Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

06 lut 2010, 17:28

Poszukuję listy lub informacji o polskich jeńcach wojennych wziętych do niewoli rosyjskiej w okolicach Kowla, Lwowa i zwolnionych z niewoli. Wiem, że Rosjanie na podstawie porozumienia z III Rzeszą zwolnili ponad 42 tysiące jeńców, którzy zamieszkiwali przed wojną na ziemiach wcielonych do III Rzeszy (Kraj Warty). Na terenie ziem wcielonych do Rosji zwolniono podobną ilość jeńców.
Z relacji członków rodziny wiem, że dziadek mojej żony Tomasz dostał się do niewoli rosyjskiej i został z niej zwolniony. Rosjanie przeprowadzili selekcję polegającą na sprawdzeniu rąk. Ten kto miał ręce spracowane, świadczące o pracy fizycznej został zwolniony.
Interesuje mnie sposób traktowania jeńców w 1939 roku.

Re: polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

06 lut 2010, 23:51

Brat mojej Teściowej był jednym z jeńców przekazanych Niemcom na mocy tego porozumienia.Pochodził z Utraty.Mam spisane wspomnienie o Jego losach.

Re: polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

07 lut 2010, 17:27

Witam!
Mój Ojciec był jednym z jeńców wojennych przekazanych Niemcom przez Rosjan. Odbywało się to na zasadach "jeden za jeden", na moście przez rzekę. Do czasu wymiany, był w Ostaszkowie. Nie był zwolniony do domu, lecz przekazany do niewoli niemieckiej, gdzie przebywał prawie przez całą wojnę.

Mieczysław

Re: polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

02 lut 2011, 13:27

Witam.Mój ojciec trafił do niewoli rosyjskiej 17 września 1939r jako jeniec ( 56 Pułk Piechoty Krotoszyn).Wywieziony został do obozu jeńców wojennych Frankentahl XIIb.

Re: polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

26 lut 2011, 14:36

Czy ktoś może podpowiedzieć gdzie zdobyć wykazy jeńców przekazanych Niemcom przez Rosjan w 1939 .Jakie były kryteria przekazywania? Czy to możliwe by Rosjanie przekazali Niemcom osoby będące przed wojną mieszkańcami Nowogródzkiego ? Pozdrawiam Jan Szumski .

Re: polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

28 lut 2011, 10:44

Witam
Wiem od kolegi mojego ojca, którego Rosjanie przekazali Niemcom, że stosowano kryterium narodowościowe. Niemcom przekazywano jeńców narodowości polskiej. Niemcy przekazywali Rosjanom Białorusinów i Ukraińców. Marek

Re: polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

28 lut 2011, 23:02

Jestem również zainteresowana tą tematyką.
Mój pradziadek został przekazany w listopadzie 1939r. w ramach wymiany jeńców wojennych z niewoli rosyjskiej do niemieckiej. Przebywał do połowy grudnia 1939r. w Stalagu XI-A.

Agnieszka Mierzejewska

Re: polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

22 maja 2011, 21:25

Witaj Agnieszko.
Udało Ci się zdobyć jakieś dokumenty potwierdzające pobyt dziadka w stalagu XI A?

Re: polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

22 maja 2011, 21:31

Polecam Indeks represjonowanych prowadzony przez Ośrodek Karta. http://www.indeks.karta.org.pl/pl/tomyindeksu.html
Jest także wyszukiwarka, z której można uzyskać dodatkowe informacje i sygnatury akt w rosyjskich archiwach, a których kopie mogą znajdywać się w Centralnym Archiwum Wojskowym pod Warszawą. W ten sposób uzyskałem komplet dokumentów dotyczący mojego dziadka wysłanego do obozu w Borowiczach w 1945. Z tego co jednak widzę, w Indeksie są także listy represjonowanych od 1939 r.

Re: Polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

30 maja 2011, 19:50

Znalazłem przed chwilą - Włodzimierz Wołyński :

http://www.itvl.pl/news/na-prawej-szcze ... or-od-kuli

Ekshumacja, a właściwie badanie archeologiczne z 2010 r.
Pozdrawiam Andrzej

Re: Polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

30 maja 2011, 21:45

Brat mojej Teściowej był jednym z jeńców przekazanych Niemcom na mocy tego porozumienia.Pochodził z Utraty.Mam spisane wspomnienie o Jego losach

Bożenko, czy chodzi o Utratę w gm. Nowe Miasto?
Pozdrawiam.
Jerzy

Re: Polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

31 maja 2011, 00:21

Witaj Jurku!
Utrata o której wspomniałam jest dzisiaj dzielnicą Łasku. Przed wojną stanowiła samodzielną miejscowość.
Pozdrawiam

Re: Polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

31 maja 2011, 20:00

Darku,
Tak - zdobyłam potwierdzenie od PCK, że mój pradziadek był w Stalagu XI-A, łącznie z nr jeńca, dokładną datą zwolnienia i danymi osób które go już wcześniej poszukiwały (moja prababcia).
Mam również informację, że w CAW ma dokumenty odnośnie służby wojskowej dziadka ale po nie muszę udać się osobiście do Warszawy. W najbliższym czasie tam jednak się nie wybieram.

Pozdrawiam,
Agnieszka

Re: Polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

01 cze 2011, 16:09

Bożenko,
uprzejmie dziękuję !
Jerzy

Re: Polscy jeńcy w niewoli rosyjskiej 1939 rok

01 cze 2011, 22:29

Witam! Mój pradziadek Ignacy Zieliński na mocy porozumienia III Rzesza - ZSRR został wypuszczony z niewoli sowieckiej i przekazany Niemcom. W chwili wybuchu wojny służył w Korpusie Ochrony Pogranicza, prawdopodobnie w okolicach Dawidgródka. O ile dobrze pamiętam, były chyba dwa albo trzy obozy, w których przetrzymywano jeńców (być może inaczej traktowano tych z KOP-u?). Wieść rodzinna niesie, że pradziadek przebywał w obozie w Putywlu.
Kuba
Odpowiedz