęto na szeroka skalę budowę domów
mieszkalnych dla pracowników. Celował w tym szczególnie właściciel majątku Gola – Edward hr Potworowski.
2) Majątek Czajkowo – 1874 r. Czajkowo kupił od rodziny Węsierskich Gustaw Potworowski i przyłączył do dóbr Gola ( dobra rycerskie).
3) Majątek Gębice – właścicielem od 1923 r. Zofia z Mycielskich Potworowska
4) Majątek Gola – w1801 r. kupił Andrzej Potworowski. Po jego śmierci w 1817 r. majątek objął jego syn Gustaw Eugeniusz Potworowski. W 1860 r. po śmierci Eugeniusza odziedziczył jego syn Gustaw Tadeusz Potworowski. W 1891 r. wdowa po nim Franciszka Potworowska z Kurnatowskich z dziećmi. W 1914 r. majątek przejął jej syn Edward Potworowski.
5) Majątek Kosowo – Przed 1779 r. zostało zakupione wraz z Siemowem przez Andrzeja Potworowskiego. W 1840 r. jako właściciel majątku wymieniany jest Ksawery Potworowski. W latach 1847 – 1862 dziedzicami Kosowa byli Gustaw Potworowski i jego żona Klementyna z Chłapowskich. W latach 1862 – 1892 ich syn Bronisław Potworowski z żona Heleną z Kościelskich. Od 1892 r. do II wojny światowej właścicielami Kosowa byli Gustaw Potworowski z żoną Helena z Twardowskich.
6) Majątek Osowo – W 1796 r. właścicielem wsi został August Potworowski do 1843.
7) Folwark Otówko – W 1907 r. nabyła Franciszka Potworowska i przyłączyła do dóbr rycerskich Gola
8. Wieś Płaczkowo – od około połowy XIX w. Płaczkowo należało do rodziny Potworowskich.
9) Wieś Siemowo – 1795 własność rządu pruskiego, następnie własność pułkownika von Krackwic, od którego nabyli ją Potworowscy. W rękach tej rodziny Siemowo pozostało do około 1930 r.
10) Folwark Stary Gostyń – w 1847 r. został wydzierżawiony na 18 lat Gustawowi Eugeniuszowi Potworowskiemu z Goli, który w 1851 r. wykupił go. Następnie posiadali go Potworowscy z Goli.
11) Folwark Witoldowo – należący do majętności Gola., założony w 1820 r. przez Gustawa Potworowskiego dla syna Witolda. Odtąd do 1945 r. należało do kolejnych właścicieli Goli.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

14 sty 2010, 21:27

Asiu.
Kiedy zdobyłem tylko dwa tomy z osmiu - Majątków Wielkopolskich, to pospieszyłem z tą informacją na forum WTG, z myślą że mogę pomóc chociaż w tym skromnym zakresie.

Szkoda, że posiadając wszystkie tomy, nie wyraziłaś wcześniej chęci w udzielaniu odpowiedzi na zapytania Forumowiczów. Kto jak kto, ale tz. "góra" powinna dawać przykład "zwykłym śmiertelnikom", jak się pomaga w poszukiwaniu informacji.

Skoro dziś posiadamy wszystkie dotychczas wydane tomy, to dla mnie jest bez znaczenia, kto z nas udzieli odpowiedzi, ważne aby znalazła się na forum i pomogła tym, którzy nie mają dostępu do tych pozycji a szukają informacji o miejscowościach czy przodkach.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

15 sty 2010, 01:33

Witam
Asiu mam prośbę odnośnie tomu VI- powiat kaliski
miejscowość Stobno- nazwisko Marczak,Jopek
miejscowość Józefów - nazwisko Ignasiak, Kucza
Bogda

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

15 sty 2010, 18:00

Witaj Bogusiu,

niestety żadne z podanych przez Ciebie nazwisk nie występuje w tym tomie.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

15 sty 2010, 18:06

Bogdan54 napisał(a):Asiu.
Kiedy zdobyłem tylko dwa tomy z osmiu - Majątków Wielkopolskich, to pospieszyłem z tą informacją na forum WTG, z myślą że mogę pomóc chociaż w tym skromnym zakresie.

