Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Gdzie szukać...

19 lut 2010, 19:55

WITAM!
1. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu dopiska znajdującego się w metryce urodzenia :
"wydano kanton 1/7 28"
W/w metryka jest dla Franciscus urodzonego w 1805 roku parafia Krobia, pow. Gostyń.
Gdzie to można odnaleźć - szukać?
2. Proszę również o rozszyfrowanie znaczenia "dispensasi de"?
Proszę o pomoc.
Marian

Re: Gdzie szukać...

20 lut 2010, 08:34

ad 1)
Pruski kanton to odpowiednik dzisiejszej WKU. Akta poszły z dymem w 1945 r.

ad 2)
Wklej zdjęcie, jeśli masz, to łatwiej będzie stwierdzić, kto kogo dyspensował i od czego :)

Re: Gdzie szukać...

20 lut 2010, 21:17

emeryt napisał(a):WITAM!
1. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu dopiska znajdującego się w metryce urodzenia :
"wydano kanton 1/7 28"
W/w metryka jest dla Franciscus urodzonego w 1805 roku parafia Krobia, pow. Gostyń.
Gdzie to można odnaleźć - szukać?


To nie ma większego znaczenia. Ksiądz zaznaczył, że dla potrzeb poboru wydał metrykę delikwentowi. Niewiele z tego wynika, bo nie wiadomo nawet, czy i w jaki sposób Franciszek służbę odbył. Jak pisał Bartek, niewiele z akt poborowych zostało.

Łukasz

Re: Gdzie szukać...

20 lut 2010, 21:47

Dodajmy, że zachowanych adnotacji o wykonaniu odpisu aktu nie należy traktować jako wyróżnienie tej czy innej osoby. Mało który ksiądz stawiał takie dopiski przy wydawanych metrykach, a jeśli już, to hurtem, naglony potrzebą chwili, w jednym sezonie czy dwóch - niekiedy by zaznaczyć, że delikwent zalega z opłatą za odpis i należy mu to wygarnąć, gdy przyjdzie po następny :)

Dla badacza taka adnotacja zawiera jedną istotną informację - że w 1828 roku Franciszek jeszcze żył.

Re: Gdzie szukać...

21 lut 2010, 14:27

Valentinus Jędryczka
(colonus) Juvenis, 28 ann
17.01.1850 Sikorzyn(?)
20.01.1850 Krobia
syn
Franciscus et Ludovicae
Karóbczak de Sikorzyn

Antonina Gała,
Virgo, 25 ann, Krobia
ur.1854
córka
Joannes et Ceciliae Karóbczak
de Bukownica

ślub zawarty 19.02.1879 w Krobia
dispensasi de ? 8.02.1879

Jest to odpis aktu ślubu z archiwum.
Proszę o wyjaśnienie zapisu dispensasi de ?
Marian

Re: Gdzie szukać...

21 lut 2010, 16:41

Teraz lepiej :)

Chodzi o dyspensę od przeszkody pokrewieństwa, co wnoszę z wolnego stanu narzeczonych oraz z łączącego ich wywody nazwiska Karólczak (dla Twojej wiadomości oboczności: Karolczak, Karujczak, wcześniej Karuj - forma "Karóbczak" to zdecydowanie błąd w odpisie).

Po "dispensasi de" (a raczej: "dispensa de die" czy "dispensati die") podano datę udzielenia dyspensy.

Re: Gdzie szukać...

24 lut 2010, 11:08

Witam!
Bardzo dziękuję Panom Łukaszowi i Bartkowi za pomoc.
Pozdrawiam
Marian

Re: Gdzie szukać...

16 kwi 2010, 12:53

Witam!
Proszę o wskazówkę gdzie poszukiwać akt osobowych pracownikow Policji w przedwojennej Polsce z lat 1918-1930.
Nie wiem czy w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie mogą znajdować się wykazy osób pracujacych w tych latach w Policji Państwowej.

Pozdrawiam

Re: Gdzie szukać...

