Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 14:35

Witam.
Jestem administratorem/webmasterem strony http://www.powstancy-wielkopolscy.cba.pl. Strona ta została stworzona z inicjatywy pani Krystyny Żok w ramach obchodów 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Początkowo strona zawierała zdjęcia i opisy powstańców tylko z gminy Witkowo w powiecie Gnieźnieńskim. Od stycznia 2009 roku pragniemy rozszerzyć zakres działania strony na całą Polskę i spróbować stworzyć Internetowy Spis Powstańców Wielkopolskich. Jesteśmy osobami prywatnymi i nie działamy jako żadne stowarzyszenie więc mamy nieco ograniczone mozliwości w znajdywaniu grobów powstańców. W tej chwili w naszej bazie danych jest około 50 powstańców z takich gmin jak Witkowo, Gniezno, Rakoniewice oraz Szubin. Jest też kilka sylwetek powstańców którzy zginęli za granicą i tam są pochowani. Pomagają nam inne osoby, które przysyłają lub sami dodają sylwetki do naszej bazy danych i tak powoli się rozrastamy w informacjach.
U nas powstańcy nie sa podzieleni wedle miejsca urodzenia lecz przyjęliśmy, ze będziemy ich katalogować według miejsc / gmin gdzie są pochowani.

Jeśli ktoś chciałby wpomóc nas informacjami będziemy bardzo wdzięczni. Dane o powstańcach można wysyłać na adres e-mail: lukasz.krzyskowiak@gmail.com bądź zarejestrować się na stronie http://www.powstancy-wielkopolscy.cba.pl i skorzystać z formularza. Jeśli zdecydują się Państwo dodać jakąś sylwetkę lub przesłać na maila jej dane proszę o podanie imienia i nazwiska osoby która te dane udostępnia oraz nazwy powiatu i gminy gdzie spoczywa dany powstaniec.


Pozdrawiam
Łukasz Krzyśkowiak

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 15:41

Witaj Łukaszu.
Czy Wasz spis ma obejmować tylko powstańców poległych w czasie Powstania, czy również jego uczestników, którzy dotrwali do końca walk?

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 15:45

Ten spis z naszego założenia ma być ogólny więc mogą się w nim znaleść sylwetki które przeżyły powstanie i zmarły później a także te, które zmarły podczas powstania. Ważne jest, że dana osoba uczestniczyła w tym powstaniu i znane jest miejsce jej pochowania.



Pozdrawiam
Łukasz Krzyśkowiak

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 16:25

Witam,

Idea szczytna i warta zauważenia. Mogę przedstawić 15-tu powstańców wielkopolskich spośród członków mojej rodziny => http://www.formanowicz.pl/powstancy.htm.
Upoważaniam jednocześnie Państwa do skorzystania z informacji zawartych na w/w liście biograficznej.

Pozdrawiam i życzę sukcesów -
Mariusz Formanowicz

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 17:49

Bardzo dziękujemy Panie Mariuszu za pozwolenie. Powstańcy z Pana rodziny będa wprowadzeni do naszej bazy danych jak najszybciej.
Jeszcze mam kilka pytań odnosnie tej listy biograficznej, tj na jakich cmenatarza spoczywają:
Jan Bronisław Formanowicz, Władysław Furmanowicz, Stefan Formanowicz, Anna Formanowicz, Piotr Stanisław Formanowicz, Konstanty Furmanowicz. W notach biograficznych nie jest wspomniane o tym a potrzebne jest to do wpisania ich do spisu.


Krzyśkowiak Łukasz

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 19:05

Witam !

Posiadam informacje o moich krewnych powstańcach wielkopolskich z Mielżyna k. Witkowa - Władysławie Górskim i jego bracie Wiktorze. Ponadto mam dane o powstańcach z Wrześni.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 19:59

Incjatywa szczytna
Na jednej stron forum jest mapka pochowanych powstańców w Polsce zamieściłem na forum,
Czy to ta sama incjatywa.
Z Gniezna i okolic mam troche grobów powstańców i zamieszczam ich na tym forum.
W Archiwu AGniezno jest spis poległych która wypisywał parafia św. Trójcy, to fakt znany

Wiem że jak się założy nowe forum jest lepiej widoczne - ale czy nie scalić strony i fora o Powstańcach.
Np. teksty, osobno fotki.

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 20:27

Jarek napisał(a):Witam !

Posiadam informacje o moich krewnych powstańcach wielkopolskich z Mielżyna k. Witkowa - Władysławie Górskim i jego bracie Wiktorze. Ponadto mam dane o powstańcach z Wrześni.