Szkoda, że posiadając wszystkie tomy, nie wyraziłaś wcześniej chęci w udzielaniu odpowiedzi na zapytania Forumowiczów. Kto jak kto, ale tz. "góra" powinna dawać przykład "zwykłym śmiertelnikom", jak się pomaga w poszukiwaniu informacji.

Skoro dziś posiadamy wszystkie dotychczas wydane tomy, to dla mnie jest bez znaczenia, kto z nas udzieli odpowiedzi, ważne aby znalazła się na forum i pomogła tym, którzy nie mają dostępu do tych pozycji a szukają informacji o miejscowościach czy przodkach.



Z jednym się z Tobą zgodzę Bogdanie: forum ma służyć innym pomocą.
Do innych kwestii (tych o braku chęci czy "górze") - pozwolisz - nie odniosę się, bo nie rozumiemy się zasadniczo - jak widzę.
Na tym proponuję zakończyć wymianę zdań. Nie tylko, że polemika ta nie ma nic wspólnego z tematem, ale i prowadzi donikąd.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

16 sty 2010, 12:40

Czy "Ktoś" mógłby sprawdzić takie nazwiska jak Wojtkowiak, Mańkowski i Górny w powiecie kościańskim, z góry dziękuję Ewa

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

17 sty 2010, 09:44

Majątek Goździchowo – Od 1907 r. majętność należała do Zygmunta Chłapowskiego z Turwi, od 1919 r. do wdowy po nim Tekli Chłapowskiej z Mańkowskich. Od 1928 r. właścicielem majątku był Krzysztof Morawski z Poznania.

Majątek Turew - W 1893 r. przeszła w ręce Zygmunta Chłapowskiego, absolwenta studiów rolniczych, przewodniczącego kółka rolniczego w pow. Gostyńskim, a w 1919 r. w posiadanie Tekli Chłapowskiej z Mańkowskich. W 1928 r. właścicielem dóbr został Krzysztof Morawski.
Pałac w Turwi … Kolejna przebudowa i remont rezydencji nastąpił dopiero w latach 1908-1909 z inicjatywy Zygmunta Chłapowskiego, przed jego ślubem z Teklą z Mańkowskich.
Pozostałe nazwiska nie występują.
Pozdrawiam "Ktoś"

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

17 sty 2010, 10:10

Bogdanie serdecznie dziękuję Ewa

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

17 sty 2010, 12:31

Witam czy mógł by ktoś sprawdzić nazwiska Brajer i Cepa z powiatu ostrowskiego
z góry dziękuje

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

26 sty 2010, 08:03

Witam

Dowiadywałem się w Szreniawie o powiat gostyński i już nie ma i nie będzie tej książki. Czy ktoś nie wiem gdzie jeszcze można zdobyć tą pozycję?

Pozdrawiam Tomek

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

26 sty 2010, 10:18

Witaj Tomku.

Siedem tomów Majątków Wielkopolskiech kupisz bez problemu w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kaliszu. Wszystko załatwisz drogą e-mailową, zasada jak w księgarni wysyłkowej.

http://www.osir.kalisz.pl/cit/oferta.php

Spory czas temu, kupiłam tam wszystkie tomy. Myślę, że możma zamówić pojedyńcze tomy ale :?:
Niestety na dziś brak powiatu pleszewskiego, pytaj - może coś wiedzą.
Ostatnio edytowano 26 sty 2010, 10:37 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

26 sty 2010, 10:27

Pomogę Asi i Bogdanowi.
polo20080 napisał(a):Witam czy mógł by ktoś sprawdzić nazwiska Brajer i Cepa z powiatu ostrowskiego
z góry dziękuje


Niestety, nie mam dobrych informacji. Nazwiska te nie występują w indeksie powiatu ostrowskiego. Przy czasie sprawdze inne powiaty, jak coś w nich będzie napiszę na pv.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

26 sty 2010, 11:47

Bardzo dziękuje

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

26 sty 2010, 12:32

Witam.

Danusiu,
mogłabyś sprawdzić majątek Marszew, pow. Pleszew?


Z góry dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie.
Ania.

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

26 sty 2010, 12:38

Dzień dobry,
mogę prosic o sprawdzenie
powiat gostyński: Pępowo, Zalesie
nazwisko:Turbański (Ignacy,Piotr, Jan,Michał), Szymański.
Turbanski również (podobno) Poznań-Starołęka - młyn(?).
Będę wdzięczna, szukam po omacku,cokolwiek.
pozdrawiam Jola :(

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

26 sty 2010, 13:37

annastregiel7 napisał(a):majątek Marszew, pow. Pleszew?

