Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Nie uzyskam odpisu aktu ?

08 paź 2020, 14:31

Witam

Wystąpiłam do USC o odpis skrócony aktu zgonu mojej praprababci. Praprababcia jest macochą mojej prababci, drugą żoną mojego prapradziadka. Niestety, spotkałam się z odmową wydania dokumentu. Nie jest to moja praprababcia a tylko druga żona mojego prapradziadka, nie wykażę też interesu prawnego, bo go nie mam. Chodziło mi o dane wyłącznie do celów genealogicznych, ale chyba nie uzyskam informacji dla mnie ważnych. Czy mam jeszcze jakąś szansę żeby dostać taki akt z USC? Jak motywować swoją prośbę do USC ? Dodam, że dokonałam opłaty a w piśmie nie ma słowa o zwrocie 22 zł.

Re: Nie uzyskam odpisu aktu ?

08 paź 2020, 15:21

Może da się namówić kogoś z potomków tej osoby (niekoniecznie ze związku z Twoim przodkiem) o ile takowi istnieją, do wystąpienia o ten akt, tzn. w praktyce do podpisania wniosku. Co do opłaty to moim zdaniem jeśli taką osobę znajdziesz, to powinni uznać dokonaną opłatę na zasadzie usunięcia wady wniosku (tj. podpisania przez osobę nieuprawnioną ustawowo).

Re: Nie uzyskam odpisu aktu ?

08 paź 2020, 23:28

izabela napisał(a):Dodam, że dokonałam opłaty a w piśmie nie ma słowa o zwrocie 22 zł.
W podobnym przypadku (dwa lata temu) zwrot wniesionej opłaty wymagał wypełnienia druku 'Wniosek o zwrot opłaty skarbowej'.

Re: Nie uzyskam odpisu aktu ?

09 paź 2020, 07:11

W moim przypadku wystarczyło pełnomocnictwo osoby uprawnionej. Dwa razy tak robiłem - raz rodzeństwo zmarłego raz potomek. Napisane i podpisane odręcznie (Ja ...+dok tożsamości udzielam pełnomocnictwa do reprezentowania mnie przez... do uzyskania odpisu w celach genealogicznych). Jako, że załatwiałem przez ePuap to wysłałem skan i dostałem co chciałem. Jeśli znajdziesz potomka, który udzieli pełnomocnictwa to najlepiej zadzwonić i zapytać czy taką formę będą akceptować.
Co do opłaty to urząd nie zwraca opłaty z urzędu, należy napisać wniosek o zwrot, chyba że wyślesz pełnomocnictwo.

Re: Nie uzyskam odpisu aktu ?

10 paź 2020, 22:01

TomekD napisał(a):
izabela napisał(a):Dodam, że dokonałam opłaty a w piśmie nie ma słowa o zwrocie 22 zł.
W podobnym przypadku (dwa lata temu) zwrot wniesionej opłaty wymagał wypełnienia druku 'Wniosek o zwrot opłaty skarbowej'.

Dziękuję.

Re: Nie uzyskam odpisu aktu ?

10 paź 2020, 22:02

pebro napisał(a):W moim przypadku wystarczyło pełnomocnictwo osoby uprawnionej. Dwa razy tak robiłem - raz rodzeństwo zmarłego raz potomek. Napisane i podpisane odręcznie (Ja ...+dok tożsamości udzielam pełnomocnictwa do reprezentowania mnie przez... do uzyskania odpisu w celach genealogicznych). Jako, że załatwiałem przez ePuap to wysłałem skan i dostałem co chciałem. Jeśli znajdziesz potomka, który udzieli pełnomocnictwa to najlepiej zadzwonić i zapytać czy taką formę będą akceptować.
Co do opłaty to urząd nie zwraca opłaty z urzędu, należy napisać wniosek o zwrot, chyba że wyślesz pełnomocnictwo.



Dziękuję.

Re: Nie uzyskam odpisu aktu ?

10 paź 2020, 22:03

Łukasz Bielecki napisał(a):Może da się namówić kogoś z potomków tej osoby (niekoniecznie ze związku z Twoim przodkiem) o ile takowi istnieją, do wystąpienia o ten akt, tzn. w praktyce do podpisania wniosku. Co do opłaty to moim zdaniem jeśli taką osobę znajdziesz, to powinni uznać dokonaną opłatę na zasadzie usunięcia wady wniosku (tj. podpisania przez osobę nieuprawnioną ustawowo).

Dziękuję.
Odpowiedz