Pozdrawiam
Jarek


Czy byłaby możliwość przesłania tych danych na mój adres e-mail: lukasz.krzyskowiak@gmail.com?
Oczywiście jesli jest to wykonalne lub prawa autorskie do nich nie są zastrzeżone.

kabat napisał(a):Incjatywa szczytna
Na jednej stron forum jest mapka pochowanych powstańców w Polsce zamieściłem na forum,
Czy to ta sama incjatywa.
Z Gniezna i okolic mam troche grobów powstańców i zamieszczam ich na tym forum.
W Archiwu AGniezno jest spis poległych która wypisywał parafia św. Trójcy, to fakt znany

Wiem że jak się założy nowe forum jest lepiej widoczne - ale czy nie scalić strony i fora o Powstańcach.
Np. teksty, osobno fotki.


Akurat to nie są te same inicjatywy. My początkowo mieliśmy w planach "skatalogować" groby powstańców tylko z gminy Witkowo oraz dodać krótki opis powstańców. Od stycznia 2009 roku dopiero próbujemy rozszerzyć nasz zasięg na całą Polskę. Przeglądając Internet zawuażyłem, że jest pełno stron o Powstaniu Wielkopolskim ale nie ma jakby jednego spisu powtańców. Spróbowaliśmy podjąć się tego zadania i wyszukać te groby oraz "scalić" w jeden zbiór. System naszej e-encyklopedii jest z założenia otwarty i każdy kto się zarejestruje może sam dodawać informacje o powstańcach.



Krzyśkowiak Łukasz

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 20:49

Witam ponownie !

Oto link do spisu Powstańców Wielkopolskich z Wrześni, którego jestem autorem. Każdy może tam zajrzeć, więc nie ma problemu, jeśli chodzi o wykorzystanie tych danych.

http://www.wrzesnia.pl/bin_/files/423/p ... 918-19.pdf

Mam sporo zdjęć braci Górskich z Mielżyna - Władysława i Wiktora. Nie wiem, które Panu przesłać.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 20:57

90 Rocznica Powstania Wielkopolskiego forum WTG
mapka
cytuje " Stowarzyszenie "Wiara Lecha" uruchomiła specjalną stronę internetową
Interaktywaną mapę z zdjęciami i krótkimi opisami miejsc, w których znajdują się groby, tablice pamiątkowe i pomniki powstańcze... "
http://www.27grudnia1918.pl/

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 21:16

kabat napisał(a):90 Rocznica Powstania Wielkopolskiego forum WTG
mapka
cytuje " Stowarzyszenie "Wiara Lecha" uruchomiła specjalną stronę internetową
Interaktywaną mapę z zdjęciami i krótkimi opisami miejsc, w których znajdują się groby, tablice pamiątkowe i pomniki powstańcze... "
http://www.27grudnia1918.pl/


Jakby nie patrzeć Oni uruchomili to na 91 rocznicę Powstania Wielkopolskiego, my naszą strone uruchomiliśmy z tego co mam zapisane 4 listopada 2008 roku więc przed 90 rocznicą. To tak dla uściślenia faktów. Wiadomo, że nie mieliśmy takiej siły przebicia jak Stowarzyszenie "Wiara Lecha" i jej strona na 91 rocznicę powstania, bo nikt wtedy nie wierzył, że takie coś ma szanse zaistnieć. Jednak powoli staramy się rozwijać, chociaż jakby nie patrzeć po wpisaniu w Google frazy: "Powstańcy wielkopolscy" jesteśmy na 4 miejscu w wynikach wyszukiwania a to już jest sukces. Jest pewna rzecz, która różni też ich stronę od naszej a mianowicie to, że my chcemy nie tylko zebrać miejsca spoczynku powstańców ale także opisać każdego powstańca w miarę możliwości.

Jarek napisał(a):Witam ponownie !

Oto link do spisu Powstańców Wielkopolskich z Wrześni, którego jestem autorem. Każdy może tam zajrzeć, więc nie ma problemu, jeśli chodzi o wykorzystanie tych danych.

http://www.wrzesnia.pl/bin_/files/423/p ... 918-19.pdf

Mam sporo zdjęć braci Górskich z Mielżyna - Władysława i Wiktora. Nie wiem, które Panu przesłać.

Pozdrawiam
Jarek


Bardzo dziękuje za ten link strony z Wrześni. Postaram się z niego skorzystać.




Krzyśkowiak Łukasz

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

23 sty 2010, 21:28

Powstańcy z Wielkopolski Gniezno Mielżyn
naduszamy na naps i pobieramy plik
http://www.leszekkabacinski.unl.pl/20_ciekawowostki.htm
plik .exe do pobrania ze zdjęciami

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

24 sty 2010, 12:28

Rozumiem że strona będzie rozwijana i ulepszona.
W słonecznym mieszkanu kolor wybranej czcionce "nie czytelny" kolor żółty jeszcze jeszcze ale wynik wyszukiwania proponuje zmienić na biały , bo to co macie nieczytelny

dodajcie
Wiesław Olszewski i Łukasz Jastrząb pt. Lista strat Powstania Wielkopolskiego od 27.12. 1918 r. do 8.03.1920 r.

