Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

02 lis 2019, 22:38

Nie wiem kto wpadł na "szatański pomysł" zmian w wbc. Innowacje podobnie jak w szukajwarchiwach.pl nie zupełnie odpowiadają korzystającym .
Dotychczas wyszukiwanie jak dla mnie było bardzo czytelne.
Pozdrawiam
krysia

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

04 lis 2019, 14:15

Ogólne prawa Murphy'ego, w tym m.in.:

"Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo – na pewno to zepsujesz".


I tak jest - niestety - w wielu przypadkach...

Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

05 lis 2019, 22:01

W okresie początkowym WBC działała bez zarzutu, ale ktoś zapragnął udoskonalić... niepotrzebnie.

Pozdrawiam - Eugenia

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

08 lis 2019, 22:35

Teraz niczego nie można poszukać, nie można przez to korzystać. Może jakiś kurs, szkolenie z zakresu korzystania.

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

09 lis 2019, 00:23

Ktoś za to wziął chyba bardzo duże pieniądze.
Teraz trzeba więcej "klikać", żeby otworzyć to, co w poprzedniej wersji było bardzo proste.

Ja robię tak, na stronie:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra
w okienko szukanie, wpisuję np.:
Gazeta Polska -> "klikam" szukaj
Pokazuje wszystkie gazety Polskie - znowu "klikam" na pierwszej ukazanej gazecie ikonę książki, otwiera się strona z gazetą.
I znów "klikam" po lewej stronie na górze na: "struktura obiektu" i otwiera się następna strona z rocznikami tej Gazety.
I teraz "klikam" na interesujący mnie rocznik, rozwija się lista numerów z danego rocznika.

Trzeba tylko "klikać", "klikać" i "klikać"...

p/s
Przykład z wyszukiwanej gazety w/w był łatwy, gorzej jest z wyszukiwaniem konkretnych tytułów np.: książek i opracowań. Wyszukiwarka pokazuje nam wszystko, tylko nie to co akurat teraz szukamy, a w poprzedniej wersji pokazywała od razu.

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

09 lis 2019, 00:46

" ...co by tu jeszcze spieprzyć Panowie. ..." :cry: :lol: :twisted:

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

09 lis 2019, 06:40

Teraz niczego nie można poszukać

też tak myślałem początkowo ale oswoiłem się z nowym interface'm i teraz uważam, że łatwiej mi wyszukać i wyświetlić dane.
Jedyne co irytuje to koszmarnie wolna translacja z djvu na HTML5 i każdorazowa konieczność przejścia na koniec przeszukiwanej pozycji żeby zaczytały się wszystkie indeksy. Dlatego wolę pobrać pozycję i przeszukać ją u siebie w czytniku djvu bez konwersji

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

15 lis 2019, 00:16

Teraz nawet nie można nawet już odszukać strony: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra - wykazuje błąd: 504 Gateway Time-out :(

edycja 15.11.2019 godz.10:00
Teraz sprawdzałam i już się wyświetla

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

20 lis 2019, 08:37

Wyszukiwanie tekstowe w ogóle nie działa... Wcześniej dało się wyszukać konkretne zdarzenie, osobę, miejsce na przykład w konkretnym kontekście, w odpowiedniej dacie, a teraz wciąż wyskakuje błąd. Czekam, może wszystkie dawne gazety pojawią się w Polonie? Tam przynajmniej jest dziennik Poznański i Kurier Poznański, no s z WBC pozostaje tylko korzystać z konkretnych tytułów (o ile się je znajdzie). To, że coś jest ładne nie oznacza, że jest funkcjonalne :/

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

20 lis 2019, 13:59

Ale w jakim sensie wyszukiwanie nie działa? Owszem nowy interfejs jest mniej wygodny i trudniej dostać się chociażby do spisu roczników gazet i czasopism (nie mówiąc już o spisie tytułów), ale akurat z wyszukiwaniem nie zauważyłem problemu – także z użyciem filtrowania. Co prawda przeglądam tam tylko pruskie listy strat i gazety ale u mnie wyszukiwanie działa.

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

21 lis 2019, 10:23

Wyszukiwanie zaczęło wczoraj działać. Wcześniej wyskakiwał mi wciąż błąd.

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

24 lis 2019, 09:41

Witam,
mam problem z plikami pobranymi z WBC. Jak wiadomo, mają one rozszerzenie djvu. W programie do przeglądania takich plików mogę oglądać tylko po jednym pliku, co przy ich większej liczbie jest trochę niepraktyczne, dlatego postanowiłem je przekonwertować do pdf a następnie scalić. Niestety, w żadnym z konwerterów online, których próbowałem, nie było to możliwe-za każdym razem pojawiał się komunikat o błędnym typie pliku djvu. Zna ktoś może przyczynę, ewentualnie sposób rozwiązania tego problemu?
Ostatnio edytowano 24 lis 2019, 14:37 przez Łukasz_85, łącznie edytowano 1 raz

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

24 lis 2019, 09:52

Zazwyczaj w katalogu pobranym z biblioteki cyfrowej pierwszy lub ostatni plik zawiera strukturę całego dokumentu i wtedy można z poziomu tego pliku w przeglądarce obsługującej ten format, przechodzić od strony do strony.

O ile dobrze zrozumiałem problem o jaki chodzi w pytaniu, bo może nie.

Re: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

24 lis 2019, 14:16

Łukasz Bielecki napisał(a):Zazwyczaj w katalogu pobranym z biblioteki cyfrowej pierwszy lub ostatni plik zawiera strukturę całego dokumentu i wtedy można z poziomu tego pliku w przeglądarce obsługującej ten format, przechodzić od strony do strony.


Dziękuję za wskazówkę, faktycznie po otwarciu ostatniego pliku mogę już przeglądać całość.
Odpowiedz