29 maja 2010, 22:09

Witam bardzo serdecznie.Do jakiej parafii przypisać mieszkańców wsi Zaborowo koło Śremu i gdzie szukać metryk i aktów zgonu z tej wsi.Pozdrawiam juras

Re: Gdzie szukać...

29 maja 2010, 22:21

Zaborowo to chyba Książ Wielkopolski, a zatem księgi od XVII wieku są w AA Poznań, a USC w AP Poznań.

Re: Gdzie szukać...

30 maja 2010, 22:04

Serdeczne dzięki.Pozdrawiam wszystkich juras

Re: Gdzie szukać...

30 maja 2010, 22:17

kadi13 napisał(a):Witam!
Proszę o wskazówkę gdzie poszukiwać akt osobowych pracownikow Policji w przedwojennej Polsce z lat 1918-1930.
Nie wiem czy w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie mogą znajdować się wykazy osób pracujacych w tych latach w Policji Państwowej.

Pozdrawiam


Haniu!
AGAD to chyba tylko do lat 20. XX wieku.
Nie wiem z jakiego rejomu dokładnie szukasz, ale przykładowo, w sezamie znalazłam coś takiego:

miejscowość: Wolsztyn
obszar: powiat
województwo: Poznań
tytuł spisu: imienne wykazy policjantów na posterunkach Policji Państwowej w powiecie wolsztyńskim
daty: 1922-1935
lokalizacja: AP Leszno.

Re: Gdzie szukać...

31 maja 2010, 09:33

Proponuję zwrócić się do Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Zleciłam tam kwerendę i otrzymałam informacje o przebiegu służby mojego krewnego (są tam zbiory dokumentów Komendanta Głównego PP).
W Archiwum Państwowym w Poznaniu są też akta Komendanta Wojewódzkiego PP.


pozdrawiam:)

Re: Gdzie szukać...

31 maja 2010, 12:51

To jeszcze w uzupełnieniu tego co napisała Beata, podam link ze spisem zespołów znajdujących się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie:
http://www.aan.gov.pl/zespoly/zespoly.html

Re: Gdzie szukać...

31 maja 2010, 14:05

Asiu i Beato!

Moje poszukiwania dotyczą pracowników Policji miasta Poznania.
Bardzo dziękuje za przesłane linki .
Zaraz sprawdzę AP Poznań może coś będzie z tych lat oraz AAN.
Pozdrawiam

Re: Gdzie szukać...

25 kwi 2011, 11:52

emeryt napisał(a):Valentinus Jędryczka
(colonus) Juvenis, 28 ann
17.01.1850 Sikorzyn(?)
20.01.1850 Krobia
syn
Franciscus et Ludovicae
Karóbczak de Sikorzyn

Antonina Gała,
Virgo, 25 ann, Krobia
ur.1854
córka
Joannes et Ceciliae Karóbczak
de Bukownica

ślub zawarty 19.02.1879 w Krobia
dispensasi de ? 8.02.1879

Jest to odpis aktu ślubu z archiwum.
Proszę o wyjaśnienie zapisu dispensasi de ?
Marian


Ja to czytam tak:Walenty Jędryczka mlodzian lat 28 ur. 17 01 1850 Sikorzyn tj. Siekierzyn .
Siekierzyn jest oddalony od Bukownicy jakieś 2 km pow. Ostrzeszów
Ale również Sikorzyn może być Mikorzyn pow. Kępno , 10 km. od Ostrzeszowa


Jurga
Czemplik
Cybok
Mazurkiewicz
Smardz
Wodziński

Re: Gdzie szukać...

25 kwi 2011, 14:29

Tutaj z pewnością chodzi o Sikorzyn między Krobią a Gostyniem w powiecie gostyńskim.Młodzi na zawarcie małżeństwa otrzymali dyspensę z powodu pokrewieństwa.Matki nowożeńców mają takie samo nazwisko panieńskie-Karóbczak. W Poznan-Project podane jako Karólczak. Szukaj w Krobi.
Pozdrawiam.Barbara
Odpowiedz