Kabaciński Wincenty, szeregowy ur. bd, m zamieszkania bd, 3 Kompania Gnieźnieńska, zm. 23.01.1919, Paterek, m. pochówku Nakło nad Notecią gm Nakło nad Notecią. Kod źródła PW/517

Dziennik Poznański -- 1919.02.28 R 61 nr 49
Data zgonu: 1919.02.
Miejsce: pod Nakłem

data urodzenia 25.03.1893 Gościeszy Jan Kabaciński Cecylia Mazurkiewicz

gdzie grób
prawdopodobnie tutaj

Nakło. Tuż za główną bramą na nakielski cmentarz, przylegając bokiem do ogrodzenia, stoi pionowa betonowa płyta o wymiarach 2,5 x 2 m przy zbiorowej mogile Powstańców Wlkp. Do pionowej płyty, na poziomie ziemi przylega druga o podobnych rozmiarach. Pod nią spoczywają polegli powstańcy. Do mogiły prowadzi chodnik z płytek. W dniu w którym byłem mogiła była zadbana, a na płycie zastałem zasuszone kwiaty i świece.
Na pionowej ścianie są dwie płyty z białego marmuru z napisami jak niżej:

TU SPOCZYWAJĄ POLEGLI ZA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ W ROKU 1918/19
POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY
Śp.
Gehrke Władysław Kraszewski Franciszek
Majewski Józef Puchała Walenty
Michalak Wincenty Miłosierny Bronisław
Wolniewicz Jan Januszewski Wincenty
Figas Marian Kantorski Jan
Zapała Józef Świderski Czesław
Kołodzijczak Schmidt
Balcerzak i 17 nieznanych towarzyszy broni.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

24 sty 2010, 22:42

kabat napisał(a):Rozumiem że strona będzie rozwijana i ulepszona.
W słonecznym mieszkanu kolor wybranej czcionce "nie czytelny" kolor żółty jeszcze jeszcze ale wynik wyszukiwania proponuje zmienić na biały , bo to co macie nieczytelny


Dziękuje za wskazówki co do wyglądu. Na tą chwilę zmieniłem jednak czcionke na czarną, ponieważ taka jeszcze wygląda najlepiej. Strona cały czas rozwija się. Staram się codziennie dodawać nowe sylwetki powstańców oraz próbuje ustalić jak najlepszy wygląd strony głównej.

Dziękuje także za przysłane materiały, wszystkie zostaną dodane w ciągu najbliższych dni.

Krzyśkowiak Łukasz

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

26 sty 2010, 01:29

Witam!

Czy skoro konto jest na serwerze cba.pl, to jest to konto darmowe?
Jeśli tak, to jest chyba objęte regulaminem, w którym czytamy m.in.:
"- CBA.pl umieszcza reklamę na stronach użytkownika.
- Nie ponosimy odpowiedzialności za przypadki nieprawidłowego funkcjonowania serwisu.
....
- Zastrzegamy sobie prawo usunięcia konta bez podania przyczyny. "

Te zapisy regulaminu są niepokojące - cała praca może nagle pójść na marne.
Nie wiadomo co z reklamami - kiedyś strona pewnej bardzo poważnej instytucji kościelnej korzystała z darmowego licznika - nagle zmieniono regulamin udostępniania licznika i po jego kliknięciu można było zobaczyć reklamy stron... no, wiadomo jakich...
Co gorsza, nie udało mi się na stronie cba.pl znaleźć kontaktu do firmy/osoby odpowiedzialnej za serwer cba.pl - trochę wygląda jak firma-krzak.



Pozdrawiam!
Adam K.

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

26 sty 2010, 14:14

adsk napisał(a):Witam!

Czy skoro konto jest na serwerze cba.pl, to jest to konto darmowe?
Jeśli tak, to jest chyba objęte regulaminem, w którym czytamy m.in.:
"- CBA.pl umieszcza reklamę na stronach użytkownika.
- Nie ponosimy odpowiedzialności za przypadki nieprawidłowego funkcjonowania serwisu.
....
- Zastrzegamy sobie prawo usunięcia konta bez podania przyczyny. "

Te zapisy regulaminu są niepokojące - cała praca może nagle pójść na marne.
Nie wiadomo co z reklamami - kiedyś strona pewnej bardzo poważnej instytucji kościelnej korzystała z darmowego licznika - nagle zmieniono regulamin udostępniania licznika i po jego kliknięciu można było zobaczyć reklamy stron... no, wiadomo jakich...
Co gorsza, nie udało mi się na stronie cba.pl znaleźć kontaktu do firmy/osoby odpowiedzialnej za serwer cba.pl - trochę wygląda jak firma-krzak.