Miejscowość wymieniana w źródłach od 1415 r. Własność Marszewskich w XVI w., Zawadzkich w XVII w. W 1726 r. wwiązana w posiadłość Stanisława Lipskiego. W1775 r., należała do starosty kościańskiego Stanisława Lipskiego, w 1789 r. kasztelana kamieńskiego Makarego Gorzeńskiego, a przed 1838 r. ponownie w rekach Lipskich. Najpierw Jakuba, a od 1838 r. jego córki Agnieszki Baranowskiej, od 1862 r. osiadłej w Broniszewicach. Majątek Marszew w 1877 r. należał do Kazimierza Ponińskiego. Prawdopodobnie od niego dobra odkupił przed 1881 r. Karol Frank, właściciel do 1925 r. Następnym dziedzicem w l. 1925-1940 był dr Zbigniew Czechowicz.
W 1726 r. wzmiankowany m.in. dwór, Mielcuch, sad z 30 pniami pszczół, młynik i wiatrak. W 1789 r. miejscowość liczyła 32 dymy i 167 mieszkańców. W 1841 r. 31 dymów i 343 mieszkańców. W 1858 r. majątek obejmował 5768 mórg, w 1881 r. 710 ha, z czego 628 ha to ziemia orna, 37 ha – łąki i 17 ha pastwiska. Wówczas już wzmiankowana hodowla bydła mlecznego rasy holenderskiej na sprzedaż. W l. 80 XIX w. dominium liczyło 21 dymów i 294 mieszkańców i obejmowało 2780 mórg, wtedy obszar całych dóbr Marszewskich wynosił 5727 mórg. W 1896 r. nadal istniała hodowla bydła holenderskiego, a gospodarstwo specjalizowało się w produkcji mleka i tłuszczu na sprzedaż. W 1913 r. ogólna powierzchnia majątku wynosiła 702 ha, w tym było 664 ha gruntów ornych. Chowano w nim 250 świń, 310 owiec, 310 szt. Bydła i 115 koni.
W l. 20 uprawiano głównie pszenicę, żyto, ziemniaki, buraki cukrowe, hodowano bydło czarno-białe rasy nizinnej.
Pozdrawiam

Re: Majątki wielkopolskie - pow. pleszewski i gostyński.

26 sty 2010, 13:45

jola napisał(a):powiat gostyński: Pępowo, Zalesie nazwisko:Turbański (Ignacy,Piotr, Jan,Michał), Szymański.
Turbanski również (podobno) Poznań-Starołęka - młyn(?).

Jolu, w opisie powiatu gostyńskiego nie ma nazwisk Turbański, Szymański .
W opisach majątków Poznania również.
Przykro mi, ale nie mogę nic więcej pomóc.

Re: Majątki wielkopolskie

26 sty 2010, 17:07

Dziękuję Bogdanie za informacje.

Pozdrawiam.
Ania.

Re: Majątki wielkopolskie

26 sty 2010, 21:51

Jolu,Ignacy i Jan Turbański są w bazie małżeństw Poznan-Project,masz więc pkt zaczepienia.Pozdrawiam.Basia

Re: Majątki wielkopolskie

27 sty 2010, 07:36

Basiu i Bogdanie, bardzo dziękuję
Jola

Re: Majątki wielkopolskie

27 sty 2010, 13:14

Witam serdecznie.
Jest w tych książkach może coś o majątku Ruchocin (niem. Neuzedlitz) lub o majątku Mielżyn i folwarku Lipe (Lipie, Lippe)?

Pozdrawiam: Wojtek

Re: Majątki wielkopolskie

27 sty 2010, 18:20

Krzysztof dodał link: "Ciekawy artykul o tej ksiazce: http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=19&sub=151
Duzo wiadomosci z Wielkopolski." jest i fragment o Ruchocinie (jeśli o ten chodzi), nazwiska: Jaraczewski, Kobus.

Re: Majątki wielkopolskie

27 sty 2010, 19:26

Witam,

Jeśli można, prosiłbym o sprawdzenie nazwiska Napieralski, Moczko, Bzyl -> powiat kościański

z góry dziękuję
Odpowiedz