Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Poznań w archiwach zachodnich

10 gru 2020, 18:24

Znalazłem krótki artykuł "Poznań w archiwach zachodnich". Znajduje się tutaj kilka zdjęć, szczególnie ciekawy drugi rysunek - niby ratusz. Szkoda, że tak ubogi w tekst.
https://tytus.edu.pl/2020/12/09/historia-poznania-w-zachodnich-archiwach-online/

Re: Poznań w archiwach zachodnich

10 gru 2020, 21:38

Ja bym raczej stawiał na to, że jest to nieistniejąca fara z placu kolegiackiego.
https://fara.archpoznan.pl/historia-fary-nieistniejacej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata ... w_Poznaniu
Ratusz poznański przebudowano w drugiej połowie XVI wieku, ten rysunek taki stary nie jest.

Re: Poznań w archiwach zachodnich

11 gru 2020, 10:39

Byłaby to perspektywa na farę mniej więcej z miejsca pomiędzy dzisiejszą kawiarnią "Republika Róż" a figurą koziołków z brązu. Tylko wygląd wieży się trochę nie zgadza, część ceglana powinna być znacznie wyższa, a hełm niższy.

Re: Poznań w archiwach zachodnich

11 gru 2020, 11:48

To tylko rysunek, ale zwróć uwagę na te dwa okienka nad gzymsem na tym rysunku. Są identyczne, choć to widok od wnętrza, ale pewnie takie same były na zewnątrz.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata ... erti_3.jpg

Re: Poznań w archiwach zachodnich

11 gru 2020, 22:21

Odnośnie rysunku.
Z tłumaczenia strony.
Rathaus zu Posen
szkic wystroju

Opis materiału: 1 dess. na kalce kreślarskiej i arkuszu kreślenie częściowo podarte: długopis (czarny tusz), czarny ołówek, kratkowanie; 32,8 x 24 cm (zob.), 35,2 x 42 cm (folio)
Opis: Technika obrazu: rysunek. - warstwa. - pióro. - czarny ołówek. - do kwadratu
Uwaga: Tytuł właściwy wzięty z przedniej strony arkusza. - Na awersie na kalce technicznej podpis czarnym tuszem "Papież". - Widok na duży budynek urzędowy (kościół lub ratusz) znajdujący się w centrum miasta. - Ani widok ratusza we Wrocławiu w XIX-wiecznych Niemczech, ani widok ratusza w Poznaniu w Niemczech nie zgadzają się dokładnie z rysunkiem w dokumencie. - Friedrich Pape był odpowiedzialny za szkicowanie wnętrza nowego teatru miejskiego w Poznaniu w połowie lat trzydziestych XIX wieku; znak wodny użytego papieru zawiera datę 1846; w tym okresie (do 1847 r.) Pape był dekoratorem i naczelnym operatorem teatru miasta Breslau (por. „Almanach der Genossenschaft Deutscher Bühnen-Angehöhl”, tom 9, 1881, s.96)
Znaki wodne: J Whatman. - 1846
Wydanie :, [między 1846 a 1847]
Jedno jest raczej pewne,że autor rysunku wykonał go na miejscu,ewentualnie z pamięci skoro w latach 1846 przebywał we Wrocławiu.I jeśli to faktycznie Poznań!

Re: Poznań w archiwach zachodnich

12 gru 2020, 10:55

Może to zatem nieporozumienie i na rysunku mamy jeden z kościołów wrocławskich z okresu połowy XIX wieku. Tu już musieliby się wypowiedzieć miłośnicy dawnego Wrocławia sprzed zniszczeń 1945 roku.
Odpowiedz