Pozdrawiam!
Adam K.



Tak, to jest darmowy hosting. Lecz z tego hostingu korzystam od roku 2008 i do tej pory nie zdarzyło się, że strona którą prowadzę / administruje zniknęła z sieci na dłużej niż 2 dni. Z tego co było ostatnio podawane hosting ten zainwestował w nowy serwer. Co do reklam. Akurat na reklamy hosting nie ma wpływu, ponieważ są one z Google AdSense czyli dostosowują się do zawartości strony.
Początkowo strona była na innym darmowym hostingu yoyo.pl jednak po awarii, która trwała dobry miesiąc zdecydowałem się przenieść stronę na cba.pl.

Czy praca pójdzie na marne? Nie sądzę. Co dwa tygodnie robię regularnie backup plików strony a co dwa dni lub dzień backup bazy danych, więc w najgorszym wypadku będzie stracona zawartość bazy danych sprzed kilkunastu godzin.

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

27 sty 2010, 09:08

Witam

Na cmentarzu w Kruszwicy jest pomnik Powstańców Wielkopolskich /mam zdjęcie/.
Spoczywają tam :

1.Władysław Walenty Skonieczny - ur.9.10.1900- zmarł 9.01.1919 w Inowrocławiu
2.Franciszek Walenczewski - ur.3.09.1893 - poległ 7.01.1919 w Inowrocławiu
3.Jan Dąbrowski- ur.23.05.1898 , poległ 11.01.1919 pod Kcynią
4.Antoni Jan Kuraszkiewicz - ur.7.06.1894 zmarł .../data jest, ale na zdjęciu przesłoniły ją kwiaty
- do uzupełnienia/ zmarł wskutek odniesionych ran.

Pozdrawiam serdecznie

Irena

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

27 sty 2010, 09:16

Zapomniałam dodać. Otóż przy pomniku jest tablica o treści :

Patron PGK i M Kruszwica
Opiekun Szk.Podst.Nr 3 w Kruszwicy

Pozdrawiam
Irena

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

27 sty 2010, 16:02

Powstaniec Wlkp. Wiktor Kołodziejczak
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 8&dirids=1 str 11

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

01 lut 2010, 14:01

WITAM
W odpowiedzi na propozycje przekazania miejca pochowku powstanca wielkopolskiego
JAN STROSIN ur.29.12.1988 w KOSCIERZYN WIELKI powstaniec z WYRZYSKA bral udzial w ataku nacnym na WYSOKE zmarl 23.10.1979 w GLESNIE pow WYRZYSK i jet pochowany w GLESNIE na cmentarzu parafialnym 15 metrow od bramy glownej po lewej stronie. Jegodzialalnosc w powstaniu zostala uhonorowana tablica ku pamieci i chwaly powstancow wielkopolskich ziemi wyrzyskiej i krajny Tablica honorowa upamietniajaca bohaterstwo powstancow znajduje siw w WYRZYSKU JAN STROSIN byl wieloletnim soltysem GLESNA

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

01 lut 2010, 21:11

Witam.
Moi drodzy.Podawanie na naszej stronie danych odnośnie powstańców bardzo mało daje. Natomiast bardzo komplikuje czytelność forum.Proponuję podawać, jeśli już ktoś ma powstańca bezpośrednio na stronę z Witkowa.Będzie to dla wszystkich wygodniejsze i pewne ,że dane danego powstańca trafią tam gdzie trzeba.

Re: Strona/spis Powstańców Wielkopolskich

14 kwi 2011, 15:51

Miałem w rodzinie dwóch powstańców wielkopolskich którzy przeżyli Powstanie Wielkopolskie. Mój pradziadek Lis Władysław brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Urodził się 1 czerwca 1900 roku w Dolsku koło Śremu. 27 grudnia 1918 roku brał udział w zajęciu koszar w Śremie. Pod dowództwem kpt. Paula walczył o Miejską Górkę i Rawicz. Zmarł 24 lipca 1980 roku. Drugim powstańcem z mojej rodziny był Jan Dotka ur. 5 czerwca 1897 roku w Strykowie gm. Stęszew. W okresie od 1 do 11 stycznia 1919 roku brał udział w Powstaniu Wielkopolskim na odcinku Chrośnica - Nowy Dwór w szeregach kompanii bukowskiej. Następnie brał udział w walkach pod Szubinem i Żninem walczył z 15 p. uł. .
Odpowiedz